آیا ایتالیا کشور مناسبی برای مهاجرت کاری است یا خیر؟

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

کار در ایتالیا

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

کار در ایتالیا و مقدمه ای بر آن

کار در ایتالیا ، شرایط و مدارک مورد نیاز اخذ ویزا جهت کار در ایتالیا و همچنین اخذ اقامت و تابعیت کشور ایتالیا از طریق کار در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. آیا ایرانیان می توانند از طریق کار در ایتالیا اقامت دریافت نمایند؟ نحوه کاریابی در ایتالیا به چه صورت می باشد؟ مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار ایتالیا چیست؟ بهترین شغل ها در ایتالیا کدامند؟ لیست مشاغل مورد نیاز ایتالیا چیست؟ رشته های مورد نیاز ایتالیا برای کار شامل چه فیلد هایی هستند؟ بهترین شغل در ایتالیا چه می تواند باشد؟ پروسه دعوتنامه کاری ایتالیا شامل چه مراحلی می باشد؟ بهترین راه برای ورود به ایتالیا و به تبع آن یافتن شغل در ایتالیا و اخذ ویزای کاری چیست؟ شرایط کار در میلان ایتالیا چیست؟ سعی ما بر این است که در این مقاله به این دسته از سوالات رایج در زمینه اخذ اقامت کاری ایتالیا و شرایط و چگونگی پروسه مهاجرت به ایتالیا از طریق کار پاسخ دهیم. اخذ ویزای کار در ایتالیا از جهات گوناگون قابل بحث می باشد که ما در این مقاله سعی نمودیم اساسی ترین و مهم ترین نکات پیرامون آن را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. همواره مهاجرت از طریق کار باید از جوانب مختلف مورد بررسی قرار گیرد. امید است  این مقاله که توسط متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور به نگارش در آمده است، تمامی سوالات و ابهامات ذهنی شما را برطرف سازد. شما برای کسب اطلاعات تکمیلی تر راجع به کار در این کشور با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرموده و مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید.

پس از مطالعه مقاله می توانید در بخش دیدگاهها سوالات تخصصی خود را بپرسید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشند.

در ادامه با ما همراه باشید تا با ذکر ادله و تحلیل جزئیات به نتیجه مناسبی در باب اینکه

آیا ایتالیا کشور مناسبی برای مهاجرت کاری است یا خیر؟

برسیم.

شرایط عمومی کار در ایتالیا چیست؟

کار در ایتالیا و شرایط عمومی آن در این قسمت از مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. ایتالیا کشوری تاریخی و به لحاظ فرهنگی و تنوع خوراک و پوشاک بسیار قابل توجه است. سالانه متقاضیان بسیاری به انحای مختلف از جمله برای سفرهای توریستی، تحصیل و کار وارد این کشور می شوند. اکثر مردم محلی در ایتالیا مسلط به زبان انگلیسی نیستند، به همین دلیل فراگیری زبان ایتالیایی برای کار در ایتالیا بسیار حائز اهمیت می باشد.

ایتالیا بر روی نقشه کره زمین

افرادی که تمایل به « اخذ ویزای کار در ایتالیا » دارند، باید از ابتدا به مواردی از جمله نرخ بیکاری و همین طور اقتصاد این کشور واقف باشند. کشور ایتالیا نسبت به دیگر کشور های اروپایی مانند اتریش، آلمان، سوئیس، دانمارک و… از نظر اقتصادی ضعیف می باشد. نرخ بیکاری در کشور ایتالیا به طرز قابل ملاحظه ای بالا است. در رده بندی صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۸، ایتالیا در رتبه هشتم اروپا قرار داشت و از لحاظ بدهی عمومی در اروپا در رتبه دوم بعد از یونان قرار دارد. در این مقاله شما با اطلاعات لازم و ضروری جهت مهاجرت از طریق کار در ایتالیا و اسناد و مدارک مورد نیاز آشنا شده و از مزایا و معایب و اینکه چه شرایطی پس از مهاجرت از طریق کار در ایتالیا خواهید داشت؟ مطلع خواهید شد.

