تحصیل در ترکیه و بررسی شرایط اعزام دانشجو به ترکیه در سال ۲۰۲۰

تحصیل در ترکیه ، اعزام دانشجو به ترکیه، شرایط تحصیل در دانشگاههای ترکیه و قوانین اقامت تحصیلی ترکیه برای سال ۲۰۲۰ در این مقاله مورد تحلیل و بررسی و ارزیابی علمی قرار می گیرد. در بسیاری از موارد افراد تماس می گیرند و در خصوص شرایط اعزام دانشجو به ترکیه سوالاتی می پرسند از جمله اینکه شرایط تحصیل در ترکیه چیست؟ هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟ آیا تحصیل در ترکیه بدون کنکور و با مدرک دیپلم امکان پذیر است؟ شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها چگونه است؟ آیا امکان تحصیل رایگان در ترکیه وجود دارد؟ راه های اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ترکیه برای اعزام دانشجو به ترکیه کدام است؟ و سوالاتی از این قبیل که ما در این مقاله به این سوالات و موارد دیگری از جمله شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه، شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه و هزینه های زندگی در ترکیه و… پرداخته ایم. شما عزیزان نیز می توانید این مقاله را به صورت دقیق و کامل مطالعه نموده و اگر در خصوص شرایط، راه ها و قوانین اعزام دانشجو به ترکیه باز هم سوالی در ذهن داشتید، می توانید با موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل نموده و با کارشناسان و وکلای متخصص در این خصوص صحبت نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید. در ادامه به بررسی موارد زیر می پردازیم:

تحصیل در ترکیه
 • تحصیل در ترکیه و شرایط عمومی آن
 • تحصیل در ترکیه در مقطع مدارس
 • تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا
 • تحصیل در ترکیه به همراه بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در ترکیه و هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه
 • تحصیل در ترکیه و کار دانشجویی
 • تحصیل در ترکیه و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در ترکیه و معرفی دانشگاه های برتر ترکیه
 • تحصیل در ترکیه و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
 • تحصیل در ترکیه و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در ترکیه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • تحصیل در ترکیه و سخن پایانی

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

تحصیل در ترکیه و شرایط عمومی آن

در ابتدای بحث تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه لازم است مقدمتا در خصوص شرایط اولیه و عمومی این کشور توضیحاتی ارائه دهیم. ترکیه از موقعیت استراتژیکی برخوردار بوده و در منطقه ای موسوم به ارواسیا جای گرفته است. مساحت این کشور حدود ۳۴۷/۷۸۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن به صورت تقریبی حدود ۸۲ میلیون نفر می باشد. کشور ترکیه با کشورهای ایران، گرجستان، ارمنستان، عراق و سوریه همسایه می باشد که البته در قسمت شمالی و اروپایی نیز با کشورهای بلغارستان و یونان دارای مرز مشترک است. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی است و واحد پول رسمی آن نیز لیر ترکیه می باشد. این کشور کوهستانی همواره دارای بارش های بسیاری می باشد. پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا و بزرگترین شهر آن نیز استانبول می باشد. این کشور دارای سیستم آموزشی مناسبی است که در تمامی مقاطع تحصیلی می توان در دانشگاه های مختلف آن تحصیل نمود. معمولا امکان اعزام دانشجو به ترکیه و تحصیل، هم در دانشگاه های دولتی و هم در دانشگاه های خصوصی فراهم است اما هر کدام دارای شریط خاصی می باشند که در ادامه این مقاله به بررسی این شرایط می پردازیم.

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد تحصیل در ترکیه

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل در ترکیه

مهاجرت به کشور ترکیه
راههای اخذ اقامت ترکیه
اقامت تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع مدارس

