کار در سوئیس و لیست مدارک و مشاغل مورد نیاز سوئیس ۲۰۲۰

کار در سوئیس ، شرایط مهاجرت از طریق کار به کشور سوئیس، نرخ بیکاری، مشاغل مورد نیاز، اخذ اقامت و تابعیت از طریق اخذ ویزای کاری سوئیس را در این مقاله مورد بررسی علمی قرار می دهیم. آیا مهاجرت از طریق کار در سوئیس برای ایرانی ها فراهم است؟ لیست مشاغل مورد نیاز کار در سوئیس در سال ۲۰۲۰ چیست؟ پر درآمد ترین شغل سوئیس کدام است؟آیا اصولا ویزایی به نام ویزای جستجوی کار سوئیس وجود دارد؟ آیا اخذ ویزای کاری سوئیس هم مثل ویزا های کار کشور آلمان و اتریش از طریق امتیاز بندی است؟ آیا امکان تحصیل و کار در سوئیس به صورت همزمان وجود دارد؟ برای اطلاع از پاسخ این گونه سوالات تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. به زعم بسیاری از افراد سوئیس بهترین کشور قاره ی اروپا است که همه ی افراد از سراسر دنیا خواهان زندگی و کار در این کشور هستند. کشوری با سطح رفاه بسیار بالا، امنیت، ثروت و در آمد بسیار خوب، مکانی مطمئن برای شهروندان محسوب می شود که همیشه در لیست بهترین کشور های جهان در رده های اول قرار می گیرد. در این مقاله به بررسی دقیق اخذ اقامت کاری سوئیس می پردازیم. موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش)  با ارائه ی مقالات و ویدیو هایی مرتبط با روش های مهاجرت به اکثر کشور های جهان، اطلاعات به روز و مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. شما می توانید از طریق تماس تلفنی با موسسه، شرایط خود را به صورت رایگان با مشاورین مورد بررسی قرار دهید تا با توجه به شرایط شخصی شما بهترین و مفید ترین راه مهاجرت برای شما را بیان کنند.

کار در سوئیس
 • کار در سوئیس و شرایط عمومی آن
 • کار در سوئیس و انواع ویزای کاری سوئیس
 • کار در سوئیس و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری سوئیس
 • کار در سوئیس و نرخ بیکاری سوئيس
 • کار در سوئیس و مشاغل مورد نیاز سوئیس ۲۰۲۰
 • کار در سوئیس و میزان حقوق در سوئیس
 • کار در سوئیس و نحوه کاریابی و موسسات کاریابی
 • کار در سوئیس و بررسی ویزای همراه
 • کار در سوئیس و بررسی وضعیت اقامت و اخذ تابعیت سوئیس
 • کار در سوئیس و سخن پایانی

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

کار در سوئیس و شرایط عمومی آن

سوئیس ، کشوری در قاره ی اروپا با مساحتی نزدیک به ۴۱۲۹۰ کیلومتر مربع است که جمعیتی بالغ بر ۷٫۵ میلیون نفر را در خود جای داده است. پایتخت این کشور شهر برن می باشد. سوئیس با کشور های فرانسه، ایتالیا، آلمان، اتریش و لیختن اشتاین همسایه است. سوئیس از بهترین و سطح بالاترین کشور های جهان است و از ثروتمند ترین کشور های جهان نیز به شمار می رود. این کشور از ۲۶ ایالت ( یا در اصطلاح کانتون ) تشکیل شده و شهر های ژنو و زوریخ از مهمترین شهر های این کشور به حساب می آیند که قطب های اقتصادی این کشور نیز محسوب می شوند. سوئیس ۴ زبان آلمانی، ایتالیایی، رومانیایی (رومانش) و فرانسوی را به رسمیت می شناسد و مردم در این کشور به این زبان ها صحبت می کنند. سوئیس مقر اصلی سازمان های معتبر و مطرح مانند صلیب سرخ، سازمان تجارت جهانی و سازمان ملل است و به عنوان کشوری بی طرف در جهان شناخته می شود. به جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر در خصوص انواع روشهای مهاجرت و اخذ اقامت این کشور می توانید سری به مقاله «‌ راههای مهاجرت به سوئیس » بزنید. با این مقدمه در ادامه با ما همراه باشید تا شرایط اخذ ویزای کاری سوئیس و جدیدترین وضعیت کار در سوئیس را مطلع شوید.

