پناهندگی فرانسه

پناهندگی فرانسه و بررسی آن

 • پناهندگی فرانسه و مقدمه ای بر آن
 • پناهندگی فرانسه و شرایط عمومی آن
 • پناهندگی فرانسه و کنوانسیون ژنو
 • پناهندگی فرانسه و خطرات آن
 • پناهندگی فرانسه و مراحل آن
 • پناهندگی فرانسه و کیس های پناهندگی در فرانسه
 • پناهندگی فرانسه و روش های جایگزین
 • پناهندگی فرانسه و سخن پایانی

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

پناهندگی فرانسه و مقدمه ای بر آن

پناهندگی فرانسه ، خطرات پناهندگی در فرانسه و شرایط مهاجرت و اخذ اقامت از طریق پناهندگی در کشور فرانسه در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. پناهندگی فرانسه و کسب اقامت آن، یکی از طرق مهاجرت می باشد، تلاش ما برآن است تا شما را با کلیه شرایط و ریسک های پناهندگی فرانسه آشنا کنیم. این مقاله توسط متخصصین مجرب ما در موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده است، مؤسسه ملک پور یا MIE اتریش، هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و این مقاله صرفاً جهت افزایش آگاهی شما و اطلاع رسانی در خصوص خطرات و نکات مهم پناهندگی به عرض شما می رسد. شما سروران گرامی چنانچه در خصوص مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، تولد و ازدواج در کشورهای مختلف نیاز به مشاوره داشته باشید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرموده و از مشاوره رایگان ما در این خصوص بهره مند گردید.

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد پناهندگی بخش اول

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد پناهندگی بخش دوم

پناهندگی فرانسه و شرایط عمومی آن

مؤسسه ملک پور همکار مؤسسه  MIE اتریش، هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و این مقاله را صرفاً جهت افزایش آگاهی و اطلاع رسانی در خصوص خطرات پناهندگی و نکات مهم پناهندگی به عرض شما عزیزان می رساند.

پناهندگی فرانسه و مهاجرت به این کشور از راه پناهندگی، روشی پر خطر و پر ریسک برای مهاجرت می باشد. این کشور در اروپای غربی قرار گرفته و عضو منطقه شنگن و اتحادیه اروپا می باشد. فرانسه بزرگترین کشور اتحادیه اروپا می باشد که پایتخت آن پاریس، بزرگترین شهر فرانسه است. زبان رسمی این کشور فرانسوی و واحد پول آن یورو می باشد. یکی از دلایل توجه و تقاضای بالای مهاجران برای زندگی در کشور پرجمعیت فرانسه، رفاه و سطح بالای کیفیت زندگی در آن است. سالانه بسیاری از متقاضیان پناهندگی به دلیل ناامن بودن مسیرها مخصوصا مسیرهای آبی و عبور غیرقانونی از مسیرهای پرخطر و پر از ریسک در مرزها جان خود را از دست می دهند. کشور فرانسه به دلیل عضو بودن در کنوانسیون ژنو و همچنین پیمان نامه حقوق بشر به افرادی که در خاک فرانسه درخواست پناهندگی کنند، پناه می دهد. در ادامه به توضیحات تکمیلی در خصوص کنوانسیون ژنو می پردازیم:

پناهندگی فرانسه و کنوانسیون ژنو

پناهندگی یک حق قانونی و اعطای آن یک تعهد بین المللی می باشد که برای اولین بار در کنوانسیون(۱۹۵۱) ژنو برای حفاظت از پناهنجویان مطرح شده و به رسمیت شناخته شد. پناهندگی اصولا به افرادی اعطا می شود که مورد آزار و اذیت و یا آسیب جدی در کشور خود قرار گرفته باشند و به این دلیل نیاز به حمایت بین المللی داشته باشند. نکته خیلی مهم اینجاست که اشخاصی که به عنوان پناهنده وارد کشور فرانسه می شوند باید کیس خود را به صورت واقعی ارائه کنند. پناهنده باید یکی از پنج مورد، مذهب، نژاد، ملیت، گروه اجتماعی خاص و یا عقیده را به میان آورد و ثابت کند که در یکی از این موارد در کشور خود با مشکل مواجه است و اگر به کشور خود بازگردد جان او در خطر است. درصورت اثبات موضوع و حقانیت آن به آن شخص مکان و پناه خواهند داد. در ادامه به خطرات پناهندگی در فرانسه خواهیم پرداخت.