ممکن است برخی از والدین به تحصیل در ترکیه برای فرزندان خود فکر کرده باشند. اما اینکه واقعا در مقطع دبستان می توان در این کشور تحصیل نمود یا نه؟ در صورت کلی تحصیل در مدارس کشور ترکیه برای دانش آموزان اجباری بوده و در سه مقطع ۴ ساله ابتدایی، ۴ ساله متوسطه و ۴ ساله دبیرستان باید به تحصیل بپردازند. یعنی طول دوره تحصیلی قبل از دانشگاه ۱۲ سال می باشد. بچه ها تا سن ۳ سالگی می توانند از مهد کودک های دولتی یا خصوصی که هر دو دارای هزینه می باشند استفاده کنند. پس از آن نیز می توانند از سن ۳ تا ۵ سالگی در پیش دبستانی مشغول به یادگیری علم و آموزش شوند. اما از این سن به بعد تحصیل برای همه افراد اجباری است یعنی از سن ۵ سالگی تا ۹ سالگی در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند و پس از آن نیز در دو دوره ۴ ساله در مقاطع متوسطه و دبیرستان می توانند به تحصیل بپردازند. زبان تحصیل در مدارس این کشور ترکی می باشد که زبان انگلیسی را نیز به عنوان زبان دوم از سال چهارم دبستان آموزش می بینند. اگر دانش آموزی در مدارس بین المللی و خصوصی در حال تحصیل باشد زبان اول برای تحصیل وی انگلیسی و زبان دوم نیز ترکی می باشد. دانش آموزان غیرترکی باید حتما دارای یک اقامت باشند و یا به واسطه والدین خود یک اقامت را به دست آورده باشند که بتوانند در مدارس این کشور تحصیل نمایند. در زیر لیست مدارس مهم این کشور ذکر می شود:

مدارس مهم ترکیه

مدرسه بین المللی استانبول
مدرسه بین المللی Istanbul International Community School
مدرسه بین المللی آمریکایی Üsküdar Amerikan Lisesi – Üsküdar American High School
مدرسه بین المللی International Pre-school and Kindergarten
مدرسه بین المللی MEF International School
مدرسه بین المللی Özel Izmir Amerikan Koleji (ACI)

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

در بحث اعزام دانشجو به ترکیه متقاضیان برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی در صورتی می توانند اقدام کنند که مدرک دیپلم ۱۲ ساله را در دست داشته باشند و در آزمون های ورودی این مقطع که از طرف دانشگاه ها برگزار می شود قبول شوند. تحصیل در مقطع لیسانس در ترکیه حدود ۴ سال به طول می انجامد و عموما به زبان ترکی می باشد اما برای دانشجویانی که به زبان ترکی تسلط ندارند آموزش زبان ترکی گذاشته می شود. افراد می توانند در رشته های مختلف به شرط قبولی در آزمون های ورودی که از طرف این دولت برگزار می شود تحصیل نمایند. تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه حدود ۶ سال به طول می انجامد. هزینه تحصیل لیسانس در دانشگاه های دولتی برای افرادی که اقامت این کشور را دارند حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار در سال می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی نیز برای دانشجویان از حدود ۸ هزار دلار تا حدود ۲۵ هزار دلار در سال متغیر است که رشته به رشته و دانشگاه به دانشگاه این هزینه ها متفاوت می باشد. در مقطع لیسانس ترکیه دانشجویان حدود ۱۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل MBA در ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس بر خلاف مقطع لیسانس آزمون ورودی کلی ندارد اما هر دانشگاهی ممکن است در سال دو بار آزمون ورودی مربوط به رشته های مورد نیاز خود برگزار کند. متقاضیان می توانند در صورت قبولی در رشته مورد علاقه خود در این کشور ادامه تحصیل دهند. دانشگاه ها در مقطع فوق لیسانس در رشته های مختلف دانشجو می پذیرند. اما هزینه ها در دانشگاه های ترکی زبان و انگلیسی زبان متفاوت می باشد. شهریه دانشگاه های ترکیه در مقطع ارشد برای اتباع خارجی حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در سال است. هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلیسی زبان نیز حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در سال می باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان در هفته حدود ۲۰ ساعت اجازه دارند در مقطع فوق لیسانس به صورت پاره وقت در ترکیه کار کنند. طبیعتا افرادی که مسلط به زبان ترکی باشند راحت تر می توانند کاریابی کنند.

