پناهندگی پرتغال و بررسی آن

پناهندگی پرتغال
  • پناهندگی پرتغال و مقدمه ای بر آن
  • پناهندگی پرتغال و شرایط عمومی
  • پناهندگی پرتغال و کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی)
  • پناهندگی پرتغال و خطرات
  • پناهندگی پرتغال و روشهای جایگزین
  • پناهندگی پرتغال و مراحل آن
  • پناهندگی پرتغال و کیس های پناهندگی پرتغال
  • پناهندگی پرتغال و نتیجه گیری

پناهندگی پرتغال و مقدمه ای بر آن

پناهندگی پرتغال و شرایط آن در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. اولین قدم اخذ اقامت از طریق پناهندگی در پرتغال چیست؟ آیا اقامت پرتغال از طریق پناهندگی امکان پذیر است؟ خطرات پناهندگی پرتغال چیست؟ ما مهم ترین و اصلی ترین نکات را به صورت ساده و خلاصه در مورد پناهندگی پرتغال در این مقاله توضیح می دهیم . یکی از انواع طرق مهاجرت ، اقدام از طریق پناهندگی می باشد. پناهندگی پرتغال پروسه ای پیچیده و طولانی مدت دارد. افرادی که در کشور خود مورد تهدید هستند و دولت متبوعشان نمی تواند از آن ها در برابر تهدیدات دفاع کند می توانند از کشورهای دیگری درخواست پناهندگی داشته باشند. در این میان هر کشوری در خصوص پناهندگی قوانین خاص خودش را دارد. شرایط و راه های ورود به کشور مقصد با هدف پناهندگی بسیار سخت و نا امن است و توصیه نمی گردد.  موسسه حقوقی ملک پور MIE اتریش هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و این مقاله صرفا جهت افزایش آگاهی شما و اطلاع رسانی در خصوص خطرات و نکات مهم پناهندگی به عرض شما می رسد. مقاله زیر در خصوص عناوین ذکر شده در ذیل پناهندگی پرتغال را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است:

مؤسسه ملک پور همکار مؤسسه  MIE اتریش، هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و این مقاله را صرفاً جهت افزایش آگاهی و اطلاع رسانی در خصوص خطرات پناهندگی و نکات مهم پناهندگی به عرض شما عزیزان می رساند.

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد پناهندگی بخش اول

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد پناهندگی بخش دوم

پناهندگی پرتغال و شرایط عمومی

کشور پرتغال یکی از کشور های اروپای جنوبی می باشد که با کشور اسپانیا هم مرز است. این کشور یکی از کشور های حوزه شینگن می باشد لذا مهاجران بسیاری را به خود جذب می نماید. با توجه به موقعیت کشور پرتغال هر ساله مهاجران بسیاری از کشور های جهان برای پناهندگی پرتغال اقدام میکنند. در کشور پرتغال دولت جمهوری این کشور MIA مسئول تعیین سیاست های مربوط به مهاجرت، پناهندگی، میزبانی و ادغام و همچنین مسئول پرونده های پناهندگی و تصمیم گیری برای تعیین وضعیت پناهندگی برای پناهجویان میباشد. افرادی که قصد پناهندگی پرتغال را دارند پس از ورود به این کشور باید خود را در یک مهلت ۸ روزبه مقامات مسئول به پناهندگان معرفی نمایند. و SEFبرای پناهجویان درخواست پناهندگی صادر می کند. اعلامیه پناهندگی یک سند می باشد که  حاکی از آن است که یک درخواست برای پناهندگی توسط دارنده ارائه شده است.و حق اقامت ایجاد نمی کند و یک برگه شناسایی نیست و فقط ۲۰ روز معتبر است و پس ازاین زمان فسخ خواهد شد.