نقشه سوئیس - کشور سوئیس کجاست؟ - شهرهای سوئیس- مهاجرت به سوئیس - اقامت سوئیس

اطلاعات عمومی در مورد کشور سوئیس

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد کار در سوئیس

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد کار در سوئیس

کار در سوئیس و انواع ویزای کاری سوئیس

برای کار در سوئیس اخذ ویزای کار سوئیس به صورت قانونی یکی از مهمترین مدارک می باشد زیر اکه سهمیه های کار در سوئیس برای خارجیان تا حد بالایی محدود شده است. برای اخذ اجازه کار در سوئیس شرایط برای شهروندان اتحادیه اروپا ، منطقه تجارت آزاد اروپا و کشورهای ایسلند ، لیختن اشتاین ، نروژ و سوئیس با شرایط برای شهروندان خارج از این محدوده متفاوت است و قوانین آن بسته به کشور مبدا متقاضی متغیر است.

با این حال اخذ اجازه کار در سوئیس با سختی های همراه است. در سال ۲۰۱۵ تحت تاثیر جو ضد مهاجرت موجود تعداد فرصت های شغلی برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد. سهمیه اجازه کار کوتاه مدت ( اجازه L ) و سهیمه اجازه کار بلند مدت ( اجازه B ) به میزان ۱۰۰۰ عدد در سوئیس کاهش یافت.

شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اروپا می توانند به صورت آزاد در سوئیس کار کنند. از ۱ ژانویه ۲۰۱۷ دولت سوئیس سهمیه های را برای این کشور ها و کشورهای رومانی و بلغارستان تعیین کرده است.

انواع اجازه اقامت که می توانید با ویزای کاری سوئیس دریافت کنید عبارتند از:

اجازه اقامت نوع L :

برای اقامت کوتاه مدت صادر می گردد. این مجوز تا یک سال صادر می شود و با شرایط قرارداد کار گره خورده است. شما فقط می توانید برای آن کارفرما و شرکت خاص کار کنید. در بعضی موارد، می توانید ویزا را برای یک سال دیگر تمدید کنید، اما نمی توانید بیش از ۲۴ ماه با مجوز L در سوئیس بمانید.

اجازه اقامت نوع B :

برای اقامت موقت / اولیه صادر می گردد. مجوز B نیز به مدت یک سال صادر می شود اما می تواند سالانه تمدید شود. شما با این نوع مجوز می توانید برای همان کارفرما کار کنید و نمی توانید کانتون خود را ترک کنید. به آن اجازه اقامت اولیه گفته می شود زیرا اگر ۱۰ سال مداوم در سوئیس با اجازه اقامت نوع B زندگی می کنید، واجد شرایط درخواست اجازه اقامت دائم خواهید شد.

اجازه اقامت نوع C :

برای اقامت دائم صادر می گردد. اگر ده سال مداوم در سوئیس زندگی کرده اید ، می توانید برای اقامت دائم سوئیس اقدام کنید. مجوز C به شما امکان می دهد تا برای هر کارفرمایی کار کنید ، شغل خود را به دلخواه تغییر دهید و در هر نقطه در سوئیس که می خواهید زندگی کنید. مجوز C تنها نوع اجازه اقامت سوئیس است که به شما امکان می دهد به خود اشتغالی بپردازید.

به طور کلی ، شما باید قبل از ارائه درخواست اجازه اقامت خود ، کلیه اسناد و فرم های درخواستی را به کارفرمای خود ارائه دهید. الزامات هنگام درخواست اجازه اقامت بر اساس کانتونی که از آن درخواست می کنید تغییر می کند.

سوئیس دارای ۲۶ کانتون است که صلاحیت صدور اجازه اقامت را برای خارجیانی که می خواهند در آنجا زندگی کنند ، صادر می نمایند.

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد مقایسه اخذ اقامت دو کشور سوئیس و اتریش

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد اقامت سوئیس یا انگلیس

مهاجرت به اتریش یا سوئیس

کار در سوئیس و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری سوئیس

در این بخش به بررسی مدارکی که برای اخذ ویزای کار در سوئیس مورد نیاز هست را بررسی می کنیم. به طور کلی مدارک مربوط به اخذ ویزای کاری سوئیس برای هر کیس متفاوت است اما این مدارک اصلی ترین گزینه ها می باشد:

 • یک فتوکپی از صفحات پاسپورت
 • رزومه ی متقاضی (cv)
 • نسخه های آگهی های شغلی
 • شواهدی از تلاش برای به دست آوردن کار
 • کپی مدارک ، مانند گواهینامه ها یا دیپلم ها ، که باید به زبان آلمانی ، فرانسوی ، ایتالیایی یا انگلیسی باید ترجمه شود.
 • جزئیات مربوط به دانشگاه / محل تحصیلات عالی ، مانند تاریخ شروع و پایان تحصیل و ریز نمرات.