تحصیل در ترکیه - ویزای تحصیلی ترکیه - مهاجرت تحصیلی به ترکیه - دانشگاههای ترکیه - اقامت تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا

تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه هم چنین در مقطع دکترا نیز امکان پذیر می باشد. دانشگاه های کشور ترکیه همانند دیگر کشورها در صورتی به متقاضیان در مقطع PhD پذیرش تحصیلی می دهند که دارای مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس ۵/۶ به بالا و نمرات و معدل مناسب و دارای مقالات ISI باشند. هم چنین مهم ترین نکته این است که یک نامه قبولی از یک استاد راهنما در دست داشته باشند. در این صورت دانشگاه مورد نظر نیز می تواند به دانشجو پذیرش دهد. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه حدود ۴۰۰۰۰ دلار در سال می باشد. طول دوره تحصیل در این مقطع ۴ سال است که در ۲ سال اول به صورت حضوری در کلاس ها حاضر می شوند و ۲ سال آخر را بیشتر به صورت عملی کارهای تحقیقاتی و عملی انجام می دهند و بر روی موضوع پایان نامه خود می توانند کار کنند. در این مقطع نیز دانشجویان در حدود ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت دانشجویی دارند.

تحصیل در مقطع دکترا در خارج از کشور - ویزای تحصیلی دکترا

تحصیل در ترکیه به همراه بورسیه تحصیلی

قبل از اعزام دانشجو به ترکیه و برای تحصیل در ترکیه با اخذ بورسیه تحصیلی همانند سایر کشورها باید دانشجویان دارای شرایط و رزومه علمی خیلی خوبی باشند. از جمله اینکه پروپوزال قوی، داشتن نمرات بالا، معدل خیلی خوب، مدرک تحصیلی از دانشگاه های معتبر، داشتن مدرک زبان آیلتس در حد نمره ۷، داشتن مقالات ISI و استاد راهنمایی که دانشجو را به عنوان یک دانشجوی ممتاز قبول کرده باشد. در این صورت است که دانشگاه های مختلف در این کشور می توانند بورسیه های مختلفی را به دانشجو اعطا نمایند. برخی از بورسیه ها ممکن است که تمام هزینه های تحصیل دانشجو در ترکیه را پوشش دهند و برخی از بورسیه ها نیز ممکن است بخشی از هزینه های تحصیلی را ساپورت نماید. نکته مهم این است که بورسیه تحصیلی معمولا در مقطع دکترا راحت تر اعطا می شود. پس از آن در مقطع فوق لیسانس نیز در برخی موارد و با شرایط خاصی ممکن است به دانشجو بورسیه تعلق گیرد.

نهاد و نوع بورسیه

میزان بورسیه

دانشگاه آمریکایی Girne (GAU) در ترکیه فقط شامل شهریه و کمک هزینه های تحصیلی می شود. تمام هزینه های دیگر از جمله  TRNC
هزینه خوابگاه باید توسط خود دانشجویان تأمین شود.
دانشگاه بین المللی قبرس (CIU) در ترکیه این بورسیه نیز فقط شهریه های تحصیلی ترم های بهار و پاییز را پوشش می دهد.
Türkiye Scholarships 2020 بورسیه های تحصیلی Türkiye یک برنامه بورس تحصیلی رقابتی بر اساس بودجه دولتی است که به دانشجویان و محققان برجسته اعطا می شود تا برنامه های تمام وقت یا کوتاه مدت را در دانشگاه های برتر ترکیه دنبال کنند.

بورسیه تحصیل در ترکیه - بورسیه از ترکیه - شرایط اخذ بورسیه از دانشگاههای ترک زبان

بورسیه تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه و هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

پر واضح است که در قضیه اعزام دانشجو به ترکیه ، هزینه های زندگی دانشجویی نیز برای متقاضیان بسیار حائز اهمیت است. برخی از دانشگاه ها دارای خوابگاه نیز می باشند که هزینه های آن ها مقداری پایین تر از خوابگاه های دیگر است و دانشجویان غیر ترکی هم می توانند از این خوابگاه ها استفاده نمایند. اما به صورت کلی دانشگاه های این کشور از نظر امکانات و سطح کیفیت به این صورت نیست که با دانشگاه های کشورهای اروپایی مثل اتریش، آلمان، دانمارک، هلند، سوئیس، سوئد ، کانادا و… یکسان باشد. هزینه زندگی در کشور ترکیه  به طور میانگین حدود ۲ درصد از کشور ایران بالاتر است. لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در شهر استانبول ۹۵ درصد از شهر تهران بالاتر است. در جدول زیر مهم ترین نیازهای روزانه به همراه هزینه های در کشور ترکیه آن ذکر شده است.

