کار در مالزی و بررسی آن

کار در مالزی ، شرایط ویزای کار مالزی، مهاجرت کاری و اخذ تابعیت مالزی از طریق کار در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. شرایط کار در مالزی چگونه است؟ مزایا و معایب کار در مالزی چیست؟ شرایط کاریابی در مالزی چگونه است؟ ما در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگر در زمینه مهاجرت کاری به مالزی و اخذ ویزای کار مالزی پاسخ داده و مهم ترین و اصلی ترین نکات را پیرامون آن بیان می نماییم. مالزی کشوری با آب و هوای گرمسیری می باشد که دارای یک اقتصاد پر جنب و جوش است و زندگی در آن کم هزینه می باشد. ممکن است شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که تمایل به کار در کشور مالزی دارید و پرسش های زیادی در زمینه کار در مالزی در سرتان باشد، در این نوشتار سعی شده است به تمامی این پرسش ها پاسخ داده شود. همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات مفید و به روز در خصوص کار در کشور مالزی با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان این مؤسسه استفاده نمایید. موضوعات زیر در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است:

کار در مالزی
 • کار در مالزی و شرایط عمومی آن
 • کار در مالزی و نرخ بیکاری در مالزی
 • کار در مالزی و ویزای کاری مالزی
 • کار در مالزی و بررسی ویزای همراه
 • کار در مالزی و مدارک مورد نیاز برای ویزای کار مالزی
 • کار در مالزی و میزان حقوق در مالزی
 • کار در مالزی و لیست مشاغل مورد نیاز در سال ۲۰۱۹ در مالزی
 • کار در مالزی و نحوه کاریابی در مالزی
 • کار در مالزی و موسسات کاریابی در مالزی
 • کار در مالزی و اخذ اقامت و تابعیت در مالزی

کار در مالزی و شرایط عمومی

مالزی، بهشت ​​گرمسیری قاره آسیا، فرصت های فراوانی برای گسترش افق های فرهنگی خود ارائه می دهد و همین موضوع می تواند برای کارگران خارجی به عنوان یک چالش در نظر گرفته شود، چراکه رقابت برای غصب مشاغل در این کشور بالا می باشد. مالزی کشوری واقع در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن شهر کوالالامپور می باشد. زبان انگلیسی در این کشور رایج می باشد، با این حال، آگاهی از زبان مالیایی ممکن است به شما کمک کند تا در بازار کار رقابتی، از شانس بالاتری برخوردار باشید؛ چرا که زبان دوم همیشه در CV شما تاثیر گذار است. اقتصاد مالزی با سرعت در حال رشد است و در طول ۳۰ سال گذشته با تولید مواد خام، اقتصاد وسیع و همچنین صنایع مختلفی که مبتنی بر نوآوری بوده است، اقتصاد خود را گسترش داده است. با این حال، محدودیت هایی در مورد استخدام نیروی کار خارجی، توسط شرکت های مالزیایی وجود دارد به این صورت که سازمان ها و شرکت های واقع در مالزی در صورتی می توانند کارگران بین المللی را استخدام کنند که شهروندان مالزیایی واجد شرایط، برای استخدام در آن موقعیت های شغلی وجود نداشته باشند.

مالزی بر روی نقشه

مقاله مرتبط

ویزای کار مالزی

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد کار و تحصیل در مالزی

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است. سازمانهای دولتی و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است. این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است. نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا؛ سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند. در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید.

مالزی دارای ۱۳ استان است و استاندار هر استان را اصطلاحاً «شاه» می‌نامند.