پناهندگی فرانسه و خطرات آن

پناهندگی فرانسه و خطرات آن به قدری زیاد است که لازم است همه افرادی که قصد مهاجرت دارند، از این روش برحذر باشند. خطرات مهاجرت از طریق پناهندگی از همان ابتدا روی خود را نشان می دهد و افراد را درمانده می نماید. کشور فرانسه و همچنین همه کشورهای عضو کنوانسیون به دلیل مواجهه با خیل عظیمی از افراد متقاضی پناهندگی، پناهجویان را در کمپ های دور از شهر و با کیفیت بهداشتی و درمانی بسیار پایین انتقال می دهند. این افراد ممکن است مجبور به تحمل این شرایط سخت تا سال ها باشند تا رای دادگاه صادر گردد، رای دادگاه ممکن است مثبت یا منفی باشد. افرادی که قصد پناهندگی دارند با قبولی تمام ریسک ها و خطرات، خود را به دست قاچاقچیان می سپارند، معمولا قاچاقچیان با دریافت پول های هنگفت، پناهنده ها را از راه دریا با کشتی روانه فرانسه و یا کشورهای دیگر می کنند. عمده اصلی خطرات پناهنده ها در بین راه تا رسیدن به فرانسه ایجاد می شود و پس از رسیدن به این کشور نیز، تازه خطرات جدید دیگری از جمله برخوردهای سطح پایین با پناهجویان و همچنین کمپ های نامناسب، دست به گریبان اینگونه افراد می شود. از مشکلات دیگر، مخصوصاً برای افرادی که همسر وفرزند به همراه خود دارند، منتقل شدن از یک مرز به مرز دیگر در شرایط هوای سرد و گرم و پوشاک و خوراک نامناسب است. خطر دیگری که این افراد را تهدید می کند این است که ممکن است سرمایه این افراد در این راه از بین برود و به هدف خود یعنی کسب اقامت فرانسه دست پیدا نکنند.

پناهندگی فرانسه و مراحل آن

قوانین مربوط به ورود و اسکان مهاجران در فرانسه براساس دو پیمان نامه ژنو و حقوق بشر تعیین می شود. در کل دو حالت حمایت برای پناهندگان در نظر گرفته می شود:

 • قانون پناهندگی: کارت اقامت ده ساله با اجازه کار که بعد از اتمام تاریخ انقضا خود به خود تمدید می گردد.
 • حمایت جنبی: کارت اقامت ۱ ساله به همراه اجازه کار (درصورتی که وضعیت در کشور مبدأ تغییر مهمی نداشته باشد این اقامت قابل تمدید می باشد.)

مراحل درخواست پناهندگی در فرانسه بدین صورت است که شخص باید قبل از هر اقدامی یک آدرس پستی برای خود تهیه نماید، سپس با در دست داشتن گواهی مسکن به اداره پلیس مراجعه و از این اداره درخواست اجازه اقامت در فرانسه نماید. اداره پلیس پرسشنامه ای را به فرد خواهد داد و سپس وقت ملاقاتی تعیین میکند. در این پرسشنامه مشخصات فردی و کیس بیان می شود. اگر درخواست اقامت پذیرفته شود، اداره پلیس درخواست را ثبت نموده و ظرف مدت ۱۵ روز کارت اقامت موقت (سبز رنگ APS) با اعتبار یک ماهه صادر می کند. بعد از آن کیس اصلی ارائه شده و باید آن را به اداره پناهندگی فرانسه OFPRA ارسال نمود.

درصورتی که مشمول قانون دوبلین باشید کشور فرانسه درخواست پناهندگی شما را بررسی نخواهد کرد و حتی درخواست پناهندگی شما سبب استرداد شما به کشور قبلی خواهد شد. کارت اقامت شما در فرانسه تا زمان دریافت رای دادگاه از سوی اداره پلیس تمدید می شود. مدارک و شواهد که به پرونده ضمیمه می شود باید به زبان فرانسوی ترجمه و حداکثر تا ۳ روز قبل از تاریخ تشکیل جلسه علنی دادگاه، به دبیرخانه این دادگاه رسیده باشد. اگر با درخواست پناهندگی شما در دادگاه عالی موافقت شود، پلیس موظف است برای شما کارت اقامت موقت صادر کند که اعتبار آن ۳ ماهه و قابل تمدید است. پناهندگانی که از سوی افپرا (OFPRA) و دادگاه ملی پناهندگان به عنوان پناهنده شناخته می شوند، کارت اقامت دائم با اعتبار ده ساله دریافت می کنند. تمدید این کارت خود به خود انجام می گیرد اما کسانی که از حمایت جنبی دولت فرانسه بهره مند می گردند، کارت اقامت یکساله دریافت خواهند کرد. چنانچه با درخواست پناهندگی شما موافقت نشود، اداره پلیس از شما کارت اقامت موقت را پس خواهد گرفت و باید طی مدت یکماه خاک فرانسه را ترک کنید.