پس از ورود فرد متقاضی به سوئیس ۱۴ روز فرصت دارد تا در اداره ی امور مهاجران برای دریافت نامه ی اجازه ی کار درخواست دهد. مقاله ای با عنوان «‌ اخذ اقامت کاری کشور سوئیس » بیشتر می تواند در این خصوص به شما اطلاعات ارائه دهد.

کار در سوئیس

کار در سوئیس و نرخ بیکاری سوئيس

برای مهاجرت از طریق کار به هر کشوری دانستن نرخ بیکاری آن کشور و اطلاع از وضعیت بازار کار از اطلاعات مهم و حیاتی به شمار می رود، زیرا شما اگر قصد داشته باشید به کشوری مهاجرت کاری کنید که نرخ بیکاری آن زیاد باشد، طبیعتا یک تصمیم اشتباه است. توضیح بیشتر آنکه هر چه نرخ بیکاری کشور مورد نظرتان کمتر باشد کاریابی و پیداکردن کار راحت تر و هرچه نرخ بیکاری بالا باشد به همان نسب پیدا کردن کار مشکل و سخت است. سوئیس با نرخ بیکاری ۲٫۵ درصد کشوری با بیکاری بسیار پایین تلقی می شود. بنابرین این امر گویای آن است که افراد با پیدا کردن کار در این کشور به مشکل نخواهند خورد. نمودارهای زیر نشان دهنده ی نرخ بیکاری سوئیس در سال اخیر و سالهای گذشته است:

نمودار نرخ بیکاری سوئیس در سال 2019

نمودار نرخ بیکاری سوئیس

مقاله مرتبط ـ لطفا بر روی عکس زیر کلیک نمایید

کار در آلمان یا اتریش

کار در سوئیس و لیست مشاغل مورد نیاز سوئیس ۲۰۲۰

بسیاری از خارجی ها به ویژه افراد ماهر قادرند در سوئیس کار پیدا می کنند، تقریباً نیمی از کل کار های اجرایی در سوئیس توسط نیرو های کار خارجی انجام می شود. سوئیس کشوری بسیار جذاب برای کار است. متوسط ​​حقوق افراد در سوئیس ، شرایط کار و استاندارد زندگی در سوئیس بسیار بالاست .اما رقابت برای به دست اوردن شغل سوئیس شدید است و فرصت هایی برای کسانی که از خارج از اتحادیه اروپا یا EFTA (اتحادیه تجارت آزاد اروپا) به دست می آیند محدودتر است. با این وجود، یافتن شغل در سوئیس به ویژه در بخش هایی که کمبود کارگران ماهر وجود دارد، امکان پذیر است .سوئیس ممکن است یک کشور کوچک باشد اما کشوری با نیروی کار ماهر و یک کشور مهم صنعتی است و نیمی از کل درآمد صادراتی سوئیس از صنایع مهندسی مکانیک، برق و بخش مواد شیمیایی است. سوئیس همچنین یکی از مراکز مهم مالی جهان نیز محسوب می شود. بنابراین برای کارگران ماهر در مهندسی و فناوری، داروسازی، مشاوره، بانکداری، بیمه و فناوری اطلاعات مشاغل وجود دارد که تحلیلگران مالی، تحلیلگران مشاغل و تحلیلگران سیستم تقاضای زیادی دارند. برای مثال مشاغل مهندسی ، که کمبودهای محلی را تجربه می کند، تقریباً ۴۰ درصد کارگران خارجی را تشکیل می دهد. شرکت های چند ملیتی ، عاملان اصلی ایجاد مشاغل در سوئیس برای افراد خارجی و انگلیسی زبان هستند. برخی از بزرگترین شرکت های چند ملیتی های جهان مقر اصلی آن در سوئیس هستند از جمله :

 • Nestlé
 • Novartis
 • Insurance Zurich
 • Roche
 • Credit Suisse
 • Swiss RE
 • Glencore