از مهمترین صنایع کشور ایتالیا ما میتوانیم به صنایع فلز کاری ماشین آلات و مواد شیمیایی و همچنین کشتی سازی و پتروشیمی  وسایل الکترونیکی اشاره کرد و همچنین کشورایتالیا دارای ذخایر بسیار زیاد در زمینه گندم و جو سیب زمینی و چغندر قند ذرت برنج و ماهی و همچنین گوشت گاو و خوک اشاره داشت که در شرایطی که از نظر اقتصادی کشور ایتالیا در شرایط بحرانی قرار دارد از این نظر میتواند زمینه مناسبی برای اشتغال باشد و میتواند شرایط اقتصادی کشور ایتالیا رو از شرایط بحرانی که در برخی شرایط گریبان گیر کشورایتالیا میشود خارج کند. همچنین ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که کشور ایتالیا از نظر تاریخی هم شرایط بسار مناسبی را داراست که از این نظر هم شرایط رو برای اشتغال در این کشور مهیا کرده است از نظر تاریخی هم شرایط بسار مناسبی را داراست که از این نظر هم شرایط رو برای اشتغال در این کشور مهیا کرده است.

راههای اخذ اقامت ایتالیا
مهاجرت به ایتالیا و شرایط زندگی در ایتالیا

چگونه می توان ویزای کاری ایتالیا را دریافت کرد؟

برای دریافت ویزای کار در ایتالیا ابتدا باید یک شغل و یک کارفرما پیدا کنید. حداقل مدرک تحصیلی لازم جهت اخذ ویزای کار در کشور ایتالیا لیسانس می باشد. شما نیاز به یک کارفرما دارید تا برای شما دعوت نامه کاری ارسال کند. کارفرمای شما می بایست پروسه تکمیل پرونده درخواست کار شما در کشور ایتالیا را انجام دهد. کارفرما باید از شورای مهاجرت محلی شروع کرده و درخواست مجوز را ارائه دهد. این پروسه بدین صورت است که کارفرمای شما باید ثابت کند که برای شغل مورد نظر برای شما هیچ شهروند ایتالیایی یا هیچ گزینه ایی از اتحادیه اروپا وجود ندارد و این شغل تنها به کمک شما انجام پذیر است، لذا لازم است برای اثبات این ادعا در روزنامه های کشور ایتالیا و اتحادیه اروپا به مدت ۶ ماه آگهی کند. اگر برای موقعیت شغلی مورد نظر کسی از ایتالیا یا اتحادیه اروپا پیدا نشد، می تواند بقیه پروسه دعوت به کار را برای شما ادامه دهد. پس از این پروسه با اقدام در شورای مهاجرت استان مورد نظر برای کار شما در صورت موفق بودن، پرونده شما به همراه کلیه اسناد و مدارک به کنسولگری ایتالیا در کشور شما ارسال می گردد. در صورت عدم بروز هرگونه نا همگونی شما با شرایط ویزای کار در ایتالیا، سفارت به شما یک ویزای کاری برای ورود به ایتالیا می دهد. پروسه اخذ این ویزا می تواند حدود یک ماه طول بکشد. این ویزا برای سه ماه یا ۹۰ روز صادر می شود و پس از آن می توان برای یک دوره شش ماهه تمدید کرد. برای افراد زیر ۳۰ سال ساکن استرالیا ، نیوزلند یا کره جنوبی و همچنین افراد زیر ۳۵ سال ساکن کانادا مدت زمان ویزای کار در ایتالیا می تواند یک سال باشد. پس از گذشت یکسال جهت تمدید ویزای کار شخص باید به دولت اعلام کند که در حال یادگیری زبان ایتالیایی در موسسه های این کشور می باشد.

لینک مقاله : ویزای کاری ایتالیا

ویزای کار ایتالیا

ایتالیایی ها به طور متوسط به اندازه ۳۵ تا ۴۰ ساعت در هفته کار می کنند و هشت ساعت در هفته به طور میانگین اجازه اضافه کار وجود دارد.

ساعت کاری در ایتالیا از ۸ صبح تا ۱ بعد از ظهر برای روز های دوشنبه تا جمعه می باشد که ساعت اضافه کار نیز بعد از صرف ناهار دو ساعته از ۳ الی ۷ عصر می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت ویزای کار در ایتالیا می توانید وارد لینک زیر شده و از مطالب آن بهره مند گردید.