هزینه ها به دلار

مایحتاج اولیه زندگی

۴٫۲۲ دلار ۱ وعده غذا در رستوران ارزان قیمت
 ۳٫۳۸ دلار ۱ عدد ساندویچ مک دونالد
 ۰٫۷۴ دلار ۱ لیتر شیر
 ۰٫۴۲ دلار ۵۰۰ گرم نان سفید محلی
۱٫۴۶  دلار ۱ کیلوگرم برنج سفید
 ۱٫۶۵ دلار ۱۲ عدد تخم مرغ
 ۵٫۶۱ دلار ۱ کیلوگرم پنیر محلی
 ۳٫۵۳ دلار ۱ کیلوگرم سینه مرغ
 ۱۰٫۰۸ دلار ۱ کیلوگرم گوشت گاو
 ۰٫۸۳ دلار ۱ کیلوگرم سیب
 ۱٫۹۳ دلار ۱ کیلوگرم موز
 ۰٫۵۵ دلار ۱ کیلوگرم سیب زمینی
 ۰٫۵۲ دلار ۱ کیلومتر تاکسی
 ۱٫۱۶ دلار بنزین
۲۲۷٫۸۶ دلار اجاره آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر
۱۴۵٫۴۷ دلار اجاره آپارتمان (۱ خوابه) در خارج از مرکز شهر
 ۳۹۴٫۱۹ دلار اجاره آپارتمان (۳ خوابه) در مرکز شهر
۲۴۵٫۲۴ دلار اجاره آپارتمان (۳ خوابه) در خارج از مرکز شهر
 ۸۸۴٫۷۷ دلار خرید هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر
 ۵۱۷٫۵۳ دلار خرید هر مترمربع آپارتمان در خارج از مرکز شهر

نرخ تورم سالانه ترکیه در چهار ماهه آخر سال ۲۰۱۹ به حدود ۱۱٫۸۴ درصد رسیده است که در ماه دسامبر ۲۰۱۹ از ۱۰٫۵۶ درصد در ماه قبل به حدود ۱۱٫۵۶ درصد افزایش یافته است. در نمودار زیر شاخص نرخ تورم در کشور ترکیه به روشنی بیان شده است. با این اوصاف اگر چه نرخ تورم در ترکیه مهار شده است، اما با توجه به این شرایط نا پایدار اقتصادی که ترکیه درگیر آن است، هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه با گذشت زمان برای شما بیشتر از پیش خواهد شد :

 

نمودار نرخ تورم در ترکیه

نکته دیگر در خصوص اعزام دانشجو به ترکیه هزینه های تحصیل و شهریه های دانشگاههای آن در مقاطع مختلف است. این هزینه ها را نیز همانطور که قبلا در مطالب بالا ذکر کردیم در زیر در قالب یک جدول ارائه می گردد:

مقطع تحصیلی

حدود شهریه برای دانشجویان بین المللی

مقطع لیسانس حدود ۸ هزار دلار تا حدود ۲۵ هزار دلار در سال
مقطع فوق لیسانس حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در سال
مقطع دکترا حدود ۴۰۰۰۰ دلار در سال

تحصیل در ترکیه - ویزای تحصیلی ترکیه - مهاجرت تحصیلی به ترکیه - دانشگاههای ترکیه - اقامت تحصیلی ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه
هزینه زندگی در مجارستان (‌ ارزان ترین کشور اروپایی برای تحصیل )

