پناهندگی

 (مشاوره حقوقی در باب پناهندگی توسط مؤسسه حقوقی ملک پور انجام نمی شود واین مطالب تنها جهت اطلاع و درخواست کثیر متقاضیان بیان میگردد ) 

.بعضی ازافراد به دلایل سیاسی و اجتماعی در کشور دیگری به جز کشور خود ، پناهنده می شوند.

کشور پناهنده قاعدتاً بیگانه می باشد و اشخاص در شرایطی هستند که احساس می کنند در کشور خودشان امنیت کافی و لازم را ندارند . مواردی همچون ترس از جان و شکنجه و آبرو و خطرات بزرگ سبب می شود که به اشخاص به صورت پناهنده به کشور دیگری بروند.

شخص پناهنده نباید جرم کیفری انجام داده و جرایم مالی داشته باشد؛  بلکه باید از جهت افکار و عقاید باشد. پناهندگی در زمان هایی رخ می دهد که در کشوری رژیم حکومتی عوض شده یا جنگی رخ داده باشد و شخص در این حالت به کشور دیگر پناهنده شود. کشور پذیرای پناهنده معمولاً هزینه های اولیه شخص مثل مسکن و غذا و …. شخص و فرزندان را فراهم می کند. تا زمانی که علت پناهندگی از بین نرفته (به شرط رعایت مقررات) پناهندگی شخص باقی می ماند.

پناهندگی پدیده ای شایع و قدیمی است و به تاریخ بزرگ روزگاران کهن باز می گردد . در اوایل قرن ۲۰ این موضوع در کشورهای مختلف گسترش پیدا کرد. بدین جهت تصمیم گرفته شد که ارگانی به این وضعیت در سطح بین المللی رسیدگی کند.

سازمان بین المللی پناهندگان که وظیفه آن حمایت از پناهندگان بوده و در سال ۱۹۴۹ لغو شد و بار مسؤلیت پناهندگان به دوش ملل متحد افتاد. اداره کمیسرعالی پناهندگان ملل متحدد از ۱/۱/۱۹۵۱ شروع به کارکرد.

از جمله کارهای اصلی و مسؤلیت اساسی این اداره ، می توان حمایت از منافع اکثریت اشخاصی که از کشورهای خود فرار کرده اند و از بیم تعقیب جرات بازگشت به کشور خود را ندارند را نام برد . به عبارتی این اداره مسئول پناهندگان و تشویق فعالیت آنان می باشد.

در سال ۱۹۵۱ در ژنو تعهدنامه ای مربوط به وضع مهاجرین به تصویب رسید . این  پروتکل در طی سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۰ توسط ۷۰ کشور مورد قبول واقع شد و به امضا رسید .

بر اساس قطعنامه ای که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد ، کمیسر عالی امور پناهندگان دارای مسئولیت بهبود اوضاع مهاجرین می باشد . این ارگان در زمینه بهبود اوضاع پناهندگان با دول مختلفی قرارداد منعقد می نماید .

در سال ۱۹۶۳ میلادی بیش از یک میلیون نفر به عنوان پناهنده تحت حمایت و مراقبت کمیسر عالی بودند .

امروزه کمیسر عالی سازمان ملل متحد نه تنها در امور پناهندگی حامی پناهندگان است ، بلکه ناظر بر اجرای کنوانسیون های بین المللی نیز می باشد .

نکته حائز اهمیت این است که به موجب کنوانسیون ۱۹۵۱ مصوب ۲۵ خرداد ۱۳۵۴ ، کشور ایران نیز مقررات مربوط به پناهندگان را پذیرفته است . اطلاعات مرتبط با این تصویب نامه در روزنامه رسمی ۹۲۹ مورخ ۳/۶/ ۱۳۵۵ به چاپ رسیده و منتشر گردیده است .

مطابق با ماده ۱۵۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرر گردیده است که دولت جمهوری اسلامی ایران می تواند به افرادی که متقاضی پناهندگی به ایران از جهت سیاسی می باشند ؛ پناه دهد مگر اینکه بر اساس قوانین ایران خائن و تبهکار شناخته شود .

شایان ذکر است طبق آیین نامه مصوب در تاریخ ۲۵/۹/۱۳۴۲ ، نحوه اعطای پناهندگی و حقوق و وظایف پناهندگان در کشور ایران دارای مقررات بسیاری می باشد .

موسسه حقوقی ملک پور در راستای امور پناهندگی برای متقاضیان پناهنده شدن در کشور ایران ، در صورتی که واجد شرایط اخذ پناهندگی باشند ، مشاوره های لازم را ارائه می نماید .

لازم به ذکر است که مؤسسه حقوقی ملک پور هیچگونه خدماتی را در راستای اخذ پناهندگی از سوی ایرانیان برای کشورهای بیگانه ارائه نمی دهد .

