کار در اتریش

کار در اتریش

کار در اتریش

در این مقاله مطالب مفیدی را در ارتباط با موضوع کار در اتریش و راههای مهاجرت به اتریش ۲۰۱۸ و شرایط گرفتن وکیل مهاجرت و همچنین راههای اخذ اقامت اتریش و بخصوص مهاجرت کاری به اتریش و همینطور اخذ ویزای کار اتریش و در نهایت کار در اتریش به اطلاع متقاضیان عزیز می رسانیم. آگاهی از قوانین کار در اتریش و شرایط کار در اتریش، مشاغل مورد نیاز جهت کار در اتریش و نهایتا شرایط زندگی در این کشور پس از کاریابی در اتریش از طریق موسسات کاریابی در اتریش و لیست مشاغل مورد نیاز در اتریش ، برای افرادی که قصد دارند در یکی از کشورهای اروپایی نظیر اتریش اشتغال یابند و از مزیت های بسیاری چون اخذ اقامت دائم و تابعیت بهره مند شوند حائز اهمیت است.

مؤسسه ی حقوقی ملک پور با همکاری موسسه ی MIE با نگارش این مقاله در زمینه ی کار در اتریش و شرایط اخذ ویزای کار در اتریش، مشاغل مورد نیاز کار در اتریش در سال ۲۰۱۸، هزینه های زندگی و نیز محدودیت های شرایط کار در اتریش  قصد دارد شما عزیزان را در تصمیم گیری صحیح در رابطه با کار در اتریش یاری نماید.

اتریش به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای اتحادیه اروپا مقصد پرطرفدار مهاجران جهت کار و زندگی بشمار می رود. شهر وین به طور خاص از ویژگی های برجسته ای نظیر حقوق بالا و فرصت های استثنایی جهت بهره مند شدن از فرهنگ و تاریخ اتریش برخوردار است. با این حال در هر نقطه ی اتریش ترکیبی پر جنب و جوش از مراکز شهری بین المللی به همراه حومه ها و طبیعتی خیره کننده و جذاب خواهید یافت. چنانچه جهت کار در اتریش قصد دارید به این کشور مهاجرت کنید یا می خواهید کسب و کار خود را راه بیندازید ، ابتدا لازم است که مجوز کار در اتریش را دریافت نمایید. در برخی موارد فرآیند مهاجرت به اتریش و صدور ویزا براساس روش امتیازبندی مشهور به کارت قرمز سفید قرمز انجام می شود. راه های مختلف جهت اخذ کارت قرمز سفید قرمز ممکن است پیچیده به نظر برسد، ولی هنگامی که نکات مهم آن را بدانید فرآیند اخذ کارت بسیار ساده خواهد شد.

فایل تصویری آقای ملک پور (دانشجوی دکترا رشته حقوق دانشگاه ملی وین اتریش) در باب ویزای کاری اتریش

آیا به ویزای کار در اتریش نیاز دارید؟

ابتدا لازم است دریابید که آیا جهت کار در اتریش نیاز به اخذ مجوز کار دارید. در برخی موارد با توجه به ملیت شما و شغل مورد نظرتان ممکن است نیازی به اخذ مجوز کار نباشد.

دارندگان گذرنامه ی اروپایی از حق کار در اتریش و زندگی در اتریش برخوردارند، گرچه با این وجود نیز چنانچه قصد داشته باشند بیش از ۳ ماه در اتریش ساکن شوند باید اقامتشان را نزد مراجع قانونی محلی‪  ثبت کنند. لازم است توجه شود که در مورد اتباع کرواسی به دلیل انتقال کرواسی به اتحادیه اروپا برخی محدودیت ها اعمال می شود. با این حال قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییر کنند؛ بنابراین همواره لازم است که از آخرین اخبار مهاجرتی در کانال تالگرام یا سایت موسسه مطلع باشید.