تحصیل در ترکیه و کار دانشجویی

مسئله خیلی مهمی که در خصوص اعزام دانشجو به ترکیه و همچنین تحصیل در ترکیه وجود دارد این است که آیا دانشجویان همانند سایر کشورهای دنیا می توانند کار پاره وقت دانشجویی داشته باشند یا خیر؟ پاسخ این سوال این است که بله همانند سایر کشورها در این کشور نیز در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت و در مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت و در مقطع دکترا ۳۰ ساعت در هفته کار کنند. اما پیدا کردن کار مستلزم این است که دانشجویان به زبان ترکی مسلط باشند؛ در غیر این صورت شرایط کاریابی برای آن ها خیلی سخت خواهد بود. نکته مهم دیگر این است که نرخ بیکاری در این کشور در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۲ درصد بوده است که این آمار نشان از وضعیت نامناسب کار در این کشور می باشد. بنابراین چون موضوع کاریابی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان می باشد توصیه می شود که از همان ابتدا کشور ترکیه را برای تحصیل و به عنوان یک کشور مناسب انتخاب نکنند. زیرا در بهترین کشورهای اروپایی می توان یک تحصیل راحت و ایده آل داشت و کاریابی را نیز به راحتی انجام داد و با توجه به فرصت ۶ ماهه تا ۱ ساله ای که این کشور ها در اختیار دانش جویان بین المللی خواهند گذاشت، می توان با فراغ بال پس از اتمام تحصیلات کار پیدا کرد و اقامت کاری گرفت. کشورهایی مانند آلمان، اتریش، دانمارک، هلند، سوئد، سوئیس، کانادا و… که دارای پایین ترین نرخ بیکاری به نسبت کشور ترکیه می باشند.

چون نرخ بیکاری در ترکیه بالاست پس طبیعتا پیدا کردن کار در ترکیه پس از اتمام تحصیلات طبیعتا مشکل خواهد بود. در نمودار زیر نرخ بیکاری ترکیه ارائه شده است :

نمودار نرخ بیکاری ترکیه

تحصیل در ترکیه و بررسی ویزای همراه

متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه ممکن است قصد داشته باشند که خانواده خود را نیز به همراه داشته باشند. اما نکته اینجاست که همراهان می توانند با ویزای توریستی ۳ ماهه با نفر اصلی به این کشور ورود کنند و پس از آن درخواست اقامت بلند مدت دهند. اقامت آن ها به مدت زمان اقامت تحصیلی شخص دانشجو بستگی دارد اما عموما به این صورت است که به نفرات همراه یک اقامت ۲ ساله اعطا می شود. همراه همیشه و در قانون بین الملل شامل همسر و فرزند زیر ۱۸ سال می باشد. خواننده گرامی! مقاله « تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه » به دست مشاورین و متخصصان موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده و به نظر شما رسیده است، لازم به ذکر است هر گونه کپی برداری و انتشار بدون ذکر منبع حرام و غیر اخلاقی بوده و به راحتی قابل پیگیری قانونی خواهد بود.

مهاجرت با اخذ ویزای همراه ـ مهاجرت با خانواده ـ ویزای همراه

راهنمای اخذ انواع ویزای ترکیه
ویزای توریستی ترکیه

تحصیل در ترکیه و معرفی دانشگاه های برتر ترکیه

اولین و مهم ترین گام در راستای اعزام دانشجو به ترکیه و با هدف تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش از دانشگاه های آن (قبل از انجام هر گونه اقدامی نظیر شرکت در آزمون فوق لیسانس و دکترا یا زبان و یا … ) بایستی نسبت به حصول اطمینان از اعتبار دانشگاه های مقاطع قبلی خود در شورای آموزش عالی ترکیه موسوم به (YÖK) اقدام نمایید. عدم توجه به این موضوع متاسفانه طی یک سال گذشته منجر به اخراج تعدادی از دانشجویان ایرانی از دانشگاه های ترکیه گردیده است.

برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود نداشته و کلیۀ دانش آموزان اعم از دبیرستان ، فنی حرفه‌ای ، کار دانش، هنرستان و … که در سال آخر دبیرستان بوده و یا دارای دیپلم متوسطه یازده ساله هستند اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت.

همچنین در بحث تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه لازم است بدانید که آزمون YÖS شامل دو قسمت است:

قسمت اول‌‌ :

 آزمون YÖS جهت سنجش استعدادهای آموزشی پایه شامل هوش و استعداد تحصیلی ، ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و جغرافیا در حد دوره دبیرستان و شامل ۸۰ سؤال تستی ۵ گزینه‌ای در مدت ۹۰ دقیقه به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می‌شود و مبنای اصلی پذیرش دانشجو است.

قسمت دوم‌‌:

 سنجش سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی است که در این آزمون به هر داوطلب نمره A یا B یا C داده خواهد شد.

در تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه انتخاب رشته همانند دانشگاه سراسری ایران بعد از آزمون و دریافت نتایج صورت خواهد گرفت. لازم به ذکر است که انتخاب رشته الزاماً در یک گروه آموزشی نخواهد بود و همچنین ارتباطی به دیپلم دبیرستانی نخواهد داشت.

در جدول زیر تعدادی از بهترین دانشگاه های کشور ترکیه ذکر شده است:

دانشگاه

آخرین رتبه جهانی

دانشگاه بلکینت ۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه فنی خاوریانه ۴۷۱-۴۸۰
دانشگاه فنی استانبول ۶۵۱-۷۰۰
دانشگاه استانبول ۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه صابانچی ۳۵۱-۴۰۰
دانشگاه بوگزیسی ۴۷۱-۴۸۰
دانشگاه کوش ۳۰۱-۳۵۰
دانشگاه آتلیم ۴۵۱-۵۰۰

دانشگاه آبانت عزت بایسال

دانشگاه عبدالله گل

دانشگاه علوم و فناوری آدانا

دانشگاه عدنان منتدرس

دانشگاه آدی یامان

تحصیل در دانشگاههای ترکیه

تحصیل در ترکیه و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه و همچنین قبل از اعزام دانشجو به ترکیه لازم است که در ابتدا از دانشگاه مورد نظر یک ثبت نام و پذیرش اولیه صورت گیرد. دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر شدند در مرحله بعدی باید برای ویزای تحصیلی این کشور درخواست نمایند. برای این موضوع نیز لازم است که مدارک مهمی ارائه شود که در زیر این مدارک را بازگو می کنیم:

 • ارائه پاسپورت با اعتبار بیش از ۶ ماه شخص متقاضی به همراه فتوکپی پاسپورت
 • نامه پذیرش تحصیلی که از طرف دانشگاه برای شخص دانشجو صادر شده است
 • انگیزه نامه شخص دانشجو و بیان هدف او از تحصیل در این کشور و دلیل درخواست او برای ویزای تحصیلی
 • ارائه ۴ قطعه عکس رنگی
 • نشان دادن گردش حساب پولی مناسب و نامه تمکن مالی که از طرف بانک صادر می شود
 • یک بیمه نامه دانشجویی که نشان دهد شخص دانشجو در این کشور بیمه شده است

تحصیل در ترکیه - ویزای تحصیلی ترکیه - مهاجرت تحصیلی به ترکیه - دانشگاههای ترکیه - اقامت تحصیلی ترکیه

تحصیل در ترکیه و موقعیت کار پس از تحصیل

همانطور که در قسمت کار دانشجویی بیان شد افرادی که با تحصیل در ترکیه می خواهند پس از فارغ التحصیلی کار مناسبی را پیدا کرده و اقامت کاری دریافت کنند باید از این موضوع آگاه باشند که با توجه به نرخ بیکاری بالا در این کشور کاریابی نیز راحت نیست. هم چنین یادگیری زبان ترکی نیز از الزامات پیدا کردن کار می باشد. پس از فارغ التحصیلی معمولا حدود ۶ ماه به دانشجویان فرصت کاریابی داده می شود اما اغلب دانشجویان نمی توانند در این تایم کار مرتبط با رشته خود را پیدا کنند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری ترکیه تبدیل نمایند. بنابراین باز هم توصیه ما این است که افراد از این کشور به عنوان یک سکوی پرتاب برای تحصیل استفاده کنند، البته تا حد امکان هم از همان ابتدا به جای این کشور بهتر است که برای بهترین کشورهای اروپایی اقدام کنند.