پناهندگی پرتغال و کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی)

پناهندگی پرتغال امکان پذیر است زیرا کشور پرتغال عضو کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی) می باشد. طبق آمار کشور پرتغال در سال ۲۰۱۷ پذیرای۱۷۵۰ پناه جو بوده است. جدول زیر توزیع کشوری پناه جویان از جمله متقاضیان پناهندگی پرتغال آورده شده است:

  پناهجویان سال ۲۰۱۷ در انتظار در پایان ۲۰۱۷ حمایت فرعی ریجکت شده درصد پناه جو درصد حمایت فرعی درصد ریجکتی
سوریه ۴۲۶ : ۵۹ ۳ ۶% ۸۹% ۴%
عراق ۲۸۳ : ۰ ۰
اوکراین ۱۲۴ : ۱۵ ۸ ۱۵% ۵۵% ۳۰%
آنگولا ۱۲۱ : ۰ ۰
اریتره ۶۷ : ۲۳ ۰ ۷۸% ۲۲% ۰%
کونگو ۵۸ : ۰ ۰
گینه ۴۲ : ۴ ۰ ۰% ۱۰۰% ۰%
ونزوئلا ۳۳ : ۰ ۰
افغانستان ۳۲ : ۰ ۰
جمع ۱,۷۵۰ ۴۷۶ ۱۳۶ ۴۵۵ ۱۷% ۱۹% ۶۴%

پناهندگی پرتغال از لحاظ رده سنی و جنسیت

  تعداد درصد
تعداد کل ۱,۷۵۰
مرد ۱,۰۷۲ ۶۱%
زن ۶۷۸ ۳۹%
کودک ۴۵۵ ۲۶%
کودکان بی سرپرست ۲۸ ۱۶%

پناهندگی پرتغال و خطرات

در رابطه با خطرات پناهندگی پرتغال لازم به ذکر است که معمولا اکثریت افراد به صورت قاچاقی و از طریق قاچاقچیان اقدام به ورود به کشورهای پذیرنده پناهنده میکنند. باید توجه کرد که قاچاقچیان هزینه های بسیار بالایی از پناهجویان می گیرند و خطرات زیادی افراد را تهدید می کند از جمله: دزدیده شدن یا رها شدن توسط همین قاچاقچیان در کوه ها و مکان های دور افتاده و بدون دسترسی به کمک و یا خطرات طبیعی که در دریا، اقیانوس (قایقهای نا امن و کوچک و غیر استاندارد) کوه ها و صحرا انسان را تهدید می کند. در زیر نمونه ای از شرایط نا مناسب پناهندگی پرتغال آورده شده است.

در پایان آوریل ۲۰۱۷، CPR به SEF و GTO اطلاع داد که دیگر نمی تواند به دلیل ورود بیش از حد افراد جدید را بپذیرد، مرکز ارائه دهنده محل سکونت پناهندگی پرتغال فراتر از ظرفیت خود تعداد ۱۰۲ نفر را اسکان داده بود. در عین حال، ۱۵۹ نفر به دلیل کمبود ظرفیت در مرکز در خوابگاه ها و یا اتاق های که هزینه ان توسط CPR پرداخت شده بود اقامت داشتند. بین ماه های آوریل و ژوئن تنها موارد آسیب پذیر مانند زنان با کودکان جوان – ۴۷ نفر در مجموع – در CAR پذیرفته شدند. CAR در ماه ژوئن ۲۰۱۷ پس از انتقال چندین پناهجو به مسکن ارائه شده توسط ISS و SCML مطابق مصوبات مربوطه، دوباره راه اندازی شد. در طول دوره زمانی دو ماهه که CPR قادر به پذیرش پناهجویان نبود، ISS و SCML  محل اقامت اضطراری به پناهجویان ارائه دادند و در برخی موارد CPR شکایاتی مربوط به مشکلات این اقامتگاه های  اضطراری دریافت کرده است.