لیست عمده مشاغل مورد نیاز سوئیس

مشاغل مهندسی و فناوری
داروسازی
مشاوره
بانکداری
بیمه و فناوری اطلاعات
تحلیلگران مالی
تحلیلگران سیستم و …

کار در سوئیس و میزان حقوق در سوئیس

نکته ی بسیار مهم برای افرادی که متقاضی کار در سوئیس هستند و می خواهند از این طریق به این کشور مهاجرت کنند، اطلاع از میزان حقوق و دستمزد است. در نمودار زیر روند رشد میزان حقوق افراد از سال ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۱۹ در سوئیس را مشاهده می کنید.

نمودار نرخ رشد میانگین حقوق در سوئیس

در جدول زیر حقوق افراد شاغل در سوئیس در بعضی از مشاغل را در سال اخیر را مشاهده می کنید:

عنوان شغل میانگین درامد ( فرانک سوئیس )
حسابدار ۶،۷۷۵ CHF
معمار ۸،۸۵۸ CHF
وکیل ۱۳۷۲۸ CHF
صندوقدار ۵،۷۰۱ CHF
سرآشپز ۷،۵۲۲ CHF
مدیر اجرایی ۲۲۸۰۳ CHF
مدیر ارشد مالی ۲۰۳۰۰ CHF
مهندس عمران ۸،۹۴۶ CHF
تکنسین کامپیوتر ۷،۷۲۷ CHF
دندانپزشک ۲۲۹۱۲ CHF
برنامه نویس ۸۳۵۶ CHF
مهندس برق ۹،۸۸۱ CHF
معلم دبستان ۶۴۹۸ CHF
مهندس ۸،۴۲۰ CHF
مهماندار هواپیما ۸۴۰۵ CHF

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که نرخ مالیات بر در آمد افراد در سوئیس نسبت به سایر کشور های اروپایی بالاتر است اما به همان میزان در آمد مردم نیز زیاد می باشد. مالیات در سوئیس در ۱۰ سال گذشته ثابت بوده است و تغییری نکرده است. نمودار زیر نشان دهنده ی مالیات در سوئیس می باشد:

نمودار نرخ مالیات بر در آمد افراد در سوئیس

سرمایه گذاری در سوئیس
هزینه زندگی در سوئیس

کار در سوئیس و نحوه کاریابی و موسسات کاریابی

نکته ای که در قسمت کاریابی در سوئیس باید به آن توجه داشت، این است که همه ی افراد برای مهاجرت از طریق کار در سوئیس میخواهند اقدام کنند باید پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای سوئیسی داشته باشند. لذا ارتباط با موسسات کاریابی در سوئیس و ارسال رزومه به این موسسات میتواند به متقاضی کمک بسیار زیادی در پیدا کردن پیشنهاد شغلی نماید. در نظر داشته باشید که مهمترین پارامتر برای کاریابی در سوئیس برخورداری از دانش زبان این کشور می باشد.

کاریابی در خارج از کشور - موسسات و وبسایتهای کاریابی خارجی

در ادامه وب سایت های کاریابی در سوئیس را با شغل های متفاوت مورد نیاز معرفی میکنیم:

وب سایتهای جست وجوی کار در سوئیس:

Jobscout 24
job search Engine
JobUp
Jobwinner
Monster
Seasonworkers – ski jobs
StepStone
Total jobs

وب سایت های جست و جوی کار برای رشته های فناوری در سوئیس:

Techno Jobs IT and technical jobs مشاغل تکنولوژی و فنی
Darwin  فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور
Swiss Dev Jobs توسعه دهندگان IT / نرم افزار

 وب سایت های مشاغل در سوئیس برای انگلیسی زبانان:

Jobs in Geneva     مشاغل در ژنو
Jobs in Zurich  مشاغل در زوریخ
The Local   مشاغل محلی
Top Language Jobs مشاغل برتر در زمینه زبان

 

کار در سوئیس و بررسی ویزای همراه

از دیگر موضوعات مهم در زمینه ی مهاجرت از طریق کار در سوئیس بررسی الحاق خانواده به شخص در سوئیس علی الخصوص برای متقاضیان متأهل می باشد. در حقوق بین الملل و علم مهاجرت منظور از همراه فقط همسر بالای ۲۱ سال و فرزندان ۱۸ سال است. اکثر کشور های جهان الحاق همراهان را برای افرادی که در کشوری کار می کنند فراهم کرده اند. سوئیس نیز از اینقاعده مستثنی نیست و فرد اصلی می تواند همسر و فرزندان خود را به خود الحاق دهد. الحاق خانواده به متقاضی باید با تایید اداره مهاجرت باشد و افرادی که ویزای بلند مدت دارند میتوانند درخواست خود را بمنظور الحاق خانواده به اداره مهاجرت این کشور ارائه نمایند.

