پناهندگی لیتوانی

پناهندگی لیتوانی و بررسی آن

 • پناهندگی لیتوانی و مقدمه ای بر آن
 • پناهندگی لیتوانی و شرایط عمومی
 • پناهندگی لیتوانی و کنوانسیون ژنو
 • پناهندگی لیتوانی و خطرات آن
 • پناهندگی لیتوانی و روش های جایگزین
 • پناهندگی لیتوانی و مراحل آن
 • پناهندگی لیتوانی و کیس های پناهندگی در لیتوانی
 • پناهندگی لیتوانی و سخن پایانی

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

پناهندگی لیتوانی و مقدمه ای بر آن

پناهندگی لیتوانی ، مهاجرت به لیتوانی و اخذ اقامت لیتوانی از طریق پناهندگی در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد و تمام نکات مهم و ضروری و تمام خطرات ناشی از پناهندگی لیتوانی را بصورت ساده و خلاصه بیان  می شود. با توجه به آمار و ارقامی که هر ساله توسط سازمان های مختلف ارائه می شود، مهاجرت از راه پناهندگی، خطرناک ترین نوع مهاجرت در کل جهان قلمداد می شود. مؤسسه حقوقی ملک پور تحت هیچ عنوان مهاجرت از طریق پناهندگی را پیشنهاد نمی دهد و لذا از دادن هر گونه مشاوره و خدماتی در زمینه پناهندگی معذور است. لازم به ذکر است روش های پیشنهادی ما برای مهاجرت به لیتوانی، مهاجرت از طریق تحصیل در لیتوانی، کار در لیتوانی ، سرمایه گذاری در لیتوانی و …  می باشد که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با وکلای حقوقی مشورت نموده و راه های مناسب و قانونی جهت مهاجرت را بررسی نمایید.

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد پناهندگی بخش اول

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد پناهندگی بخش دوم

مؤسسه ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش، خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد و این مقاله صرفاً برای افزایش آگاهی شما و اطلاع رسانی در خصوص نکات مهم پناهندگی و خطرات پناهندگی به عرض شما می رسد.

پناهندگی لیتوانی و شرایط عمومی

 پناهندگی لیتوانی در سال ۲۰۱۷ اغلب از سمت شهروندان کشورهای سوریه، روسیه و تاجیکستان بوده است. در این سال تعداد ۵۸۹ پناهنده برای پناهندگی لیتوانی درخواست داده اند. حدود ۸۰ درصد از این درخواست ها تأیید شده و ۲۰ درصد آنها رد شده است. بیشترین تعداد پذیرفته شدگان از کشور سوریه و اریتره بوده اند.

رد شده قبول شده تعداد درخواست ها کشور
۰ ۲۰۱ ۲۲۵ سوریه
۲۰ ۰ ۹۰ روسیه
۰ ۱۲ ۵۳ تاجیکستان
۱۰ ۰ ۳۵ بلاروس
۰ ۰ ۳۳ اوکراین
۰ ۱۶ ۲۸ اریتره

به این دلیل که کشور لیتوانی، کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل ۱۹۵۱ و پروتکل ۱۹۶۷ را پذیرفته است بنابراین به موجب این کنوانسیون به خارجیانی که در خاک این کشور درخواست پناهندگی می دهند، پناه می دهد که البته تعداد کمتری را در مقایسه با همسایگان شمالی اش می پذیرد. بر اساس قوانین حاکم بر این کنوانسیون، دولت لیتوانی باید تمام امکانات اولیه زندگی و محیط امنی را برای پناهجویان فراهم نماید. البته پذیرفتن درخواست پناهندگی پناهجویان در شرایطی محقق می شود که نه تنها درخواست پناهندگی پناهجویان دروغین و ساختگی نباشد بلکه در چهارچوب موارد ذکر شده در کنوانسیون باشد. چرا که درغیر این صورت دولت لیتوانی می تواند کیس و مدارک ارائه شده از طرف پناهجو را رد کرده و وی را دیپورت نماید.

کشور لیتوانی قانون دوبلین را نیز پذیرفته و از آن پیروی می نماید. این بدین معناست که وقتی شخصی از کشورش به کشور دیگری سفر می نماید و درآن کشور از او انگشت نگاری می کنند، از آن به بعد تمام مسئولیت های آن فرد بر عهده کشور اول است. درنتیجه از این به بعد فرد مورد نظر به هر کشور دیگری رفته و درخواست پناهندگی نماید، کشور دوم این حق را دارد که او را در همان بدو ورود اخراج کرده و به همان کشور اول بازگرداند.

