پناهندگی لهستان و بررسی آن

پناهندگی لهستان
 • پناهندگی لهستان و شرایط عمومی
 • پناهندگی لهستان و کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی)
 • پناهندگی لهستان و خطرات آن
 • پناهندگی لهستان و مراحل آن
 • پناهندگی لهستان و کیس های پناهندگی لهستان
 • پناهندگی لهستان و روش های جایگزین

پناهندگی لهستان و مقدمه ای بر آن

پناهندگی لهستان و شرایط کلی آن در سال ۲۰۱۸ در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد . اولین گام اخذ اقامت لهستان از طریق پناهندگی چیست؟ آیا اقامت لهستان از طریق پناهندگی امکان پذیر است؟ خطرات پناهندگی لهستان چیست؟ پناهندگی لهستان یکی از راه های مهاجرت به لهستان می باشد .  در این مقاله به بررسی شرایط پناهندگی و چگونگی پذیرفته شدن افراد می پردازیم. افراد سالیانه به دلایل مختلفی از جمله موارد زیر اقدام به پناهندگی می کنند که عبارت است از نژاد، مذهب، ملیت ،گرایشات جنسی ،مسائل و عقاید سیاسی ، عضویت در گروه های اجتماعی خاص . پناهندگی لهستان برای افرادی که بنا به هر دلیلی درخواست پناهندگی می کنند، دارای شرایطی است که پناهجویان موظف به اثبات در خطر بودن جانشان در کشور مبدا می باشند تا در صورت پذیرفته بتوانند به عنوان پناهنده در لهستان زندگی کنند . در کل می توان پناهندگی را یکی از دشوار ترین و پر ریسک ترین راه های مهاجرت دانست که افراد با به خطر انداختن جان و مالشان و بدون اگاهی کامل از مهاجرت می توانند دست به این راه بزنند و در نهایت امکان رد شدن درخواست پناهندگی آنها در صورت پذیرفته نشدن کیسشان نیز وجود دارد. مقاله حاضر که توسط کارشناسان مجرب و وکلای موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده است، در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد تا به تمام پرسش های شما در زمینه پناهندگی لهستان به طور خلاصه پاسخ داده شود. شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت موسسه حقوقی ملک پور تمامی شرایط و خطرات پناهندگی را مطالعه و راه های قانونی را جایگزین این راه پر خطر نمایید .

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي MIE اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

پناهندگی لهستان و شرایط عمومی آن

پناهندگی لهستان امروزه شرایط نسبتا دشوارتری را به نسبت کشورهای اروپایی برای پناهجویان به اجرا دراورده است که افراد پناهجو باید در خطر بودن جانشان و علت دقیق درخواست خود برای پناهندگی را در این کشور اثبات کنند . درمیان کشورهای اروپایی لهستان به یکی از مقصدهای پناهجویان اتحاد جماهیر (شوروی سابق) به ویژه چچن ، یوگسلاوی و افغانستان تبدیل شده است. نکته ای که قابل ذکر است ،پناهنده به فردی گفته می شود در کشور مبدا خود جانشان در خطر و یا تحت شکنجه و آزار و اذیت روانی و یا جسمانی می باشند و اگر به کشور خود برگردند امکان شکنجه و مرگشان حتمی است. بنابراین برخی کشور ها با توجه به مسائل بشر دوستانه افراد را می پذیرند و پناه می دهند. کشور لهستان با جمعیت ۳۸.۵ میلیون نفر از پر جمعیت ترین کشورهای اروپایی به حساب می آید. پناهندگی لهستان به وضعیت مالی پناهجویان بستگی ندارد و پناه جویان با هر شرایطی می توانند در صورت در خطر بودنشان اقدام به پناهندگی در لهستان نمایند . پناهجویان در لهستان پس از تقاضای اولیه برای پناهندگی لهستان از زمان ثبت نام و درخواست در مراکز پذیرش این کشور باید ظرف ۲ روز پس از اولین درخواست ثبت نام کنند در غیر این صورت این روند متوقف خواهد شد. بیشترین درخواست پناهندگی از کشور لهستان متعلق به اتحاد جماهیر شوروی می باشد که سالیانه بین ۴۰٪ الی ۹۰٪  از جمعیت پناهندگان را در لهستان تشکیل می دهند. اخیرا کشور در لهستان با توجه به شرایط بسیار نامناسبی که با وجود پناهجویان بوجود امده است که می توان به خطر افتادن جان بسیاری از افراد در طی فعالیت های تروریستی و یا کشته شدن پناهندگان در راه های مرزی لهستان اشاره نمود اعلام به عدم پذیرش پناهندگان از خاورمیانه و قبول سهمیه اجباری اتحادیه اروپا نموده است . برای اطلاع بیشتر به سایت ملک پور مراجعه نموده و مطالب بیشتری را در این خصوص مطالعه نمایید.