پناهندگی فرانسه و کیس های پناهندگی در فرانسه

طبق معاهده ژنو، پناهجو به شخصی گفته می‌شود که ترس از آزار و شکنجه و یا حتی مرگ به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در گروه‌ های اجتماعی مشخص، عقاید سیاسی و یا حتی جنگ، داشته باشد و پس از خروج از کشور امکان بازگشت به کشور خود را ندارد. در ادامه به صورت مفصل به انواع کیس های پناهندگی فرانسه می پردازیم:

 

پناهندگی فرانسه به دلیل نژاد

افرادی که در کشور خود بخاطر نژاد مورد آزار، تبعیض و یا شکنجه قرار می‌گیرند، می‌توانند در فرانسه، پناهنده شوند. مثال: رژیم نژادپرست آپارتاید آفریقای جنوبی.
پناهندگی فرانسه به دلیل مذهب فردی که دارای دین یا مذهب خاصی باشد که این دین یا مذهب او در محل اقامت، قابل قبول نباشد و بدین سبب مورد تبعیض یا آزار و اذیت قرار گیرد، می‌تواند در کشور فرانسه پناهنده شود. مثال: مسلمانان در میانمار و یا بهاییان در ایران
پناهندگی اجتماعی در فرانسه فردی که در یک گروه اجتماعی خاص فعالیت دارد و این فعالیت‌های او علنی شده و ممکن است جان وی در خطر باشد. مانند دگرباشان جنسی (افراد هم جنس گرا، دوجنس گرا و…)
پناهندگی سیاسی در فرانسه فردی که دارای عقاید سیاسی خاصی باشد و در این زمینه فعالیت گسترده انجام داده باشد و جان او به خاطر این فعالیت‌ها و عقاید در خطر باشد. مانند افراد حزب خلق عرب در ایران
پناهندگی فرانسه به دلیل جنگ افرادی که کشورشان دچار جنگ شده باشد. لازم به ذکر است که بعضا این افراد را به عنوان پناهنده در فرانسه نمی پذیرند.

پناهندگی فرانسه و روش های جایگزین

تحصیل در فرانسه

مهاجرت به فرانسه می تواند به جای پناهنگی، از طریق تحصیل صورت گیرد. سیستم آموزشی در فرانسه از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و همین امر سبب شده که متقاضیان زیادی خواستار اخذ ویزای تحصیلی در این کشور باشند، نظام آموزشی فرانسه همانند دیگر کشورهای اروپایی شامل مقاطع پیش دبستانی تا دکتری است. نکات قابل توجه برای تحصیل در فرانسه به شرح زیر می باشد:

 • امکان تحصیل به زبان فرانسوی و انگلیسی فراهم است.
 • درصورت واجد شرایط بودن، تحصیل رایگان است و صرفاً هزینه های ثبت نام را پرداخت می کنید.
 • برای دانشجویان در اکثر مؤسسات آموزش عمومی تخفیف لحاظ می کنند.
 • تحصیل در مقطع لیسانس ۳ سال، فوق لیسانس ۲ سال و مقطع دکترا ۳ الی ۴ سال طول می کشد.

ویزای تحصیلی فرانسه

کار در فرانسه

یکی دیگر از راه های ورود قانونی به کشور فرانسه دریافت ویزای کار در این کشور می باشد. بسیاری از افراد با توجه به امکانات خوب کشور فرانسه و نرخ بیکاری معقول در آن( % ۳/۹) علاقه مند هستند که در این کشور مشغول به کار شوند. افراد برای کار در این کشور نیاز به پیشنهاد شغلی دارند که در واقع باید کارفرمایی یا شرکتی از کشور فرانسه دعوتنامه کاری برای متقاضی ارسال کند. برای درخواست کار در کشور فرانسه نیاز است که رزومه و مدارک خود را برای شرکت یا کارفرما در فرانسه ارسال نمایید. بنابراین امکان دارد که نیاز باشد مدارک خود را به زبان فرانسوی ترجمه نمایید، معمولا شرکت های بزرگ در فرانسه از پیشنهاد نیروی کار آنلاین استفاده می کنند. در لینک های زیر به طور مفصل به کار در فرانسه می پردازیم.

شرایط و مدارک مورد نیاز ویزای کار فرانسه

سرمایه گذاری در فرانسه:

برای سرمایه گذاری در فرانسه و اخذ اقامت راه های متفاوتی وجود دارد. در کل راه های  معمول سرمایه گذاری در هر همه کشورها از طریق خرید ملک، خرید سهام و ثبت شرکت می باشد. ویزای سرمایه گذاری فرشته یا آنجل از ۳ راه زیر امکان پذیر است.