نمودار زیر مربوط به سرشماری پناهندگان از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ در لیتوانی می باشد.

پناهندگی لیتوانی

پناهندگی لیتوانی و کنوانسیون ژنو

پناهندگی لیتوانی از این جهت که این کشور به کنوانسیون پناهندگان (کنوانسیون ژنو) پیوسته است، امکان پذیر است. کنوانسیون ژنو مربوط به وضعیت پناهندگان سازمان ملل متحد، کنوانسیونی بین‌المللی است که تعریف می‌نماید پناهنده چه کسی است و حقوق افراد پناهنده و مسئولیت کشورهای عضو کنوانسیون نسبت به پناهجویان را مشخص می‌نماید. طبق این قرارداد همه انسان ها در سراسر دنیا حق طبیعی دارند که امکانات اولیه برای زندگی بهره مند باشند. بر اساس کنوانسیون ژنو لفظ پناهنده به شخصی اطلاق می شود که به دلایلی نمی تواند به کشورش بازگردد. برای مثال به دلیل آزار، ترس از جان، تهدید به خاطر مذهب، نژاد، عقاید سیاسی و یا گرایشات جنسی و … که در نتیجه همه ی کشورهای عضو کنوانسیون ژنو به این قبیل افراد پناه می دهند تا بتوانند یک زندگی عادی داشته باشند و در امنیت زندگی کنند.

لازم به ذکر است پناهندگی لیتوانی تنها در شرایطی به فرد داده می شود که کیس و مدارک ارائه داده شده واقعی باشد. یعنی زندگی فرد حقیقتاً در خطر باشد. تحت این شرایط پناهندگی لیتوانی به شخص داده می شود.

تعداد درخواست ها در ماه های اخیر سال ۲۰۱۸ در شکل زیر نمایش داده شده است.

پناهندگی لیتوانی

پناهندگی لیتوانی و خطرات آن

پناهندگی لیتوانی و مهاجرت غیر قانونی به لیتوانی خطراتی را به همراه دارد. خطرات ناشی از پناهندگی لیتوانی را باید تمام کسانی که به مهاجرت از طریق پناهندگی فکر می کنند در نظر داشته باشند. یکی از مهمترین مراحل همان مرحله نخست یعنی قدم گذاشتن درراه رسیدن به کشور مقصد می باشد.  افراد بسیاری از راه های گوناگون اعم از زمینی، هوایی و یا دریایی قدم در راه مهاجرت و پناهنده شدن می گذارند که اغلب همه ی این راه ها توام با خطرات بسیاری است. بعد از پشت سرگذاشتن این مخاطرات و رسیدن فرد به مقصد مورد نظر، هیچ تضمینی وجود ندارد که درخواست پناهندگی اش درکشور لیتوانی پذیرفته شود. پس از مهاجرت اغلب پناهندگان با مشکلاتی همچون افسردگی، عدم کاریابی، عدم امکان اجاره ملک و … دست و پنجه نرم می کنند و رنج می برند. در کنار همه این شرایط این مساله نیز وجود دارد که مردم کشور لیتوانی پناهندگان را به خوبی نمی پدیرند و آنها را خطری برای اقتصاد و امنیت کشور خود می دانند.

متاسفانه بسیاری از کسانی که قصد مهاجرت دارند، بدون فکر پا در این راه بی‌بازگشت می‌گذارند و قبل از اقدام خطرات آن را درنظر نمی گیرند. در نتیجه نه تنها جان خودشان که جان تمام اعضای خانوادشان و خصوصاً فرزندان خود را نیز به خطر می اندازند. البته در این جا لازم است این نکته ذکر شود که این توصیه ها برای افرادی است که با دروغ قصد دریافت پناهندگی لیتوانی را دارند، نه افرادی که جداً در معرض خطر و تهدید جانی هستند و لذا مجبوربه انتخاب این راه می باشند.