شرایط کار دانشجویی به ایتالیا
اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

نرخ بیکاری در ایتالیا چقدر است؟

 کار در ایتالیا و نرخ بیکاری در این کشور از مواردی می باشد که افراد قبل از هر اقدامی به بررسی آن می پردازند. نرخ بیکاری در ایتالیا ۱۰٫۵ می باشد، که در نمودار زیر می توانید ملاحظه فرمایید.

نمودار نرخ بیکاری ایتالیا بر حسب درصد

تعداد بیکاران و متقاضیان کار در ایتالیا در سال ۲۰۱۸ از ماه دسامبر با نرخ ۲۷۰۳۹۰۰  نفر به ۲۷۹۰۰۵۰ نفر در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است. کمترین نرخ بیکاری در ایتالیا مربوط به آمار ماه آوریل سال ۲۰۰۷ بوده است که تعداد نفرات بیکار در آن دوره به ۱۴۱۲۴۹۰ نفر می رسید. از طرفی بالاترین نرخ بیکاری نیز مربوط به آمار و ارقام ماه آوریل سال ۲۰۱۸ بوده است که ۲٫۹ میلیون نفر بیکار بوده اند. در نمودار زیر می توانید تعداد بیکاران و متقاضیان کار در ایتالیا را مشاهده نمایید.

نمودار نرخ بیکاری ایتالیا بر حسب تعداد بیکاران

مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق کار

آیا با پیدا کردن کار در ایتالیا می توان برای همسر و فرزندان ویزای همراه گرفت؟

افرادی که کارت آبی اتحادیه اروپا را دارند، می توانند برای اعضای خانواده خود نیز ویزای حضور در ایتالیا بدون در نظر داشتن دوره انتظار درخواست کنند. اگر مدت ویزای شما برای کار در ایتالیا یکساله باشد، اعضای خانواده شما می توانند با در نظر گرفتن فرایند درخواست ویزای کار،  به همراه شما به ایتالیا بیاید. از آنجایی که اخذ ویزای کار در ایتالیا مبحث تخصصی است می توانید با مشاوران ما جهت بالا بردن اطلاعات خود مشورت فرمایید. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری و انتشار آن بدون ذکر منبع شرعا حرام و غیر قانونی می باشد و این موسسه هیچ گونه رضایتی بر این کار ندارد. مدارک لازم جهت ویزای همراه برای کار در ایتالیا به شرح زیر می باشد:

 • فرم درخواست
 • گذرنامه معتبر
 • تمکن مالی
 • محل اقامت
 • نامه عدم سوء پیشینه

بررسی ویزای همراه در مهاجرت به خارج از کشور

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد ویزای همراه ایتالیا

چه مدارکی برای اخذ ویزای کاری ایتالیا لازم است؟

جمع آوری مدارک از مواردی است که باید به آن بسیار توجه ویژه نمود. زیرا به دلیل ارائه نادرست مدارک، ممکن است ویزای شخص متقاضی رد شود. برای درخواست ویزای کار در ایتالیا باید اسناد و مدارک زیر را ارائه دهید:

 • گذرنامه معتبر
 • قرارداد اقامت شما در ایتالیا
 • اثبات تمکن مالی
 • اثبات عدم داشتن سوء پیشینه
 • ارائه رزومه و مدارک تحصیلی یا تخصصی
 • ارائه گواهی هدف از سفر
 • ارائه پرونده تکمیل شده از سوی کارفرما به کنسولگری
 • ارائه مدارک مورد نیاز جهت گواهی سلامت
 • بیمه
 • پرداخت هزینه مربوط به صدور ویزا (۱۱۶ یورو)

ویزا و مدارک مورد نیاز ویزای برای مهاجرت به خارج از کشور

برای کار در کشور ایتالیا هنگامی که این مدارک مورد تایید سفارت خانه قرار گرفت، بسته به نوع کار شما، درخواست ویزای کارتان برنامه ریزی می شود. ممکن است به شما یک کارت آبی اتحادیه اروپا اعطا شود که با داشتن آن می توانید در سراسر اروپا به جز انگلستان و دانمارک و ایرلند کار کنید.