اگر فرد متقاضی کار در اتریش تبعه ی یکی از کشورهای جهان سوم باشد، احتمالاً جهت کار و زندگی در اتریش نیاز به اخذ مجوز یا ویزا خواهد داشت.

آیا می دانید فرآیند اخذ ویزای کار در اتریش به چه صورت است؟

بسیاری از مهاجرت های کاری به این کشور براساس سیستم قابل تغییر «کارت قرمز سفید قرمز» انجام می شود و عملکرد آن براساس مهارت های بالقوه ی کارگران و مشاغل مورد نیاز در بازار کار در اتریش است.

متقاضیان با توجه به سطح مهارت ها و مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود و نیز نوع شغل مورد نظر از راه های مختلفی می توانند واجد شرایط اخذ کارت قرمز سفید قرمز شوند. در ابتدا ممکن است پیچیده به نظر برسد ولی این سیستم به صورت آنلاین به راحتی قابل دسترسی است. صرف نظر از نوع ویزا یا مجوزی که به دنبال اخذ آن هستید، باید ثابت کنید که از منابع مالی کافی جهت تأمین هزینه های سفر، بیمه سلامت و محلی برای زندگی برخوردار هستید.

برای اینکه به عنوان یک کارگر بسیار ماهر شناخته شوید باید با توجه به طرح امتیازبندی ذکر شده در وبسایت اداره مهاجرت از ۷۰ امتیاز برخوردار باشید. طبق این سیستم با توجه به مدارک تحصیلی، سوابق کاری و مهارت زبان شما و میزان حقوقی که قبلاً می گرفته اید به شما امتیاز داده می شود. شما میتوانید امتیاز خود را در سایت موسسه ی حقوقی ملک پور محاسبه فرمایید و یا با مشاورین تماس تلفنی داشته باشید.

برای اینکه طبق این روند، کارت قرمز سفید قرمز برای شما صادر شود ابتدا باید شغل مورد نظر خود را بیابید، هرچند گزینه ی دیگری نیز تحت عنوان «کارت قرمز سفید قرمز پلاس» وجود دارد.

 

کارت قرمز سفید قرمز پلاس به شما این امکان را می دهد که بدون داشتن کارفرمایی مشخص به عنوان اسپانسر، جهت کار در اتریش وارد این کشور شوید. این کارت فقط تحت شرایط بخصوصی صادر می شود و معیارهای سختی دارد که به صورت اینترنتی اعلام می شوند. اگر متقاضی کار در اتریش هستید میتوانید برای کسب اطلاعات در این ضمینه به مطالعه ی کامل این متن بپردازید و با مشاورینهم تماس تلفنی داشته باشید تا شما را یاری دهند. اگر متقاضی کار در اتریش هستید بدانید که اگر به مدت ۱۲ ماه دارای کارت قرمز سفید قرمز باشید، می توانید کارت خود را به نسخه ی پلاس به روزرسانی کنید و به صورت نامحدود به بازار کار دسترسی داشته باشید. روش دیگری نیز وجود دارد و کارگران ماهر می توانند از طریق مشاغل مورد نیاز اتریش برای کارت قرمز سفید قرمز درخواست دهند. با این حال در این مورد نیز باید تست امتیازبندی را کامل کنید و برای اینکه درخواست شما مورد ملاحظه قرار گیرد به ۶۰ امتیاز نیاز خواهید داشت. اگر متقاضی کار در اتریش هستید و میخواهید بدانید که امتیاز میاورید یا خیر،‌میتوانید با مشاورین و وکلای مجرب در این بحث، مشورت نمایید. متأسفانه تنها تعداد محدودی شغل از طریق این روش می توان یافت. با این حال چنانچه شما کارگر مهمی بشمار بیایید و شغلی به شما پیشنهاد شود که بیشتر از حداقل حقوق ماهانه دستمزد دارد، ممکن است بتوانید کارت قرمز سفید قرمز را از طریق یک طرح ورود جداگانه (separate entry scheme) اخذ نمایید. از هر راهی که جهت اخذ مجوز کار اقدام می نمایید، باید مدارک لازم را به سفارت اتریش ارائه دهید یا اگر به عنوان مثال از طریق اقامت بدون ویزا (visa free stay) در اتریش هستید می توانید مدارک لازم را به مراجع قانونی محلی تحویل دهید که منظور همان دفتر شهرداری و MA35 هست.