وزارت منابع انسانی بعنوان اصلی ترین  بخش دولت  در خصوص کار در مالزی میباشد که وظیفه بسیار مهم و اساسی تنظیم روابط کار و همچنین نظارت بر حسن اجرای قوانین آن در بخش های مدیریت کار، کودکان و کار، بیکاری ،ساعات کار ،امنیت و سلامت شغلی را عهده دار میباشد. برای انجام هرچه بهتر این وظایف وزارت منابع انسانی از دیگر منابع دولتی و بخشهای خصوصی(نمایندگان کارفرمایان و کارگران و سندیکاهای مربوطه) کمک میگیرد و از نظرات تخصصی آنها استفاده میکند.

سیاست دولت مالزی اعطای فرصت های شغلی به نیروی کار محلی است , لذا دولت تلاش میکند تا نیروی خارجی سهم زیادی در افزایش تولید ملی نداشته باشد. با این وجود دولت مالزی نیاز به نیروی کار خارجی را نمی تواند نا دیده بگیرد.

مالزی تلاش کرده اقتصادش را در زمینه‌های گوناگون رشد دهد و در بسیاری جهت ‏ها هم به موفقیت‌های چشمگیری رسیده است.
قوانین مختلفی را برای جذب سرمایه‌گذاری در کشورشان تدوین کرده‌اند که راه را برای ایجاد کسب و کار در مالزی توسط شرکت‌های بزرگ دنیا هموار می‏‌کند.

جامعه امروز مالزی سه نژاد عمده با زبان، فرهنگ و خواست‏های متفاوت در خودش جای داده که این موضوع باعث ایجاد بازار سه‌گانه‌ای برای فعالیت‌های خدماتی در مالزی شده است. در حال‏ حاضر مالزی به عنوان هدف بلند مدت روی صنعت توریسم تمرکز ویژه‌ای دارد و در نتیجه همچنان به توسعه فعالیت‏های خدماتی با کیفیت بین‌المللی احتیاج دارد.

جدول مشخصات کشور مالزی

مالزی همچنان پذیرای انواع و اقسام شرکت‏های بین‌المللی و اقماری هست و خواهد بود. تنوع مسیرهای توسعه و تنوع نژادی در بازار کار مالزی پتانسیل جذب نیروی مناسبی را به‌ وجود آورده است. از طرفی تسهیل قوانین سرمایه‌ گذاری و هزینه پایین‏تر نسبت به اروپا، آمریکا و حتی دیگر کشورهای آسیا این امکان را به شرکت‏های بزرگ دنیا داده تا علاوه بر ایجاد دفاتر محلی، اقدام به ایجاد تیم‏های تولید و توسعه در مالزی بکنند. بنابراین طبیعی ا‌ست که عوامل فوق باعث شده تا درخواست جذب نیرو در مالزی در زمینه‌های مختلف به‌طور تقریباً متناوب امیدوار کننده باشد.

البته برخی از فرصت‏ها در عین حال محدودیت هم هستند؛ تقاضای زیاد برای نیروی کار ارزان در مالزی، باعث شده تا انبوهی از متقاضیان کار از کشورهای چین، آسیای‏ جنوب‏ شرقی و شبه ‏جزیره ‏هند در صف ورود به بازار کار مالزی باشند. تنوع نژادی در فعالیت‌های خدماتی به‌خاطر ارتباط مستقیم با زبان و فرهنگ باعث شده که بخش زیادی از این بازار کار به نیروهای کار با همان نژاد تعلق بگیرد. به این ترتیب نیروی کار ایرانی با بازار کاری روبروست که مملو از متقاضیان چینی، هندی و مالای است. همچنین برای بخشی از فرصت‏های کاری علاوه بر زبان انگلیسی متقاضی باید توانایی برقراری ارتباط با چینی‌ زبانان و مالایی‌ زبانان را نیز داشته باشد.