پناهندگی لیتوانی و روش های جایگزین

پناهندگی لیتوانی و مهاجرت غیر قانونی به لیتوانی به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود چرا که این راه خطرناک ترین راه مهاجرت به لیتوانی شمرده می شود. در عوض راه های قانونی دیگری برای مهاجرت به لیتوانی وجود دارد از قبیل مهاجرت از طریق تحصیل، کار و سرمایه گذاری که در ادامه به توضیح اجمالی هر یک از انواع این راه ها می پردازیم.

تحصیل در لیتوانی

مهاجرت به لیتوانی به جای پناهنگی لیتوانی می تواند از طریق تحصیل در یکی از دانشگاه های لیتوانی صورت بگیرد.این کشور دارای دانشگاه هایی است که دارای رتبه ی خوبی در رنکینگ دانشگاه های معتبر دنیا می باشند. برای مثال دانشگاه ویلنوس(Vilnius University) بزرگترین دانشگاه لیتوانی و قدیمی ترین دانشگاه درکشورهای حوزه دریای بالتیک می باشد که سالانه پذیرای بالای هزار دانشجو از کشورهای دیگر است. در نتیجه شما با توجه به رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی خود، می توانید در هر یک از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و یا دکترا در کشور لیتوانی به تحصیل خود ادامه دهید. همچنین پس از اتمام دوره ی تحصیلی، شما فرصت دارید که در کشور لیتوانی کار مرتبط با رشته تان را پیدا کرده و طبعاً از آن به بعد می توانید وارد پروسه اخذ اقامت دائم کشور لیتوانی شوید.

تحصیل در لیتوانی

کار در لیتوانی

کشور لیتوانی می تواند برای بعضی افراد مقصد مناسبی برای کار و مهاجرت از طریق کار باشد. هرچند کشور لیتوانی مانند کشورهایی مثل آلمان و اتریش به افراد جویای کار ویزای کار ارائه نمی دهد، اما در صورتی که فردی خارج از کشور لیتوانی بتواند با کارفرمایی در این کشور وارد مذاکره شود و کارفرمای مذکور علاقه مند به جذب این نیروی کار باشد، چنین فردی با ارائه این قرارداد به دولت لیتوانی می تواند مجوز زندگی و کار در کشور لیتوانی را کسب نماید. در نتیجه چنین فردی دیگر نیازی به درخواست پناهندگی لیتوانی نخواهد داشت.

سرمایه گذاری در لیتوانی

سرمایه گذاری در لیتوانی یکی  دیگر از راه های مهاجرت به لیتوانی است. کشور لیتوانی به افرادی که امکان سرمایه گذاری را دارند( خصوصا در زمینه تکنولوژی) یک ویزای قابل تمدید یک ساله شنگن اعطا می نماید که از طریق آن فرد سرمایه گذار می تواند این فرصت را داشته باشد که زمینه مناسب سرمایه گذاری را فراهم نماید. مسلما چنین فردی می تواند در صورت موفقیت و راه اندازی یک بیزینس در کشور لیتوانی، در گام بعدی وارد پروسه اخذ اقامت دائم کشور لیتوانی شده و لذا نیازی به درخواست پناهندگی لیتوانی نخواهد داشت.

تولد و ازدواج در لیتوانی

اقامت کشور لیتوانی از طریق ازدواج با یک شهروند اهل لیتوانی داده می شود. پس از ثبت ازدواج، فرد غیر تبعه باید بین پنج تا هفت سال در لیتوانی زندگی نماید و از آن پس می تواند نسبت به دریافت شهروندی لیتوانی اقدام نماید.

کشور لیتوانی از تابعیت خون پیروی می نماید. لذا با تولد فرزند در کشور لیتوانی، تنها در صورتی که پدر یا مادر کودک از تبعه لیتوانی باشند تابعیت این کشور اهدا می شود.

پناهندگی لیتوانی و مراحل آن

برای پناهندگی لیتوانی باید در کشور لیتوانی حضور داشته باشید. به صورتی که اگر به صورت زمینی وارد شده اید با ورود به کشور ودر همان لب مرز اعلام پناهندگی می کنید و پس از آن به اداره پلیس مراجعه می کنید. اگر از طریق هوایی به کشور وارد شده اید به اداره پلیس شهری که در آن حضور دارید مراجعه می کنید و درخواست پناهندگی خود را ارائه می دهید. اداره پلیس آن شهر شخص را احضار کرده و با او مصاحبه انجام می دهد، که در این مصاحبه باید کیس پناهندگی و علت پناهنده شدن خود را توضیح دهد. تمام مدارک هویتی و اسناد سفر شما را دریافت می نماید تا بررسی نماید. پس از آن از از شخص اثر انگشت و عکس گرفته شده و به او پناهندگی موقت داده و کمپی را برای محل اقامت شخص تعیین می نمایند و سپس تمام مدارک را برای اداره مهاجرت ارسال خواهند کرد. در این مدت به شخص اقامت ۳ ماهه داده می شود و به بررسی پرونده او پرداخته می شود. این اقامت ۳ ماهه را می توان مجدد ۳ ماهه و یا بیشتر تمدید نمود.