 • سرمایه گذاری حداقل باید ۳۰۰،۰۰۰ یورو باشد.
 • سرمایه گذاری به صورت مستقیم یا از طریق یک شرکت که حداقل ۳۰٪ سهام آن سهم شما باشد.
 • ۱۰ درصد از سهام شرکتی که در آن سرمایه گذاری انجام می شود سهم شما باشد.

معمولا ویزاهای سرمایه گذاری برای سه الی چهار سال صادر می شود و تا زمانی که پروژه در حال پیشرفت و سوددهی باشد قابل تمدید می باشد. بعد از پنج سال نیز می توان برای اقامت دائم در این کشور اقدام نمود. سپس افرادی که موفق به اخذ اقامت دائم شده اند می توانند ۱ سال بعد برای تابعیت و شهروندی فرانسه اقدام کنند، برای اخذ تابعیت باید آشنایی کافی با زبان فرانسوی را داشته باشند.

سرمایه گذاری در کشور فرانسه

تولد در فرانسه
اخذ اقامت از طریق تولد یکی دیگر از راه های قانونی اخذ شهروندی کشورها می باشد که دارای ضوابط بسیار خاصی است و در مورد فرانسه در مقالات تخصصی تولد در فرانسه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. در ادامه چند راه اخذ اقامت فرانسه از طریق تولد بیان شده است:

 • فرد متولد کشور فرانسه و والدین او نامعلوم باشند.
 • فرد متولد کشور فرانسه و اقامت و تابعیت والدین او نامشخص باشد.
 • هر کودکی که در فرانسه متولد شده است و هیج کشوری ملیت والدین او را نپذیرد.
 • شخص در فرانسه متولد شده باشد و پدر یا مادر نیز در فرانسه متولد شده باشند.

این افراد می توانند برای اقامت و تابعیت فرانسه از طریق تولد اقدام کنند.

اخذ تابعیت فرانسه از طریق تولد فرزند

ازدواج در فرانسه

شما می توانید اقامت کشور فرانسه را از طریق ازدواج با یک فرد تبعه فرانسه به دست آورید. این در صورتی است که ازدواج شما صوری نباشد و با همسر خود زندگی کنید. بطور قطع با توجه به بالا رفتن آمار ازدواج های صوری، کشورها در این زمینه حساسیت های لازم را اعمال خواهند کرد. بنابراین ازدواج با تبعه فرانسه نیاز به اثبات علاقه دارد، شما سروران عزیز چنانچه در خصوص مهاجرت از طریق ازدواج در فرانسه نیاز به مشاوره داشته باشید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند گردید.

 • شما سروران عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر و جامع تر در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت فرانسه می توانید ویدیوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت را تهیه نموده و به طور کامل با انواع روش های مهاجرت به کشورهای مختلف آشنا شده و مقایسه نمایید و بهترین راه را برای مهاجرت انتخاب نمایید. با مشاهده این ویدیو دیگر نیاز به وکیل نخواهید داشت و خودتان می توانید کارهای مهاجرت خود را انجام دهید.
راهنمای گام به گام مهاجرت
پناهندگی فرانسه و سخن پایانی

در پایان می توان اظهار داشت که علاوه بر مشکلاتی که گریبان گیر متقاضیان پناهندگی ازجمله پناهندگی فرانسه می شود باید گفت فرد متقاضی پناهندگی فرانسه به نوعی از کشور اصلی خود روی برگردانده و بدون اینکه منفعتی برای آن کشور داشته باشد وارد فرانسه می شود و از آن کشور پول دریافت می کند، بنابراین نباید انتظار داشت که با پناهجو، با احترام رفتار شود. در حالی که افرادی که از طریق سایر راه های قانونی مهاجرت از جمله: مهاجرت از طریق تحصیل، کار یا سرمایه گذاری (ثبت شرکت و کارآفرینی) اقدام می کنند، احترام و برخورد شایسته ای دریافت می کنند. طبق آمار ثابت شده که بیش از ۹۰% افرادی که برای پناهندگی فرانسه اقدام کردند شرایط مهاجرت از طریق راه های قانونی را نیز دارند، اما به دلیل کمبود اطلاعات در زمینه مهاجرت قانونی، راهی پر ریسک همچون پناهندگی فرانسه را انتخاب نموده اند. مؤسسه ملک پور یا MIE اتریش، هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و این مقاله صرفاً جهت افزایش آگاهی شما و اطلاع رسانی در خصوص خطرات و نکات مهم پناهندگی فرانسه به عرض شما می رسد. در صورت تمایل به مهاجرت قانونی به کشور فرانسه می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرموده و از مشاوره تخصصی رایگان ما در این خصوص بهره مند شوید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