مالزی

کار در مالزی و نرخ بیکاری در مالزی

متقاضیان کار در مالزی توجه داشته باشند، یکی از مهم ترین نکات در مورد اقدام برای دریافت ویزای کار مالزی، آگاهی از میزان نرخ بیکاری این کشور می باشد. چرا که با دانستن نرخ بیکاری می توان پی برد آیا این کشور نیاز به نیروی کار خارجی دارد یا خیر؟ بر اساس آخرین آمار و ارقام نرخ بیکاری در مالزی در ماه دسامبر ۲۰۱۸ همانند سال گذشته ۳٫۳ درصد بوده است و  تعداد بیکاران در این کشور به میزان ۱٫۷ درصد معادل ۵۱۴ هزار نفر نسبت به سال قبل افزایش یافته است؛ این در حالیست که استخدام نیز به میزان ۲٫۴ درصد افزایش داشته است . مالزی جز کشورهایی است که می توان گفت از نظر نرخ بیکاری در سالیان گذشته از یک ثبات نسبی برخوردار بوده است. در نمودار زیر نرخ بیکاری در این کشور از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۸ در ماه های مختلف بررسی گردیده است:

نمودار نرخ بیکاری در مالزی در بازه 2014 تا 2019

کار در مالزی و ویزای کاری مالزی

جهت کار در مالزی و دریافت ویزای کار مالزی می بایست یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در مالزی دریافت کنید. اکثریت کارفرمایان بزرگ با استفاده از فرم های درخواست آنلاین، کارمندان و کارگران خود را استخدام می کنند، در حالی که شرکت های کوچک تر تمایل دارند که CV متقاضی را در اختیار داشته باشند. متاسفانه شانس یافتن کار بسیار کم است زیرا کارفرمایان مالزی ترجیح می دهند به جای کارکنان بین المللی بیشتر از استخدام کارمندان محلی استفاده می کنند؛ چرا که شرایط مربوط به درآمد و مزایای کارکنان مالزیایی معمولا در مقایسه با یک کارمند خارجی آسان تر است. توجه داشته باشید که پیدا کردن یک شغل در مالزی به یک مبارزه واقعی شبیه خواهد بود. سفر به مالزی از طریق یک ویزای توریستی با هدف یافتن کار، به ندرت نتایج موفقیت آمیزی به همراه دارد، مگر اینکه سال ها تجربه داشته باشید و به دنبال مهارت های بالا باشید. شرکت های مالزیایی زمانی مجاز به استخدام نیروی کار خارجی می باشند که بتوانند ثابت کنند کسی از شهروندان مالزی قادر یا مایل به انجام این کار نیست. البته در این بین استثنا در مورد مشاغل استراتژیکی مانند مدیریت، امور مالی و غیره وجود دارد. از دیگر شرایط کار در مالزی این است که شخص متقاضی باید حداقل ۲۷ سال سن داشته باشید و حداقل دستمزدی که دریافت می کند ۵۰۰۰ رینگیت در هر ماه باشد. اگر شخص قراردادی با دستمزد بیش از ۸۰۰۰ رینگیت در هر ماه ارائه کند، درخواست مجوز کار فورا تایید خواهد شد و ویزای کار تضمین می شود و مجوز کار ظرف یک هفته صادر خواهد شد.

ویزای کار مالزی

کار در مالزی و بررسی ویزای همراه

یکی از دغدغه های ذهنی کسانی که تمایل به اخذ ویزای کار در مالزی را دارند، به همراه داشتن اعضای خانواده می باشد. در صورتی که شخص متقاضی موفق به دریافت ویزای کار در مالزی شود، می تواند خانواده، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال، خود را به همراه آورد و اگر قبل از ورود به کشور مالزی مجوز کار را دریافت نکرده باشد، همسر یا فرزند با اخذ ویزای اجتماعی می توانند وارد کشور شوند و اجازه کار می تواند بعدا به دست آید. اگر دارنده مجوز کار در مالزی دارای وابستگانی باشد که در سن کار می باشند، آنها نیز باید مجوز کار مربوط به خود را دریافت کنند. این مقاله توسط مشاوران موسسه حقوقی تهیه و گردآوری شده است و هرگونه کپی برداری و انتشار آن بدون ذکر منبع شرعا حرام و از لحاظ قانونی قابل پیگیری می باشد.