نمودار تعداد پناهندگان پذیرفته شده در سالهای اخیر در کشور لهستان در زیر ارائه شده است :

نمودار تعداد پناهندگان پذیرفته شده در سالهای اخیر در کشور لهستان

تعداد پناهندگان پذیرفته شده در سالهای اخیر در کشور لهستان

پناهندگی لهستان و کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی)

پناهندگی لهستان برای افرادی که قصد پناهندگی و مهاجرت به لهستان را دارند شامل نکات و موارد بسیار مهمی است اینکه افراد باید تمامی قوانین پناهندگی لهستان و کنوانسیون ژنو را در نظر داشت . سازمان ملل متحد همان کنوانسون بین المللی است که پناهنده را تعریف کرده و حق و حقوق افراد پناهنده را تعریف می کند و کشورهایی که عضو این کنوانسیون می باشند موظف به انجام مسئولیت هایی می باشند که این سازمان به عهده این کشورها گذاشته است . طبق ماده قانون این کنوانسیون حق پناهندگی از جنایتکاران و افراد نقض کننده حقوق بشر مبرا می باشد . کنوانسیون ژنو در مورد پناهندگی لهستان اختیار لغو درخواست پناهندگی پناهندگانی که شایستگی پناهندگی را ندارند را نیز دارد و این امکان بسیار زیاد است که افرادی را واجد شرایط پناهندگی نیستند را رد کرده و از کشور بیرون کند . در صورت اثبات دروغین شرایط پناهجو امکان جریمه و محاکمه افراد نیز می باشد .

کنوانسیون ژنو برای پناهندگی لهستان شرایط خاصی را برای پناهجویان نتظیم کرده است که شامل افرادی می گردد که کیس پناهندگی آنها پذیرفته شده باشد عبارت است از :

 • دسترسی به مراقبت های بهداشتی برای پناهجویان لهستان به طور عمومی بصورت رایگان تامین می شود. مراقبت های اولیه بهداشتی در دفاتر پزشکی در هر یک از مراکز پذیرش سازماندهی شده است.
 • ارائه خدمات فرهنگی به پناهجویان و خانواده انها ( امکان تحصیل رایگان در تمامی مقاطع و تحصیل زبان کشور )
 • امکان استفاده رایگان از وسائل نقلیه عمومی
 • امکان استفاده رایگان از اماکن فرهنگی و اموزشی
 • اعطای تسهیلات به پناهجویان
 • اعطای حقوق مختصر به پناهجویان برای گذراندن امرار معاش

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

مقاله مرتبط

انواع کیس های پناهندگی

پناهندگی لهستان و خطرات آن

پناهندگی لهستان از جمله راه های بسیار پر خطر برای مهاجرت به این کشور می باشد، زیرا در این راه افراد نه تنها پول و سرمایه خود را بلکه جان خود و خانواده خود را به خطر می اندازند. امروزه پناهندگی متقاضیان فراوانی دارد و دلیل این محبوبیت عدم اگاهی افراد از شرایط پناهندگان و مسیر پر خطر این راه می باشد و هم چنین تبلیغات اغراق آمیز قاچاق چیان و افراد سوجو می باشد. برای درخواست پناهندگی لهستان باید به دولت و کشور لهستان ثابت شود که فرد متقاضی از نظر جانی در کشور خود در خطر می باشد خود اثبات دروغین این موضوع بسیار بحرانی است، زیرا در صورت افشاء حقیقت این عمل جرم محسوب شده و فرد محاکمه شده و هم چنین امکان اخراج فرد از کشور و موجب آوارگی مجدد او می گردد. هم چنین در صورت بازگشت به کشور مبدا این امکان وجود دارد که در کشور مبدا هم مجازات گردند . اغلب افراد به دلیل عدم اگاهی از راه های مهلک مرزی و هم چنین خطرات بسیار زیاد از مسیرهایی که افراد سودجو متقاضیان را به کشورها میرسانند موجب صدمه به جان خود و افراد خانواده خود می شوند . یکی از نکات مهم در رایطه با پناهندگی لهستان موضوع بررسی کیس ها توسط ژنو کنوانسیون پناهندگی این کشور است که در صورت متقاعد نشدن این کنوانسیون امکان طولانی شدن درخواست افراد را در پی دارد و تا ۴ سال گاها می تواند افراد را در کمپ جهت بررسی کیس نگه دارند. از موارد مورد توجه در پناهندگی لهستان کناره گیری اخیر این کشور از زیر مجموع ژنو و رد بیشتر پناهندگان می باشد و لهستان اخیرا از پذیرفتن پناهجویان باز پس می زند .