با توجه به آیین نامه های مصوب در زمینه امور پناهندگی ، پناهنده شخصی است که به علل مختلفی از جمله سیاسی ، اجتماعی ، مذهبی و یا عضویت در گروه های خاص و از ترس شکنجه ی خود و یا اشخاص خانواده ( که تحت تکفل او می باشند ) به ایران پناهنده می شود .

می توان این گونه بیان نمود که قانون ایران از خودِ کنوانسیون پناهندگی گسترده تر است ظاهراً شرایط بهتری را برای پناهندگان در ایران فراهم نموده است .

از این جهت در کنوانسیون پناهندگی ذکر شده است در صورتی که شخصی در جایی احساس خطر کند و یا به نحوی خطر و احتمال کشته شدن و یا شکنجه شدن وی در زمان بازگشت به کشورش وجود داشته باشد ، می تواند از کشور مورد نظر تقاضای پناهندگی کند .

نکته ی مهم این است اساساً مسئله پناهندگی و صرف ادعا در مورد پناهنده شدن ، مسبب اعطای پناهندگی  نمی باشد و لزوماً نیاز به پرونده ای قوی دارد که در دادگاه مطرح شود.

اخیراً بسیاری از اشخاص کلاهبردار و شیاد به بهانه اخذ پناهندگی ، هزینه های هنگفتی را از افراد معصوم و بی گناه دریافت می نمایند و موجب سردرگمی آنان می شوند ! هرچند نهایتاً مشخص می گردد که شخص متقاضی به هیچ عنوان شرایط اخذ پناهندگی را ندارد .

در رابطه با کشور ایران و شرایط اخذ پناهندگی در این کشور می توانید به آیین نامه های مربوط به امور پناهندگی که در بالا بدان اشاره شده است مراجعه نمایید و تشریفات مربوط به پناهندگی را مطالعه فرمایید .

در رابطه با اخذ پناهندگی در کشورهای اروپایی توصیه می گردد که پیش از هرگونه اقدامی در این زمینه با اشخاص آگاه در امور پناهندگی مشاوره نموده و از شرایط آن مطلع شوید . بدین جهت که اخیراً بسیاری از افراد ، گرفتار کلاهبرداران و سودجویان می شوند . برای مثال به شخص وعده داده می شود که در صورت ورود به کشور مورد نظر از طریق ویزای توریستی ، قادر هستند که از دولت آن کشور تقاضای پناهندگی نمایند . در حالی که از آنان اثر انگشت گرفته می شود و این امر به نوبه خود تعهدی در باب عدم درخواست پناهندگی است .

ناگفته نماند که در قانون لغو پناهندگی و اخراج پناهندگان به ۲ مورد مهم اشاره شده است که به دلیل امتناع از تفصیل ، از بیان این موارد در اینجا خودداری می کنیم .

شرایطی که در مورد پناهندگی شرح داده شد در کشورهای اروپایی به نحو مشابه اجرا می گردد . در صورتی که متقاضی اخذ پناهندگی قوانین و مقررات در این زمینه را اجرا نکند ، پناهندگی او لغو میشود و به کشور مبدأ بازگردانده می شود .

از جمله وظایف وکیل پناهندگی ، توضیح وشرح شرایط مربوط به پناهندگی برای شخص متقاضی است .

شایان ذکر است که موسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه خدماتی در رابطه با موضوع پناهندگی ارائه نمی کند و دخل و تصرفی در این امر ندارد.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 پاسخ
 1. صادقی گفته:

  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت دکتر ملک پور عزیز .
  اقای دکتر من واقعا از شما متشکرم . من یکی از دوستانم در سوییس پناهنده شده . و خیلی اصرار داشت که با کیس پناهندگی برم و خیلی تعریف میکرد .ولی وقتی من سخنان شما رو گوش کردم فهمیدم. بسیار تصمیم اشتباهی گرفته بودم .من حتی با یه وکیلم صحبت کرده بودم . داشتم کارای پناهندگیم رو انجام میدادم . ولی وقتی سخنان شما رو شنیدم کنسلش کردم . دوست من شرایط خوبی نداشت ولی من لیسانس برق قدرت دارم .زبان المانی A2 رو دارم . ولی نمیدونستم راهم اشتباهه .حالا میخوام با اقامت کاری برم .جناب دکتر من واقعا از شما متشکرم . خدا ایشالله به شما خیر دنیا و اخرت بده که بدون هیچ گونه چشم داشتی افرادی مثل من رو راهنمایی میکنید تا زندگیشون رو تباه نکنن .

  پاسخ
 2. نصرالهی گفته:

  سلام.همسر و فرزندانم از سال ۲۰۱۲ به صورت توریستی به کشور انگلستان رفتند و با ارایه کیس تغییر دین پناهنده شدند.حال من میخواهم انها را برگردانم .چگونه از لحاظ قانون ایران میتوانم انها را مجبور به بازگشت کرده ویا از طریق دولت انگلستان انها را ترک خاک دهم ممنون

  پاسخ