طبق گزارشات CPR، متقاضیان پناهندگی پرتغال با موانع زیادی در زمینه کار مواجه هستند. با وجودی که وضعیت اقتصادی بسیار دشوار کشور پس از بحران مالی شروع به بازگشت به مقادیر پیش از بحران کرده است، در پایان سال ۲۰۱۷ نرخ بیکاری هنوز هم برای جمعیت عموم مردم تقریبا ۷٫۸٪ بود. این زمینه منفی بعلاوه موانع خاصی نظیر مهارت های زبان و مهارت های حرفه ای ضعیف و لزوم داشتن دیپلم و نیز نیازهای کارفرمایان همگی چالش های زیادی را در زمینه کار برای پناهجویان به همراه دارد. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد.

این مسائل ممکن است کارفرمایان را از استخدام پناهجویان در یک بازار کار بسیار رقابتی باز دارد. چالش های مضاف از جمله فقدان شبکه پشتیبانی، دانش محدود در مورد بازار کار و هنجارهای فرهنگی و غیره. در موارد خاص قربانیان شکنجه و یا خشونت جدی، این آسیب پذیری های خاص مربوط به سلامت، سلامت روان و سطح بالای اضطراب مربوط به عدم قطعیت پذیرش پناهندگی پرتغال ، جدایی از بستگان و بی ثباتی مالی است که مانع از توانایی تمرکز بر پروسه تطبیق پذیری فرد می شود. کودکان از حق تحصیل برخوردارند ولی دسترسی به آموزش های حرفه ای برای بزرگسالان به بدلیل لزوم آشنایی با زبان پرتقالی وشرط داشتن دیپلم  محدود می شود.

برای اطلاع از خطرات پناهندگی به شما پیشنهاد می کنیم فایل تصویری استاد ملک پور در باب پناهندگی را ملاحظه بفرمایید

ویزای توریستی پرتغال

پناهندگی پرتغال و روشهای جایگزین

در صورتیکه مشخص شود دلایل و مدارک ارائه شده در درخواست پناهندگی مستدل و دارای صحت و درستی نمی باشد، درخواست شما برای پناهندگی پرتغال باطل و شما ملزم به خروج از کشور پرتغال هستید. در صورت تکرار اینگونه مسائل و ارائه پرونده های فاقد صحت و درستی از طرف مردم یک کشور اعتماد بین المللی نسبت به مهاجران آن کشور از بین رفته و وجه ی بین المللی ان کشور در مجامع حقوق بشر نیز زیر سوال می رود و از همه مهمتر افرادی که به راستی واجد شرایط پناهندگی هستند و شرایط خطرناکی زندگی آنها را تهدید می کند در آینده شانس کمتر و مسیر سخت تری برای پناهندگی خواهند داشت. موسسه حقوقی ملک پور یا MIE اتریش هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد افرادی که قصد مهاجرت به پرتغال را دارند می توانند از طریق راه های دیگر برای مهاجرت همچون مهاجرت کاری به پرتغال ، سرمایه گذاری در پرتغال و تحصیل در پرتغال اقدام کنند. بطور مثال آیا می دانستید که تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کشور پرتغال نسبت به کشورهای تاپ اروپایی نظیر انگلستان و اتریش بسیار ارزان تر و در عین حال دوره کارآموزی در کشور انگلستان برگزار می شود و مدرک معتبر بین المللی به شما داده خواهد شد؟ و یا اینکه با خرید ملک یا اوراق سهام در پرتغال می توان به اقامت دائم شنگن دست یافت؟

برای کسب اطلاعات تکمیلی در روشهای جایگزین مهاجرت به پرتغال میتوانید به لینکهای زیر مراجعه نمائید .