لازم به ذکر است که مبلغی جهت انجام امور اداری باید پرداخت شود. چنانچه قصد دارید پیش از اینکه واجد شرایط اخذ مجوز کار شوید ویزای کاریابی اخذ نمایید، باید مبلغ ۱۰۰ یورو پرداخت نمایید و هزینه ی اخذ کارت قرمز سفید قرمز نیز ۱۲۰ یورو است. این هزینه ها دولتی میباشد و جزو هزینه های جانبی نیست.

 

مدارک لازم برای کار در اتریش

مدارک دقیقی که ممکن است مورد نیاز شما باشد با توجه به نوع ویزایی که انتخاب می کنید احتمالاً متغیر خواهد بود، زیرا ابتدا باید با توجه به امتیازاتی که اخذ می کنید در گروه های مختلف قرار گیرید. با این حال به طور کلی می توان گفت که مدارک زیر تقریباً مورد نیاز تمام متقاضیان خواهد بود:

 • گذرنامه ی معتبر
 • شناسنامه
 • عکس گذرنامه ای
 • مدرکی دال بر تهیه ی مسکن در اتریش – اجاره نامه (در این باب از موسسه مشاوره اخذ نمایید)
 • بیمه ی سلامت معتبر( در این باب از موسسه مشاوره اخذ نمایید)
 • مدرک تمکن مالی

علاوه بر این باید برای تمام امتیازاتی که کسب کرده اید مدارک کافی ارائه دهید. به عنوان مثال ارائه ی مدارک تحصیلی، مدارک پرداخت مالیات، مدارک سوابق کاری و مدرک مهارت های زبان الزامی خواهد بود. با توجه به نوع کاری که قصد دارید به آن اشتغال یابید شاید بتوان جهت اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا نیز درخواست داد.

کارت آبی یا بلوکارت مانند گرین کارت آمریکا این حق را به شما می دهد که در سراسر کشورهای عضو اتحادیه اروپا اشتغال یابید (به جز دانمارک، ایرلند و انگلستان). برای اینکه جهت اخذ بلوکارت واجد شرایط باشید باید تبعه ی یکی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باشید، در تخصص خود مهارت داشته باشید (معمولاً به این معنی است که دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی یا ۵ سال تجربه ی حرفه ای باشید) و یک پیشنهاد کاری یا قرارداد کاری معلوم داشته باشید.  در مورد کار در اتریش چنانچه قبلاً بلوکارت اتحادیه اروپا را اخذ نموده باشید یا از معیارهای لازم برخوردار باشید، ممکن است یک کارت قرمز سفید قرمز پلاس برای شما صادر شود که دارای ویژگی های مطلوب بیشتری نسبت به ویزای کار در اتریش معمولی است. به این ترتیب شما بدون داشتن حمایت کارفرمای مشخص می توانید جهت کاریابی وارد شوید.

درخواست بلوکارت به سرعت توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار می گیرد، در واقع سریع تر از هر نوع ویزای کاری دیگری بررسی می شود.اگر متقاضی کار در اتریش هستید باید بدانید با این حال ممکن است بررسی درخواست بلوکارت نیز حدود ۳ ماه به طول بیانجامد.

ویزاهای کار در اتریش برای مشاغل فصلی، ثابت و پاره وقت :

اتریش برای کارگران فصلی در صنایع گردشگری، کشاورزی و جنگلداری ویزای مخصوص صادر می کند. سهمیه های در نظر گرفته شده برای ویزاهای کارگران فصلی مرتباً مورد ارزیابی قرار می گیرند و ویزا فقط در صورتی صادر خواهد شد که مراجع قانونی اطمینان یابند هیچ فرد محلی برای انجام آن کار وجود ندارد.