بررسی ویزای همراه برای مهاجرت به خارج از کشور

کار در مالزی و مدارک مورد نیاز برای ویزای کار مالزی

هنگامی که متقاضی کار در مالزی موفق به دریافت پیشنهاد شغلی از این کشور می گردد، کارفرما باید مدارکی را به اداره مهاجرت مالزی ارائه دهد تا مجوز کار را برای نیروی کار مورد نظر خود دریافت کند. این مدارک عبارتند از: یک پرونده اشتغال؛ بازدید حرفه ای گذراندن دوره؛ و یک پرونده اشتغال موقت.

 • اسناد متعددی برای درخواست پرونده اشتغال نیز مورد نیاز است که شامل موارد زیر می باشد:

  • نامه درخواست و نامه انتصاب از کارفرما
  • قرارداد کاری
  • فرم درخواست ویزا
  • نامه تأیید وزارت امور داخلی
  • رسید اصلی پرداخت درخواست
  • یک نسخه از پاسپورت
  • عکس های گذرنامه
  • نسخه های CV و مدارک تحصیلی
  • یک گزارش پزشکی که توسط وزارت بهداشت مالزی تایید شده است.

مدارک مورد نیاز ـ‌مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به خارج از کشور

برای اخذ مجوز کار در مالزی ، گذرنامه باید برای حداقل ۱۸ ماه اعتبار داشته باشد. نیروی کار بین المللی برای کار در مالزی باید حداقل ۲۷ سال سن  داشته باشد و یا بالاتر باشد. البته استثناء در بخش فناوری اطلاعات وجود دارد که حداقل سن قانونی برای این کار ۲۳ سال می باشد. لازم به ذکر است مجوز کار معمولا برای دوره های بین ۶ ماه تا ۵ سال صادر می گردد.

کار در مالزی و میزان حقوق در مالزی

یکی از موارد مهم برای متقاضیان کار در مالزی ، آگاهی از میزان حقوق و دستمزد در این کشور می باشد. البته عوامل مهمی نظیر تخصص، مهارت و همچنین رده شغلی در میزان حقوق فرد تاثیر گذار می باشد. در این باره باید گفت میانگین حقوق برای یک نیروی خارجی به صورت میانگین در غالب موارد بیش از ۱۰،۰۰۰ رینگت در هر ماه می باشد که علاوه بر آن دریافتی اضافی نظیر کمک هزینه های خودرو و در بعضی موارد کمک هزینه های خرید لباس و موارد اینچنینی به شخص تعلق می گیرد. البته باید گفت در میان نیروی کار خارجی افرادی نیز وجود داشته است که به واسطه مهارت و تخصص خاص خود حقوق ماهیانه ۵۰،۰۰۰ رینگت در هر ماه دریافت کرده اند که باید گفت این مورد یک قانون استثنایی است و فقط تعداد کمی این شانس را داشته اند. لازم به ذکر است با درآمد ۱۰،۰۰۰ رینگیت در ماه شما می توانید یک زندگی مناسب در مالزی داشته باشید. شما می توانید با هزینه  ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ رینگیت در ماه یک آپارتمان خوب اجاره کنید. در ادامه به بررسی حقوق دریافتی سالانه گروهی از این مشاغل می پردازیم:

جدول حقوق برخی مشاغل در کشور مالزی

کار در مالزی و لیست مشاغل مورد نیاز در سال ۲۰۱۹ در مالزی

یکی از اقدامات اساسی برای جستجوی شغل و کاریابی در هر کشور توجه به لیست مشاغل مورد نیاز در آن کشور می باشد. همانطور که پیشتر گفته شد، جهت کار در مالزی و اخذ اقامت مالزی از طریق کار نیاز به یافتن کارفرمای مالزیایی و دریافت مجوز کار از سوی آن کارفرما می باشد. معمولا فرایند یافتن کار در مالزی برای کسانی که اقامت کشور مالزی را ندارند و دسترسی مستقیم به بازار کار این کشور ندارند، امری پیچیده به نظر می رسد به همین دلیل شخص باید مطابق با تخصص خود به دنبال کارفرمای مناسب باشد. همچنین متقاضی کار در مالزی باید در خصوص مشاغلی که در این کشور با کمبود نیروی کار مواجه است، آگاهی لازم را داشته باشد. در راستای همین امر لیست مشاغل کلیدی مورد نیاز کشور مالزی خدمت شما ارائه می گردد.

 • صنایع کلیدی در مالزی عبارتند از :

  • الکترونیک و نیمه هادی
  • تولید نور
  • فناوری پزشکی
  • روغن نخل
  • نفت و گاز طبیعی
  • داروها
  • لاستیک
  • چوب

مالزی همچنین دارای لیست مشاغل حساس (COL) است که شغل را در ده بخش که بسیار مورد تقاضا می باشد، مشخص می کند. این بخش ها عبارتند از:

 • هوافضا
 • برق و الکترونیک
 • خدمات مالی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • تجهیزات پزشکی
 • پتروشیمی
 • خدمات حرفه ای
 • نفت، گاز و انرژی
 • مخابرات و چند رسانه ای.

مشاغل مورد نیاز در مهاجرت کاری به خارج از کشور

 • مشاغل ویژه کشور مالزی در سال ۲۰۱۸/۲۰۱۹

  • مدیر داخلی فروش، IT
  • مدیر رابطه، بانکداری و مالی
  • برنامه ریزی استراتژیک و تجزیه و تحلیل مالی
  • تحلیل مالی
  • مدیر زنجیره تامین
  • مدیر فروش پروژه
  • سرپرست QUANTITY
  • مهندس
  • مدیر بازپرداخت و مزایا
  • مدیر ارتباطات بازاریابی

کار در مالزی و نحوه کاریابی در مالزی

بطور کلی در بسیاری از کشورها موسساتی وجود دارند که کاریابی انجام می دهند. شخص با مراجعه به این موسسات درخواست خود را برای کار در کشور مقصد ارائه می دهد. با توجه به مدرک تحصیلی و رزومه کاری این موسسات در ازای دریافت مبلغی، کار مرتبط با پایه حقوقی مورد نیاز برای دریافت مجوز کار را برای فرد پیدا خواهند کرد؛ اما یکی از رایج ترین راه های کاریابی از طریق سایت Linkedln و دیگر سایت های کاریابی است. جهت جستجو کار در مالزی شخص با مراجعه به وب سایت های مربوطه پروفایل شخصی خود را تشکیل داده و تمام اطلاعات شخصی، تحصیلی و تجارب کاری خود را وارد می کند. سپس باید منتظر بماند تا شرکت های مربوطه برای شخص ایمیل فرستاده و او را برای انجام مصاحبه کاری دعوت نمایند.

مهاجرت کاری به خارج از کشور ـ کاریابی در خارج از کشور

کار در مالزی و مؤسسات کاریابی در مالزی

جهت پیدا کردن کار در مالزی چندین موسسه  و سایت های معتبر در زمینه کاریابی در این کشور وجود دارد. تعدادی از این موسسسات و سایت ها در اینجا آمده اند :