 درنهایت اداره مهاجرت ۴ نوع تصمیم ممکن است بگیرد:

 • پناهندگی و اقامت دائم به شخص داده شود.
 • پناهندگی به شخص داده نشود اما از نظرشان پرونده همچنان قابل بررسی باشد. شخص حمایت کامل شود و اقامت موقت تمدید شود.
 • پناهندگی به شخص داده نشود، پرونده از نظرشان رد شده باشد اما اقامت موقت داده و بیرون نشود.
 • پناهندگی به شخص داده نشود و شخص را دیپورت نمایند.

پناهندگان اجازه دارند در صورت رد شدن تقاضا اعتراض کرده و درخواست دادگاه مجدد دهند.

پناهندگی لیتوانی و کیس های پناهندگی در لیتوانی

پناهندگی لیتوانی بر اساس کنوانسیون ژنو درصورتی به فرد داده می شود که دلایل اعلام شده و کیسی که عنوان می نماید بر اساس بندهای کنوانسیون ژنو باشد.بر اساس این کنوانسیون در صورتی که فرد به دلایلی مانند نژاد فرد، مذهب فرد، عقاید سیاسی فرد و … در زادگاه خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشد، می تواند به کشورهای دیگر مهاجرت کرده و از این کشورها درخواست پناهندگی نماید. درصورتی که کیس ارائه داده شده مورد قبول باشد به شخص پناهندگی داده می شود. در زیر به بررسی این کیس ها میپردازیم:

پناهندگی لیتوانی به دلیل نژاد: درصورتی که بر اساس نژاد خود و یا رنگ پوست خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشید.

پناهندگی لیتوانی به دلیل عضویت در گروه های سیاسی و یا اجتماعی خاص: افرادی ممکن است به تمایلات خاص داشته باشند مانند همجنس گرایان و یا عضو گروه های سیاسی خاصی باشند.

پناهندگی لیتوانی به دلیل دین و مذهب: هنوز هم در میان افراد بشر دین و مذهب عامل قضاوت قرار می گیرد و ممکن است از این طریق به کسی که دین خاصی دارد یا تغییر دین می دهد آسیب رسانده شود.

پناهندگی لیتوانی به دلیل عقاید سیاسی: کشورها اغلب جهت امنیت سیاسی و اطلاعاتی توجه زیادی به عقاید سیاسی افراد دارند و اگر شخصی فعالیت سیاسی خاصی داشته باشد امکان دارد که دستگیر شود.

پناهندگی لیتوانی به دلایل اجتماعی: افرادی ممکن است در اجتماع در معرض خطر باشند.

پناهندگی لیتوانی به دلیل جنگ: جنگ همیشه از جمله بدترین شرایط برای زندگی بشری بوده و شرایط سختی را برای زندگی فراهم می آورد.

پناهندگی لیتوانی و سخن پایانی

پناهندگی لیتوانی تنها راه مهاجرت به کشور لیتوانی نیست. پناهندگی لیتوانی ممکن است در نهایت به اقامت لیتوانی ختم شود اما با توجه به تمام خطراتی که در این راه وجود دارد و سختی هایی که در این مسیردر انتظار پناهندگان است، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. راه های بسیاری برای مهاجرت به لیتوانی وجود دارد که در بالا به صورت خلاصه چندین راه را برای شما شرح دادیم. پیشنهاد می شود برای انتخاب درست ترین مسیر و بهترین راه با وکلای حقوقی با تجربه مشورت نمایید. شما می توانید در قسمت دیدگاه در انتهای مقاله پناهندگی لیتوانی تمام سؤالات خود را مطرح نمایید تا این امکان را فراهم آورید که کارشناسان ما در خدمت شما باشند و پاسخ تک تک سوالات شما را در اسرع وقت بدهند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