راه های اخذ اقامت پرتغال
مهاجرت به پرتغال

پناهندگی پرتغال و مراحل آن

پس از ثبت درخواست پناهندگی پرتغال سازمان  SEFدر پرتغال ۲۰ روز برای پذیرش یا رد درخواست پناهندگان زمان می دهد بعد از آن یک بررسی دقیق تر بر تمام موارد صورت می گیرد. اگر بعد از بیست روز جواب SEF منفی شد باید درخواست به کمیساریای ملی پناهندگان فرستاده شود که رای ظرف ۴۸ساعت اعلام می شود. اگر باز هم تصمیم منفی بود، می توان ظرف هشت روز قبل از دادگاه اداری اعتراض داد. اگر پذیرش مثبت شد، اجازه اقامت موقت صادر خواهد شد برای یک دوره ۲ماهه که برای ۳۰روز هم قابل تمدید است. قانون پناهندگی مصاحبه شخصی سیستماتیک از همه پناهجویان قبل از صدور رای اولیه را فراهم می کند، به جز مواردی که:

  1. شواهد موجود در حال حاضر برای رای مثبت کافی باشد
  2. متقاضی مدارک قانونی را به علت سپری شدن مدت طولانی خارج از کنترل خود ندارد. در این مورد، SEF ملزم است که متقاضی یا وابسته او را به منظور ارائه اطلاعات مرتبط از سایر راه ها یاری دهد.

پناهجو حق دارد بیانیه خود را به زبان خود یا در هر زبان دیگری که درک می کند و در آن می تواند به طور واضح ارتباط برقرار کند، ارائه دهد. به همین منظور، او حق دارد از کمک یک مترجم هنگام درخواست پناهندگی و در طول پرونده پناهندگی، در صورت لزوم. استفاده کند. پناهجو حق استفاده از یک وکیل را در پروسه پناهندگی پرتغال دارد، اما عدم وجود وکیل، SEF را از انجام مصاحبه باز نمی دارد.

در نمودار زیر می توانید مقایسه بین اروپا ، کانادا ، استرالیا و نیوزلند را در میزان درخواست پناهندگی در طی ۱۰ سال مشاهده کنی

نمودار مقایسه میزان درخواست پناهندگی بین اروپا ، کانادا، استرالیا و نیوزلند

پناهندگی پرتغال و کیس های پناهندگی پرتغال

تعریف پناهندگی در قانون پناهندگی پرتغال این است که ” عنوان یک پناهنده در پرتغال می تواند به یک فرد خارجی اعطا شود، که به علت نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی مورد آزار و اذیت و شکنجه یا تحت تعقیب باشد. خارج از کشور متبوع خود بوده و به دلیل چنین ترس از جان و شکنجه، قادر به بازگشت به کشور خود نیست.” متقاضیانی که کودکان بی سرپرست هستند ، معلولین، سالمندان، زنان باردار، پدر یا مادر تنهایی که دارای کودکان زیر سن قانونی هستند، قربانیان قاچاق، افراد با مشکلات سلامت جدی، اختلالات روانی یا افرادی که از شکنجه، تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت روانی، جسمی یا جنسی رنج می برند، به عنوان افراد متعلق به یک گروه آسیب پذیر محسوب می شوند.

مهاجرت به پرتغال

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

پناهندگی پرتغال و سخن پایانی

با توجه به توضیحات حقوقی و قوانین پناهندگی که در این مقاله در مورد پناهندگی پرتغال ارائه داده شد در می یابیم که مهاجرت و اخذ اقامت از طریق پناهندگی پرتغال روش منطقی، امن و مورد تایید جوامع بین المللی نمی باشد و لزوما منجر به گرفتن اقامت دائم و تابعیت کشور پرتغال نخواهد شد. برخی افراد با ارائه ی دلایل دروغین موفق به گرفتن اقامت موقت می شوند که مستلزم سپری شدن زمان بسیار طولانی، هزینه بسیار بالا و تحمل سختی ها و قبول خطرات و ریسک بسیار بالا و محدودیتهایی مانند منع کار و تحصیل خواهد بود. با توجه به تمامی این موارد نتیجه می گیریم که اخذ اقامت از طریق پناهندگی پرتغال و یا هر کشور دیگری انتخابی عاقلانه و درست نخواهد بود. برای کسب اطلاعات دقیق تر و مشاوره رایگان در این زمینه با موسسه حقوقی ملک پور با همکاری دفتر مشاوره ای MIE اتریش در وین و یا دفاتر ما در ایران تماس بگیرید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