لینک مقاله پیشنهادی : جدیدترین شرایط تحصیل در اروپا ۲۰۲۰

ویزای تحصیلی اروپا

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد کار در ترکیه

مقاله مرتبط ـ لطفا بر روی عکس زیر کلیک نمایید

کار در آلمان یا اتریش

تحصیل در ترکیه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

افرادی که می خواهند از طریق تحصیل در ترکیه به اخذ اقامت و پاسپورت این کشور برسند باید آگاه باشند که تحصیل در این کشور به عنوان راه اقامتی محسوب نمی شود. زیرا هر چند سال که در دانشگاه های آن مشغول به تحصیل باشند از نظر قانون دولت این کشور به عنوان سال های اقامتی آن ها محسوب نمی شود. تنها افرادی که کار پیدا کنند و یا سرمایه گذاری و یا ازدواج کنند می توانند پس از گذشت ۸ سال به اخذ اقامت دائم و پس از گذشت ۱۰ سال به اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه دست پیدا کنند. لازم به ذکر است که پاسپورت این کشور از نظر اعتبار در رتبه ۳۸ جهانی قرار دارد و دارندگان پاسپورت این کشور تا ۷۱ کشور دنیا را بدون نیاز به اخذ ویزا می توانند سفر کنند. اما در کل پاسپورت این کشور نسبت به بهترین کشورهای دنیا در سطح پایین تری قرار دارد. هم چنین ذکر این نکته نیز خالی از لطف نخواهد بود که تابعیت دوگانه یا به اصطلاح دو تابعیتی از نظر این کشور پذیرفته شده است.

پاسپورت ترکیه - تابعیت ترکیه - شهروندی ترکیه

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد مهاجرت به ترکیه

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد اقامت ترکیه

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
گالری ویزاها و مصاحبه های موکلین موسسه حقوقی ملک پور
تحصیل در ترکیه و سخن پایانی

تحصیل در ترکیه و شرایط اعزام دانشجو به ترکیه را از تمامی جوانب در این مقاله مورد بررسی و ارزیابی قرار دادیم. ممکن است افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند از شرایط خیلی خوب و ایده آل کشورهای تاپی همچون کانادا، انگلیس، اتریش، آلمان، دانمارک، هلند، سوئد، سوئیس و… اطلاعی نداشته باشند. توصیه می شود که در ابتدا در هنگام تحقیق در خصوص شرایط تحصیل در ترکیه و شرایط اعزام دانشجو به ترکیه، شرایط تحصیل در بهترین کشورهای دنیا را بررسی نمایید و پس از آن اقدام به تصمیم گیری نمایید. همچنین موسسه مشاوره ای mie در سراسر دنیا با تیم مجرب و مسلط خود به امور حقوق بین الملل و شرایط تمامی کشورها می تواند در امر مشاوره به شما عزیزان کمک نماید. شما می توانید با این موسسه تماس بگیرید و از به روزترین مشاوره ها برخوردار شوید و یا اینکه با طرح سوالات خود در قسمت پرسش و پاسخ همین وبسایت پاسخ خود را دریافت نمایید.

24 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فاطمه گفته:

  با سلام. خواستم بدونم تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه شرط سنی داره؟ اگه داره به چه صورتی هست و حداکثر سن چقدر هست؟ ممنون میشم در اسرع وقت پاسخ بفرمایید.

  Rating: ۴
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام دوست عزیز
   خیر شرایط سنی ندارد. شما می بایست سوپروایزر یا استاد راهنما پیدا کنید تا بتوانید برای مقطع دکترا پذیرش بگیرید.

   پاسخ
 2. mitra گفته:

  سلام خسته نباشین. هزینه سالانه دانشگاه بین الملی انتالیا برای رشته پزشکی چه قدره؟ و اینکه هزینه خوابگاها چه قدره ؟ و ایا میشه با کار پاره وقت هزینه زندگی دانشجویی رو در اورد یا خیر؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   با سلام
   دوست عزیز هزینه تحصیل از ۷۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو هستش .در نظر داشته باشید که با کار پاره وقت تنها می توان بخشی از هزینه ها را تامین کرد و به عنوان کمک هزینه هستند.

   پاسخ
 3. Mina asadi گفته:

  با سلام و احترام
  من پارسال از مقطع دکتری فارغ التحصیل شدم و قصد ادامه تحصیل در مقطع پست داک در ترکیه رو دارم. تا آذر ماه باید مدارکم رو ترجمه کنم و دی اقدام کنم برای بورس دولتی ترکیه. آیا درصد قبولی در این مقطع نسبت به مقاطع دیگه بالاتر هست؟
  امکان مشاوره حضوری وجود داره؟ کمی عجله دارم
  متشکرم از پاسختون

  Rating: ۴
  پاسخ
 4. Samira rezaeian گفته:

  سلام و عرض ادب خدمت دکتر ملک پور
  ببخشید من ازتون یه سوال داشتم
  دختر من ۱۶ سالشه و تازه انتخاب رشته کرده
  من برای دانشگاه میخواهم بفرستمش ترکیه
  به نظرتون رشته ریاضی بخونه برای آزمون یوس شانس بیشتری داره یا تجربی؟؟
  چون میخوام دانشگاه دولتی ترکیه قبول شه
  ممنون میشم زودتر جواب بدید
  چون میخوام مدرسه ثبت نامش کنم
  ارادتمند شما رضاییان

  Rating: ۵
  پاسخ
 5. بنده خدا گفته:

  سلام آیا امکان انتقال دانشجو از دانشگاه کشور مجارستان در رشته داروسازی به زبان انگلیسی به دانشگاههای ترکیه در همین رشته به زبان انگلیسی وجود دارد‌.اگر امکان انتقال وجود دارد چه شرایطی دارد.ممنون از راهنمایی شما

  Rating: ۵
  پاسخ
 6. Atiye گفته:

  سلام
  من دانشجوی کارشناسی دانشگاه پیام نور هستم. و میخوام ارشدم رو ترکیه بخونم.. با توجه به اینکه من از طریق کنکور قبول شدم و فراگیر یا بدون آزمون نبودم، مدرک کارشناسیم مورد قبول دانشگاه های ترکیه خواهد بود؟
  ممنون میشم جواب بدین

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، تحصیل در مقطع دکتر در اکثر کشورها با پرداخت حقوق همراه است اما باید در ابتدا سوپروایز شما تعیین شود.

   پاسخ
 7. پری گفته:

  باسلام
  بنده کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی و کارشناسی ارشد(درحال انجام پایاننامه)روانشناسی تربیتی
  و
  همسرم کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی ،کارشناسی ارشد(درحال انجام پایاننامه)روان شناسی عمومی

  قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه را داریم ،کدام دانشگاه کشور ترکیه را پیشنهاد میکنید؟

  آیا آزمون یوس برای مقاطع دکتری و ارشد هم لازم است؟

  یا آزمون آیلتس کفایت میکند؟

  پاسخ
  • mansoor soltani گفته:

   با سلام ، برای تحصیل در مقطع دکترا باید در ابتدا سوپروایزر خود را تعیین کنید و جستجو در سایت دانشگاه مقصد بهترین روش برای پیدا کردن سوپروایزر می باشد. وابسته به نوع دانشگاه مدارک متفاوت است اما معمولا نمره آیلتس قابل قبول است. لطفا برای دریافت اطلاعات کاملتر با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس جاصل فرمایید و یا از طریق صفحه مشاوره مهاجرتی رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

   پاسخ
 8. ساینا گفته:

  سلام من ۱۸ سالمه سال اخر دبیرستانمه خرداد ۹۸دیپلم میگیرم مدرک زبان ندارم ولی انگلیسی خوب صحبت میکنم میخاستم بدنم هزینه زندگی در ترکیه چفوره هزینه دانشگاها چقدره و ایا پس از اتمام تحصیل اقامت داده میشه یا نه
  Sayy_o ایدی تلگراممه ممنون میشم پاسخ بدید
  در کل دنبال کشوری هستم که هزینها پایین باشه کار مرتبط با رشته تحصیلی باشه پس از اتمام تحصیل اقامت بده احتیاجی به مدرک زبان نداشته باشه چون نمیتونم مدرک ایلتس بگیرم

  پاسخ
 9. محمد گفته:

  با سلام.
  من مهندس مکانیک هستم.۳۲ سالمه و آشنایی با زبان انگلیسی ندارم . آیا میتوانم رشته ای مثل پزشکی رو در ترکیه بخونم ؟
  آیا شرایط محدودیت سنی نداره ؟
  من هنرستانی . کاردانی (دولتی)و سپس لیسانس دانشگاه آزاد رو در رشته مهندسی مکانیک گرفتم .
  آیا اجازه کار حین تحصیل وجود داره ؟
  هزینه به صورت کلی چقدر هست در سال مثل دانشگاه . خورد و خوراک و مسکن یا خوابگاه؟
  منظورم زبان ترکی بود ومدرک زبان انگلیسی ندارم

  پاسخ
Rating: 4