مهاجرت کاری به ایتالیا

میزان حقوق نیروی کار در ایتالیا چقدر است؟

پر واضح است که مهاجرت برای کار در ایتالیا به دلیل کسب درآمد در این کشور است. لذا اکثریت افراد، می بایست قبل از هر اقدامی برای کار در ایتالیا به حداقل میزان حقوق یا دستمزد در این کشور توجه می کنند. لازم به ذکر است بدانید حداقل و حداکثر حقوق برای افرادی که در کشور ایتالیا مشغول به کار هستند تعریف نشده است، ولی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی از حقوق پایین تری برخوردار اند. نرخ حقوق و دستمزد در ایتالیا در بخش های مختلف و حوزه های شغلی متفاوت است. عموما در بخش خصوصی نرخ پرداخت توسط توافق و معاهده داخلی بین کار فرما و متقاضی معین می شود. دستمزد ماهانه در ایتالیا در سال ۲۰۱۶ به طور میانگین ۲۴۳۱ یورو بود که از سال ۲۰۱۷ تا کنون با افزایش روبرو شده و به مبلغ ۲۴۳۴ یورو در ماه به طور میانگین رسیده است، که می توانید در نمودار زیر مشاهده فرمایید.

نمودار نرخ حقوق و دستمزد در کشور ایتالیا

در جدول زیر میانگین دستمزد در برخی از حوزه های مختلف شغلی در کشور ایتالیا قابل ملاحظه می باشد:

جدول حقوق برخی مشاغل در ایتالیا

لیست مشاغل مورد نیاز ایتالیا در سال ۲۰۱۹ چیست؟

افرادی که به دنبال کسب کار و درآمد در کشورهای اروپایی می باشند، فکر می کنند جست و جوی کار درکشور ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی راحت تر است. افرادی که تمایل به اخذ ویزای کار در کشور ایتالیا دارند، باید به این نکته توجه فرمایند که رزومه فرد از جمله رشته تحصیلی، سابقه کاری، توانایی فردی حائز اهمیت می باشد و باید دقت نمایند که کدام رشته و مشاغل جز نیازمندی های این کشور است. با توجه به اینکه وضعیت کار در ایتالیا از شرایط خوبی برخوردار نمی باشد، ولی در حال حاضر با کمبود دانش، مهارت و توانایی هایی از قبیل کامپیوتر، الکترونیک، آموزش و پرورش، مهندسی مکانیک، تکنولوژی و همچنین دانش ریاضیات روبرو می باشد، همچنین مشاغل مورد نیاز برای کار در ایتالیا به شرح زیر می باشد:

مشاغل مورد نیاز در مهاجرت کاری به خارج از کشور
 • افرادی که در زمینه معماری برجسته بوده و تخصص دارند
 • مدد کار
 • متخصص شبکه
 • سونوگرافی
 • انیمیشن ساز
 • مدیریت
 • مهندس IT
 • مهندس فرآیند

در اینجا باید به این نکته هم اشاره کرد که در کشور ایتالیا این امکان وجود دارد که دوستانی که در زمینه مدلینگ و فشن تمایل به کار در ایتالیا دارند میتوانند در این زمینه مشغول به کار بشوند و کار در ایتالیا داشته باشند و از این طریق بتوانند بهاقامت کشور ایتالیا دست پیدا کنند. اگر به دنبال اخذ ویزای کار در یکی از کشورهای اروپایی هستید، موسسه حقوقی ملک پور مفتخر است شما را برای انتخاب بهترین مسیر مهاجرت و اخذ ویزای کاری راهنمایی نماید.

چگونه می توان در ایتالیا کار پیدا کرد؟

 کار در ایتالیا و نحوه کاریابی برای افرادی که تمایل به اخذ ویزای کار در ایتالیا دارند بسیار حائز اهمیت می باشد. در ابتدا افراد باید از طریق موسسات کاریابی در کشور ایتالیا شغل مورد نظر خود را جست و جو نمایند و برای کارفرما رزومه شغلی خود را ارسال کنند. رزومه فرد اگر مورد تایید واقع شود، از سمت کارفرما می تواند پیشنهاد شغلی (JOB OFFER)دریافت نماید. پس از گذراندن مراحل ذکر شده فرد می تواند برای اخذ ویزای کار در ایتالیا اقدام نماید. پس از ورود به ایتالیا ۸ روز فرصت عقد رسمی قراداد با کارفرما دارید.