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

مقاله مرتبط

خطرات پناهندگی

پناهندگی لهستان و مراحل آن

پناهندگی لهستان روش ها و مراحلی را دارد که تحت شرایط خاصی به افراد اعطا می گردد . پناهندگی شامل روش ها و مراحلی است که فرد متقاضی با پشت سر گذاشتن انها می تواند به عنوان پناهنده در این کشور زندگی کند و از خدمات آن استفاده نماید . پناهندگی لهستان روش های خاصی را دارد و افراد به طریق زیر می توانند درخواست دهند :

 • روش منظم : پناهندگی لهستان در سال ۲۰۱۷ از روش منظم میانگین زمان پردازشی را که برای تصمیم گیری در مورد شایستگی های افراد در بر داشته است ۱۷۶ روز بوده است که طولانی ترین زمان پردازش ۱۴۹۱ روز و کوتاه ترین آن ۴ روز بوده است . متقاضیان پس از اعمال فرایند در این روش که بررسی و معاینات – مصاحبه – تفسیر – ضبط و گزارش است می توانند در نهایت درخواست دهند و طی ۱۴ روز درخواستشان بررسی خواهد شد .

 

 • روش سریع : این روش در شرایطی اعمال می گردد که فرد تهدیدی برای امنیت ملی یا نظم عمومی است – توضیحات ناسازگار و متناقصی از ازار و شکنجه ارائه داده است و به وضوح متناقض با اطلاعات مربوطه با کشور مبدا ( col) است -درخواستی برای تأخیر و یا نقض اجرای یک تصمیم برای بررسی مجدد ارائه گردد .

 

 • روش مرزی : هیچ روش مرزی در لهستان وجود ندارد و درخواست افراد در مرز لهستان بررسی و قبول نخواهد شد.

 

 • روش قابل قبول : در صورتی که همسر فرد درخواست پناهندگی برای وی دهد با توجه به این روش می تواند درخواست وی بررسی و پذیرش گردد – یکی دیگر از کشورهای عضو کنوانسیون به فرد پناهندگی داده باشد .

 

 • روش دوبلین : روش دوبلین به این معناست که افراد پس از ورود به کشور و درخواست پناهندگی نمی توانند خارج شوند و در کشور دیگری درخواست پناهندگی مجدد دهند و باید در همان اولین کشور این درخواست را بدهند. کشور لهستان از قانون دوبلین نیز پشتیبانی میکند و افراد باید در کشوری که در ابتدا وارد شده اند درخواست دهند در غیر این صورت درخواست انها رد خواهد شد .

 

 امار دوبلین در سال ۲۰۱۷ به شرح زیر می باشد :

آمار روش دوبلین برای پناهندگی لهستان

آمار روش دوبلین برای پناهندگی لهستان

همان طور که مطالعه نمودیم روش های متفاوتی برای پناهجویان با توجه به شرایطشان موجود می باشد که هر کدام تبصره و قوانین خاص خودش را دارد . مراحل درخواست و پذیرش پناهندگی لهستان در سال ۲۰۱۸ به شرح ذیل می باشد .

 • شما باید هویت خود را اشکار سازید ( درصورت داشتن هر گونه کارت شناسایی باید تحویل کشور مقصد دهید )
 • دریافت عکس و اثر انگشت برای تشخیص هویت و ثبت شخص
 • مصاحبه و تایید درخواست در صورت موجه بودن
 • انتظار برای بررسی پرونده ( بازه زمانی ۴ روز الی ۱۴۹۱ روز در لهستان )
 • الزام به حضور در کشور مقصد ( لهستان ) و عدم خروج ( در صورت خروج باید اطلاع داده شود )
 • تایید کیس پناهندگی
 • دریافت پاسپورت سفید و اعطای خدمات پناهندگی به فرد

پناهندگی لهستان و کیس های پناهندگی لهستان

به صراحت می توان گفت که پناهندگی لهستان اصلا روش راحت و سهلی نیست زیرا در طی سالهای اخیر درخواست های بسیاری از پناهندگان برای پناهندگی لهستان رد شده است و یا تا حدی طول کشیده است که افراد به کل کشور مقصد پناهندگی شان را عوض کرده اند. در مجموع کشور لهستان اخیرا از پذیرفتن پناهنده اجتناب می کند و اغلب درخواست ها را رد می کند.