اگر متقاضی کار در اتریش هستید بدینید که ویزا برای افرادی که فقط برای کار «برداشت کشاورزی» قصد سفر به اتریش را دارند با اعتبار حداکثر ۶ هفته صادر می شود، به علاوه اعتبار ویزاهای سایر کارگران فصلی نیز ۶ ماهه است.

برای سایر انواع مشاغل کوتاه مدت، ویزای اقامت موقت (Temporary residence visa) صادر می شود زیرا مناسبترین نوع ویزا برای این مشاغل بشمار می رود.

اگر متقاضی کار در اتریش هستید بدانید که چنانچه با یک ویزای دانشجویی در اتریش هستید اجازه ی کار تمام وقت را طبق قوانین کار در اتریش نخواهید داشت، هرچند اگر قصد کار کردن داشتن باشید می توانید جهت اخذ یک مجوز کار ویژه درخواست دهید؛ به این ترتیب با توجه به دوره و رشته ی تحصیلیتان ممکن است این امکان را داشته باشید که ۱۰ یا ۲۰ ساعت در هفته کار کنید.

با توجه به سن و ملیت خود ممکن است بتوانید برای اخذ ویزای ورکینگ هالیدی (working holiday) درخواست دهید، این ویزا به شما اجازه می دهد کار در اتریش و تحصیل کنید.

ویزای کارآفرینی اتریش

اگر قصد دارید برای کار در اتریش به عنوان یک کارآفرین به اتریش سفر کنید مستلزم هستید که از طریق روش کارگر خویش فرمای مهم (self employed key worker) جهت اخذ کارت «سفید قرمز سفید» درخواست دهید. اگر متقاضی کار در اتریش هستید بدانید که معیارهای لازم برای این نوع ویزا به این صورت است که فرد متقاضی در محلی که کار می کند یا سرمایه گذاری بزرگ و کارآفرینی می کند، سود اقتصادی پایدار و قابل توجهی به ارمغان آورد. به علاوه چنانچه فرد ثابت کند که از طریق کارآفرینی تخصص ویژه ای را که در آن منطقه یافت نمی شود با خود به ارمغان می آورد، ممکن است درخواست او مورد توجه قرار گیرد.

به علاوه از شما تقاضا خواهد شد که اهداف و مقاصد خود را به علاوه ی یک طرح تجاری قوی و در صورت مرتبط بودن، مدارک توافقنامه با کسب و کارهای محلی و نیز تمام مدارک معمولی لازم برای درخواست ویزا به آن ها ارائه دهید.

اعضای خانواده و همسر، پس از اخذ ویزای کار در اتریش

چنانچه دارای کارت قرمز سفید قرمز یا بلوکارت اتحادیه اروپا باشید می توانید جهت اخذ ویزا برای خانواده ی خود درخواست دهید تا پس از دریافت ویزای مرتبط در اتریش به شما ملحق شوند. همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال (فرزندخوانده ها یا فرزندانی که تحت سرپرستی شما هستند) شامل این ویزا می شوند. به علاوه امکان اخذ کارت قرمز سفید قرمز برای همسر یا شریک زندگی فرد متقاضی وجود دارد و این کارت امکان کاریابی و اشتغال در اتریش را برای او فراهم می کند و نیازی به حمایت یک کارفرما از قبل وجود ندارد.

با توجه به روشی که از طریق آن کارت قرمز سفید قرمز خود را اخذ نموده اید ممکن است شرایط بخصوصی برای اعضای خانواده ی شما در نظر گرفته شود از جمله دارا بودن اندکی مهارت زبان آلمانی. پس از اخذ ویزای کار در اتریش می توانید در یک یا دو دوره ی آموزش زبان آلمانی شرکت کرده و با زندگی و کار در اتریش آشنا شوید.