کار در خارج از کشور ـ کاریابی در خارج از کشور

موسسات و وبسایتهای کاریابی در ایتالیا کدامند؟

افراد برای کار در ایتالیا و جویا شدن کارفرمای مورد نظر و ارسال رزومه خود برای کسب پیشنهاد شغلی، نیاز به معرفی موسسات جهت کاریابی در این کشور دارند. در جدول زیر تعدادی از موسسات کاریابی کشور ایتالیا را می توانید بررسی نمایید.

آدرس سایت نام موسسات
https://www.yelp.com/biz/workopp-milano Workopp
https://www.yelp.com/biz/adami-e-associati-milano Adami & Associati
https://www.yelp.com/biz/manpower-milano Manpower
https://www.yelp.com/biz/inditex-milano Inditex
https://www.yelp.com/biz/michael-page-milano Michael Page
شرایط کار در ایتالیا

وضعیت اقامت و تابعیت ایتالیا پس از چند سال کار در این کشور چگونه است؟

 کار در ایتالیا یکی از روش های اخذ اقامت در این کشور می باشد. برای مهاجرت کاری به ایتالیا به منظور اخذ اقامت دائم، شغل شما در این کشور باید کاملا رسمی باشد و قراردادی که بین فرد و کارفرما صورت می گیرد، باید بیمه و مالیات در آن لحاظ شده باشد. شخص متقاضی اگر پنج سال در کشور ایتالیا مشغول به کار بوده باشد ودر این کشور ۵ سال بیمه و مالیات پرداخت کرده باشد، می تواند اقامت دائم این کشور را اخذ نماید و پس از ۶ سال درخواست تابعیت دهد. برای اخذ تابعیت و پاسپورت در ایتالیا یک سری الزامات وجود دارد که به شرح زیر می باشد.

 • در صورتی که شخص خلاف قوانین کشور ایتالیا عمل نکرده باشد
 • در طول زمان زندگی در ایتالیا هیچ جرمی مرتکب نشده
 • مسلط به زبان ایتالیایی
 • دانستن تاریخ ایتالیا
 • ادغام شدن با جامعه و فرهنگ مردم کشور ایتالیا

اگر شرایط لازم جهت اخذ پاسپورت را داشته باشد می تواند درخواست تابعیت نماید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ تابعیت در ایتالیا:

 • مدارک هویتی (پاسپورت و شناسنامه)
 • گواهی ازدواج (در صورت وجود)
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدارک جهت نشان دادن محل سکونت شما در کشور ایتالیا

با توجه به شرایط نه چندان مناسب کار و مهاجرت کاری به کشور ایتالیا پیشنهاد می شود که به گزینه های دیگری نظیر کار در آلمان و اتریش نیز بیندیشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات ویزای جستجوی کار آلمان و شرایط اخذ ویزای کار اتریش از همین وبسایت مراجعه فرمایید.

پاسپورت ایتالیا

لینک مقاله مرتبط : کار در آلمان یا اتریش؟

کار در آلمان یا اتریش

نتیجه گیری در مورد کار در ایتالیا

کار در ایتالیا و شرایط اخذ آن در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. از آنجایی که کشور ایتالیا از نظر اقتصادی بسیار ضعیف است و نرخ بیکاری در این کشور بسیار بالا می باشد، به عزیزانی که قصد مهاجرت از طریق کار در ایتالیا را دارند، پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی برای کار در ایتالیا با وکلای مجرب در زمینه انتخاب کشور و بررسی رزومه تحصیلی و کاری مشورت فرمایید، تا بتوانید با توجه به رزومه خود بهترین انتخاب را داشته باشید. چرا که ممکن است رزومه شما آنقدر خوب باشد که بتوانید برای کشورهای اروپایی که از نظر اقتصادی و رفاه اجتماعی از سطح بالایی برخوردار هستند مانند آلمان و اتریش اقدام نمایید. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات تکمیلی در زمینه کار در ایتالیا و دیگر کشورها می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره MIE اتریش تماس حاصل نمایید و با مشورت با مشاوران موسسه اطلاعات رایگان به دست آورید. همچنین می توانید در انتهای مقاله، در قسمت دیدگاه، نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت فرمایید.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