نمودار توسعه درخواست پناهندگان در لهستان و دریافت پناهندگی از جانب کشور لهستان در سال های ۲۰۰۰ الی ۲۰۱۷ می باشد. (خطوط ابی نشان دهنده تعداد کل برنامه های پناهندگی ( بررسی ها ) – نمودار سبز پناهندگان پذیرفته شده در لهستان – نمودار قرمز درخواست های رد شده در این سالها می باشد.)

نمودار توسعه درخواست پناهندگان در لهستان و دریافت پناهندگی از جانب کشور لهستان

نمودار توسعه درخواست پناهندگان در لهستان و دریافت پناهندگی از جانب کشور لهستان

پناهندگی لهستان با توجه به شرایط خاصی که دارد شامل هر فرد نمی شود و افراد باید حتما اثبات کنند به چه علت درخواست پناهدگی را در این کشور می دهند .هرساله از جانب اداره مهاجرت این کشور گزارشی سالانه درباره وضعیت مهاجرت از طریق پناهندگی در لهستان ارائه می گردد که این امار بر اساس درخواست های ارائه شده است :

درصد پذیرش لهستان درصد ردشدگان درصد پذیرفته شدگان درخواست ها اصل و  نصب پناهجویان
۱.۱٪ ۱۲۶۰ ۱۴ ۲۰۲۶ روسیه
۱۳.۷٪ ۲۵۴ ۵۶ ۲۵۹ اوکراین
۴.۴٪ ۱۵۳ ۷ ۸۳ تاجیکستان
۰٪ ۶۱ ۰ ۶۱ ارمنستان
۰٪ ۱۹ ۰ ۴۵ ترکیه
۱۰۰٪ ۰ ۱۷ ۴۰ سوریه
۱۰۰٪ ۰ ۱۳ ۳۸ عراق
۰٪ ۹ ۰ ۹ ایران
۰ ۰ ۱۱ لیبی
۰ ۰ ۸ چین
۰٪ ۶ ۰ ۱۲ هندوستان
۱۰۰٪ ۰ ۶ ۱۴ مصر
۰٪ ۱۴ ۰ ۱۸ پاکستان
۰٪ ۲۰ ۰ ۲۲ ویتنام
۰٪ ۷ ۰ ۸ الجزایر
۰٪ ۱۰ ۰ ۰ ازبکستان
۰ ۰ ۵ نیجریه

پناهندگی لهستان و روش های جایگزین

پناهندگی لهستان از دسته راه های پر خطر و هم چنین پر ریسک برای افراد می باشد، این پروسه همچنین می تواند بسیار زمان بر هم باشد زیرا لهستان در حال حاضر با توجه به سخت گیری های بسیاری که نسبت به پناهندگان اعمال کرده است این راه را برای مهاجران خاورمیانه تقریبا غیر ممکن ساخته است و اکثر کیس های پناهندگان را رد می کند. بنابراین با توجه به تمامی موارد و ریسک های پناهندگی لهستان راه های قانونی و معقول برای مهاجرت به لهستان وجود دارد که می تواند منجر به اخذ اقامت و تابعیت این کشور شود که در این قسمت به بررسی کلی راه های مهاجرت به لهستان که راه های جایگزین پناهندگی لهستان می باشد، می پردازیم:

 • مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به لهستان از طریق کار
 • مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج
 • مهاجرت به لهستان از طریق تولد فرزند

پناهندگی لهستان را با توجه به ۵ دسته بندی بالا می توان رد نمود و به جای اقدام به پر خطر ترین و پر ریسک ترین روش مهاجرت که پناهندگی می باشد می توانیم از طرق سهل و قانونی فوق اقدام نماییم .

مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل : مهاجرت تحصیلی از جمله روش های ارزان مهاجرت می باشد و افراد با کمترین هزینه پرداختی می توانند برای مهاجرت از طریق تحصیل به لهستان اقدام نمایند. هزینه های تحصیل در کشور لهستان به نسبت کشورهای اروپایی بسیار پایین می باشد .

هزینه های تحصیل در کشور لهستان بسیار پایین می باشد و بسته به دانشگاه و نوع رشته متغیر و متفاوت است و سالیانه بین ۳۰۰۰ یورو الی ۷۰۰۰ یورو می باشد . موضوع حائز اهمیت این است که این کشور به دانشجو اجازه داشتن همراه را می دهد و شخص می تواند همراهان خود که شامل همسر و فرزندان می باشند را با خود به این کشور بیاورند . در صورت اتمام تحصیل امکان کاریابی برای دانشجو بسیار زیاد است که پس از پایان تحصیل دانشجو در صورت کار کردن می تواند اقامت لهستان را دریافت نماید .