آیا می دانید در کدام مناطق و به دنبال چه مشاغلی در اتریش باشید؟

شما می توانید تقریباً هر نوع شغلی را در بازار کار اتریش بیابید. با این حال برخی صنایع بیشتر مورد تقاضا هستند و کاریابی در این صنایع معمولاً آسان تر است.

گردشگری

مشاغل صنعت گردشگری معمولاً فقط به مدت چند ماه و کوتاه مدت است و تفاوت آن با سایر فرصت های شغلی این است که مشاغل مرتبط با صنعت گردشگری این است که احتمالاً در خارج از شهرهای بزرگ در حومه ها و نیز در پیست های اسکی اتریش نیز می توان از این نوع مشاغل یافت. مناطقی در اتریش که بیش از همه صنعت گردشگری در آنجا فعالیت دارد عبارتند از کارینتیا، تیرول، سالزبورگ، استوریا و مهمتر از همه وین. قراردادهای کاری مشاغل این صنعت معمولاً برای مدت زمان کوتاهی است و بیشترین تقاضا در تابستان است.

 مشاغل مورد نیاز اتریش در سال ۲۰۱۸ برای اطلاع متقاضیان ویزای کار در اتریش

 • کارگران ساخت و ساز
 • فِرِزکاری
 • تکنیسین های دارای تحصیلات عالی (مهندس) برای مهندسی مکانیک
 • تکنیسین های دارای تحصیلات عالی (مهندس) برای فناوری مهندسی قدرت
 • تراشکار فلز
 • متخصص مهندس قدرت
 • تکنیسین های دارای تحصیلات عالی (مهندس) برای پردازش داده
 • مهندس تجهیزات کشاورزی
 • مهندس مکانیک
 • فارغ التحصیلان مهندسی قدرت
 • قالب ساز،
 • مهندسین پردازش داده
 • طاق زن، سقف ساز
 • مهندسین متخصص
 • جوشکاران
 • تکنیسین های متخصص مهندسی مکانیک
 • متخصصین نصب و راه اندازی برق
 • در و پنجره ساز
 • فارغ التحصیلان مهندسی مخابرات
 • کمک مکانیک متخصص
 • بتن ساز
 • نجاران
 • کاشی کار کف و دیوار
 • مکانیک موتور
 • لوله کش

اگر متقاضی کار در اتریش هستید، ناگفته نماند که جهت ساده تر نمودن مراحل کار در اتریش و کاریابی در اتریش به کمک مشاوران مجرب و در صورت داشتن هر گونه پرسشی در ارتباط با موضوع کار در اتریش و راه های مهاجرت کاری به اتریش، مشاغل مورد نیاز اتریش در سال ۲۰۱۸، راه های اخذ انواع ویزای کشور اتریش، مهاجرت به اتریش از طریق اخذ ویزای کاری، اخذ تابعیت و اقامت اتریش می توانید با تماس با دفاتر همکار موسسه ی حقوقی ملک پور در سراسر دنیا و یا با تماس مستقیم با شعبه مرکزی در وین اتریش از مشاوره ی رایگان و تخصصی وکلای حقوقی و کارشناسان مجرب این موسسه بهره مند شوید.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (13 نظرات, میانگین: 4٫31 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 پاسخ
 1. trava گفته:

  با سلام
  با دکتری مکاینک انرژی و ۵ سال سابقه معتبر تهویه مطبوع دنبال بهترین نوع مهاجرت و مناسب ترین کشور هستم.
  نوع مهاجرتم میتونه پستداک، دکتری دوم یا کار باشه که ترجیحم کاره. بین کشورها هم اروپایی ها و مخصوصاً نزدیک به هلند با اطمینان از آینده برام مهمه.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 2. سعید پ.نذیری گفته:

  با سلام و‌احترام
  بنده ۳۵ سال سن دارم متاهل دارای یک فرزند،
  کارشناس ارشد زبان و‌ادبیات فارسی
  دارای بیش از هزار و‌پانصد ساعت مدرک آموزشی بین المللی نجاری و دکوراسیون داخلی، شاغل در زمینهٔ نجاری و دکوراسیون با ۳ سال سابقهٔ بیمه، زبان انگلیسی متوسط،
  آیا برای ویزای کار در اتریش می توانم اقدام کنم؟!