ویزای همراه برای مهاجرت به خارج از کشور

کار در سوئیس و بررسی وضعیت اقامت و اخذ تابعیت سوئیس

برای اخذ اقامت دائم از طریق کار در سوئیس فرد متقاضی باید به مدت ۱۰ الی ۱۲ سال در کشور سوئیس زندگی کند و در این مدت نباید خروجی طولانی مدت از سوئیس باشد که بر روی اقامتش تاثیر داشته باشد. شایان ذکر است که تنها افرادی که اقامت نوع C را دارند می توانند برای اقامت دائم سوئیس درخواست دهند. افرادی که تابعیت کشورهای کانادا و امریکا را دارند می توان بعد از گذشت ۵ سال اقامت دائم سوئیس را به دست آورند. مانند اکثر کشور های جهان برای اخذ تابعیت کشور سوئیس فرد باید با جامعه ی سوئیس ادغام شده باشد و به زبان و فرهنگ این کشور تسلط داشته باشد. در صورت ازدواج فرد با تبعه ی سوئیسی، این ۱۰ سال کاهش پیدا میزکند. پاسپورت سوئیس از قدرتمند ترین پاسپورت های جهان است و افرادی که موفق به اخذ آن می شوند و اتباع سوئیس می توانند با پاسپورت این کشور به ۱۷۱ کشور جهان آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.

رنکینگ پاسپورت سوئیس - ارزش و اعتبار پاسپورت سوئیس

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد مهاجرت به سوئیس

گالری ویزاها و مصاحبه های موکلین موسسه حقوقی ملک پور
راهنمای گام به گام انتخاب بهترین مسیر مهاجرت

پرچم سوئیس - اقامت سوئیس - مهاجرت به سوئیس

کار در سوئیس و سخن پایانی

کار در سوئیس ، مشاغل مورد نیاز، میزان حقوق و در آمد افراد، مالیات و بیکاری وسایر نکات مربوط به کار در سوئیس را در این مقاله مورد ارزیابی قرار دادیم. سوئیس، بهترین کشور جهان است و از لحاظ کیفیت زندگی، سطح آرامش و رفاه، امنیت و دیگر نکات سرآمد کشور های جهان است و افراد بسیار زیادی برای داشتن این اقامت سوئیس از طرق مختلف از جمله کار تلاش می کنند. افرادی که میخواهند به اقامت دائم این کشور دست یابند باید ۱۰ سال در این کشور کار و زندگی کنند تا بتوانند تابعیت این کشور و پاسپورت قدرتمند این کشور را به دست آورند. موسسه حقوقی ملک پور با داشتن سالها تجربه ی تخصصی در زمینه های مهاجرت از طرق مختلف به کشور های سطح بالای جهان، میتواند همراهی مطمئن در این مسیر برای شما باشد. شما میتوانید در قسمت پرسش و پاسخ یا دیدگاههای همین مقاله، سوالات خود را مربوط به کار در سوئیس و اخذ ویزای کاری سوئیس بیان کنید تا در اولین زمان به آنها پاسخ داده شود. با جست و جوی عنوان “ملک پور” در گوگل وب سسایت های اصلی موسسه را دنبال کنید تا از به روز ترین روش های مهاجرتی آگاهی داشته باشید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مهدی سلیمانی گفته:

  سلام من متخصص مهندسی معکوس هستم ولی مدرک مرتبط دانشگاهی نیست ولی مدرک دانشگاهی من مهندسی تکنلوژی اویونیک هست و تجربه بالایی در تعمیرات انواع برد های الکترونیکی دارم آیا راهی وجود دارد که در کشور استرالیا یا سوئیس اقامت کرد؟؟

  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، برای هر دو کشور پیشنهاد شغلی بسیار تعیین کننده است ، همچنین برای استرالیا می تواند در سیستم امتیاز بندی وارد شده و در صورت کسب حداقل برای کار اقدام کنید.

   پاسخ