نمودار رشد حضور دانشجویان در لهستان به شرح زیر می باشد :

نمودار رشد حضور دانشجویان در لهستان

نمودار رشد حضور دانشجویان در لهستان

مهاجرت به لهستان از طریق کار : مهاجرت از طریق کار یکی دیگر از راه های اقامتی کشور لهستان می باشد . برای دریافت ویزای کار، نیاز به داشتن job offer یا پیشنهاد کاری از یک کارفرمای لهستانی و یا شخصی که اقامت لهستان را دارد می باشد که خود پروسه job offer بسیار زمان بر است. در نتیجه اگر به دنبال شغل و ویزای کار لهستان می باشد بهترین و سریع تر راه ممکن اقدام از طریق ویزای تحصیلی می باشد که می توان پس از آن خیلی سریع برای کار اقدام نمود .

مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری : سرمایه گذاری در لهستان یکی از راه های ورود به این کشور و دریافت اقامت لهستان می باشد که افراد متمول و سرمایه دار می توانند برای این موضوع اقدام نمایند که پلن های سرمایه گذاری در لهستان را می توان به ثبت شرکت – خرید ملک – سرمایه گذاری در اوراق قرضه و بورس و … دسته بندی کرد.

مهاجرت به لهستان از طریق ازدواج : ازدواج با تبعه لهستانی برای افراد خارجی منجر به اخذ تابعیت و اقامت می گردد.

مهاجرت به لهستان از طریق تولد : تولد فرزند در لهستان برای اتباع خارجی منجر به اخذ اقامت و تابعیت برای فرزند و والدین نخواهد داشت زیرا این کشور قانون خاک را ندارد و تنها از طریق خون به فرزند تابعیت تعلق می گیرد .

مهاجرت به لهستان

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

پناهندگی لهستان و سخن پایانی

پناهندگی لهستان همانطور که ملاحظه نمودید دارای شرایط خاصی است. از پر ریسک ترین و پر خطر ترین راه های موجود برای اقدام به مهاجرت به لهستان می باشد . لهستان اخیرا در حال خروج از کنوانسیون پناهندگی می باشد و اعلام به نپذیرفتن پناهنده از خاورمیانه کرده است که خود موضوعی بسیار مهم است که افراد در این حالت اگر درخواست پناهندگی در این کشور دهند، درخواستشان رد خواهد شد و امکان پذیرفته نشدنشان را در کشورهای دیگر هم نیز در پی دارد . در این مقاله تمامی شرایط و قوانین پناهندگی لهستان توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت تا شما عزیزان با اگاهی هرچه تمام از شرایط و خطرات پناهندگی در کشور لهستان این راه پر خطر را کنار گذاشته و از طرق مطمئن و قانونی برای مهاجرت به لهستان اقدام نمایید . پناهندگی در لهستان به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود و راه های پیشنهادی برای افراد اقدام از راه های مهاجرتی قانونی در لهستان می باشد . پناهندگی نه تنها خطرات جانی و مالی بسیاری برای مهاجران در پی دارد بلکه زندگی افراد در کمپ ها بسیار درد آور و سخت می باشد به شکلی که بسیاری در کمپ ها خانواده خود را بر اثر سرمای شدید در زمستان ها ( اب هوای سرد اروپا ) و حتی در اثر انواع بیماری های عفونی به دلیل در دسترس نبودن بهداشت و درمان درست در کمپ ها تا زمان پذیرفته شدن متقاضیان از دست داده اند. پس با نتیجه گیری کلی میتوان به این موضوع پی برد قبل از هرگونه اقدام و تصمیم گیری در خصوص پناهندگی ابتدا شرایط خود برای اخذ اقامت از طرق قانونی را مورد تحقیق و بررسی قرار دهید زیرا مهاجرت کاری یا تحصیلی روش صحیح تری جهت مهاجرت می باشد و حتی در صورتی که شرایط مهاجرت از این روش ها را شخص ندارید با برنامه ریزی صحیح میتوان بستر و پشتوانه های مورد نیاز مهاجرت صحیح را فراهم کند تا مهاجرت موفق و امنی داشته باشید. شما عزیزان در جهت انتخاب مسیر مناسب برای مهاجرت از طرق قانونی و بی خطر می توانید ویدیو گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت را خریداری نموده تا خود به عنوان وکیل مهاجرتی با علم کافی و اگاهی تمام اقدام نمایید .

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