  پاسخ
 3. سجاد مریخی گفته:

  با سلام
  لیسانس علوم کامپیوتر و ۳۰ ساله.داری چندین مدرک فنی و حرفه ای در ضمینه کامپیوتر و الکترونیک صنعتی .حدود شش ساله در ضمینه کابینت سازی و نجاری فعالیت دارم.برای کار نجاری و کابینت سازی در یک کشور اروپایی راهنمایی میخواستم.
  باتشکر

  پاسخ
  • mansoor soltani گفته:

   شرایط شما باید به صورت کاملتری بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد . پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره ۰۲۱٫۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل فرمایید

   پاسخ
 4. سلیمان طاهرزاده گفته:

  سلام خوبی
  با عرض ادب من ۲۹ ساله لیسانس ابزار دقیق دارم ۱۱ سال سابقه کار دارم فعال ورزش بدنسازی و پاورلیفتینگ هستم چطور میشه اقامت بگیرم در اتریش یا آلمان با تشکر

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام می توانید برای ویزای جستجوی کار اتریش اقدام نمایید که البته باید مرتبط با رشته تحصیلی خود کار مورد نظر را بدست آورید برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام برای اخذ ویزای کار باید حداقل مدرک تحصیلی شما لیسانس باشد تا بتوانید اقدام نمایید .
   برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 5. mie editor3 گفته:

  با عرض سلام و ادب خدمت شما ،بنده ۲۹ سال سن و لیسانس ICT و هشت ونیم سال سابقه کارمرتبط وبیمه دارم و متاهل هستم وهمسرم هم ۲۶ سالشونه و لیسانس تغذیه و رژیم درمانی دارند ،در حال گذراندن دوره های زبان برای گرفتن مدرک IELTsهستیم،قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی رو داریم و با صحبتهای شما و تحقیقات خودمون به کشور اتریش راغب شدیم و میخواستیم بدونیم که با رشته های تحصیلی ما در اون کشور شرایط کاری مناسبی هست ؟و اینکه بهترین و کم هزینه ترین مسیر برای اخذ ویزا و اقامت چی هست؟باتوجه به اینکه ما قصد ادامه تحصیل و ویزای تحصیلی نداریم و اینکه حدودا چه مقدار سرمایه اولیه برای مهاجرت نیاز هست؟

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   بهتر است برای بالا بردن شانس کار پیدا کردن خود به زبان آلمانی نیز مسلط یا آشنایی پیدا نمایید . برای سرمایه مهاجرت بهتر است در ابتدا مورد مشاوره رایگان قرار گیرید سپس اقدام نمایید . جهت دریافت مشاوره رایگان کافیست با شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل نمایید . با تشکر

   پاسخ
 6. mie editor3 گفته:

  سلام.مرتضی هستم .۳۸ ساله.متاهل.دارای ۳ فرزند.شاغل در کارخانه فولاد .۱۳ سال سابقه کار مرتبط با رشته ی تحصیلی .رشته تحصیلی مهندسی متالورژی از دانشگاه آزاد.همسرم معلم با ۱۵ سال سابقه و۳۹ سال سن .فرزندان ۱۴ و۱۰ و۷ ساله هستند .چگونه میتوانم بای اتریش یا آلمان یا هلند یا جاهای مناسب دیگری که شما کار میکنید .مهاجرت کنم.یا ویزای اقامت قانونی بگیرم. با تشکر

  پاسخ