 • www.jobnexus.com/Malaysia

 • www.michaelpage.com.my

 • www.achievegroup.asia/my

 • www.kellyservices.com.my

 • www.hays.com.my

 • www.randstad.com.my

 • ManpowerGroup

 • Bright Prospect

 • Allegis Global Solutions

کار در خارج از کشور ـ کاریابی در خارج از کشور

کار در مالزی ، وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در مالزی

معمولا افرادی که متقاضی کار در خارج از کشور خود هستند، یکی از اهدافشان کسب اقامت دائم و همچنین رسیدن به تابعیت آن کشور می باشد. در اینجا لازم است بدانید کار در مالزی نمی تواند منجر به اخذ اقامت و تابعیت شود و مجوز کار در مالزی معمولا برای دوره های بین ۶ ماه تا ۵ سال صادر می شود؛ اما کارگران خارجی بسیار ماهر می توانند برای ویزای ویژه ۱۰ ساله Residence Pass-Talent Talent (RP-T) درخواست کنند. با این نوع جدید اقامت، دولت مالزی قصد دارد که افراد با استعداد بالا را در این کشور جذب و حفظ کند

کار در مالزی و کاریابی در مالزی

این مجوز کار ۱۰ ساله توسط TalentCorp Malaysia و MID برای خارجیان بسیار مجرب برای ادامه زندگی و کار در مالزی صادر می شود. یک خارجی ماهر اگر معیارهای زیر را داشته باشد می تواند برای  (RP-T)درخواست دهد :

 • حداقل ۳ سال در مالزی کار کرده باشد
 •  در زمان درخواست، مجوز اشتغال معتبر (EP) را در اختیار داشته باشد
 • حقوق ماهانه حداقل ۱۵،۰۰۰ رینگیت، در مالزی به دست بیاورد
 • دارای پرونده مالیاتی در مالزی باشد و مالیات بر درآمد را حداقل ۲ سال به عهده بگیرد
 • دارای مدرک دکترا / استاد / لیسانس یا دیپلم در هر رشته ای از یک دانشگاه شناخته شده یا یک گواهینامه حرفه ای / صلاحیت از یک موسسه حرفه ای شناخته شده باشد
 • دارای حداقل ۵ سال تجربه کاری باشد.
پاسپورت مالزی
مهاجرت به مالزی
کار در آلمان یا اتریش
هزینه های زندگی در مالزی

شما می توانید از طریق فرم ارزیابی شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

کار در مالزی و سخن پایانی

کار در مالزی و اخذ ویزای کار مالزی در این مقاله به صورت جامع مورد بررسی قرار گردید. افراد بسیاری علاقه مند به مهاجرت از طریق کار به کشورهای خارجی هستند؛ اما همان طور که گفته شد کار در مالزی منجر به دریافت اقامت و تابعیت نمی شود. با توجه به سختگیری های کشور مالزی در این زمینه و عدم دریافت اقامت شما سروران گرامی که متقاضی کار در مالزی هستید، می توانید کشورهای اروپایی نظیر اتریش و یا آلمان را برای اخذ اقامت کاری انتخاب کنید. چرا که کار در این کشورها علاوه بر اقتصاد رو به رشد و وجود بازار کار مناسب، آثار اقامتی نیز برای شما و اعضای خانواده تان به همراه دارد. جهت اقدام برای کار در کشور مالزی و نیز سایر کشورها و یا داشتن هرگونه سوال در این زمینه می توانید با مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس برقرار کرده و از مشاوره تلفنی رایگان موسسه ملک پور استفاده نمایید. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص کار در مالزی زیر همین مقاله در قسمت دیدگاه، سوالات خود را مطرح نمایید، کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 پاسخ
 1. Neda گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  امکانش هست بفرمایید شرایط کار برای برنامه نویس و طراحی سایت در کشور مالزی به چه صورت هست؟

  پاسخ
 2. دارابی گفته:

  سلام وقتتون بخیر.
  خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتان.
  سئوالی داشتم در مورد ویزای کار در مالزی. همونطور که می دانید به همسر و اعضای خانواده ی شخصی که ویزای کار دریافت میکند، ویزای Dependent می دهند. سئوال من این است که آیا کسی که ویزای Dependent دارد اجازه ی کار به صورت فریلنس )freelanc) را دارد ؟ آیا میتواند به صورت پروژه ایی کار از خارج از کشور دریافت کرده و درآمد داشته باشد ؟

  پاسخ