سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و بررسی آن

 • سرمایه گذاری در ترکیه و شرایط عمومی آن
 • سرمایه گذاری در ترکیه و استانداردهای سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در ترکیه و شاخص های تاثیرگذار
 • سرمایه گذاری در ترکیه و مزایای سرمایه گذاری در این کشور
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق املاک و مستغلات
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه
 • سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت و تابعیت ترکیه

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

سرمایه گذاری در ترکیه و مقدمه ای بر آن

سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و شرایط اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفته است . اساسی ترین نکات و قدم به قدم سرمایه گذاری در ترکیه تحت نظارت وکیل مهاجرت مجرب در این نوشتار ذکر شده است. بر اساس تصمیم دولت ترکیه در اوایل سال گذشته چندین روش برای کسب اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد:

سرمایه گذاری در ترکیه، راه های سرمایه گذاری در کشور ترکیه و شرایط اخذ اقامت و تابعیت کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این کشور چگونه است؟ از آنجایی که این سوال برای بسیاری از هموطنان ما مطرح است که آیا امکان سرمایه گذاری در کشور ترکیه و مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری برای شهروندان خارجی وجود دارد یا خیر، در این مقاله به بحث و بررسی علمی راجع به سرمایه گذاری در ترکیه و راههای اخذ اقامت این کشور می پردازیم. همچنین می توانید درصورت داشتن هرگونه سوال و ابهامی، در زیر همین مقاله سوالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه مطرح نمایید، کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور در اسرع وقت به تمام سوالات شما رسیدگی خواهند کرد. در زیر نکات اساسی و مهم بصورت ساده و خلاصه خدمت شما ارائه می گردد.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد ثبت شرکت در ترکیه و اسلواکی

مقاله مرتبط

ثبت شرکت در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و شرایط عمومی آن

سرمایه گذاری در ترکیه ، برای شهروندان خارجی در سال ۲۰۱۶ در کشور ترکیه بررسی شد و در نهایت تایید گردید که سرمایه گذاران خارجی تحت شرایطی در این کشور پذیرفته شوند. ترکیه کشوری است که حدود ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود ۷۷ میلیون نفر نیز جمعیت دارد. کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگی از این کشور در قاره آسیا و بخشی از آن نیز در قاره اروپا واقع شده است. نرخ بیکاری در این کشور ۱۱٫۶ درصد است که به نسبت کشورهای اروپایی و پیشرفته نرخ خوبی محسوب نمی شود. با بررسی دیگر شاخص های مهم در این کشور مشخص شده است که این کشور علی رغم موقعیت بسیار خوب جغرافیایی و کیفیت زندگی خوبی که دارد، نقطه ضعف هایی نیز دارد. از آن جایی که این کشور مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی قرار دارد، در زیر به بررسی بعضی از این شاخصه های مهم برای سرمایه گذاری در ترکیه می پردازیم.

نرخ بیکاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه
شاخص قدرت خرید ۴۵٫۱۲ کم
شاخص ایمنی ۵۹٫۷۱ درحد متوسط
شاخص سلامت ۶۹٫۵۷ بالا
شاخص آب و هوا ۹۳٫۲۶ خیلی زیاد
شاخص هزینه زندگی ۳۵٫۰۷ خیلی کم
قیمت ملک به نسبت درآمد ۹٫۱۷ درحد متوسط
شاخص زمان حرکت ترافیکی ۴۴٫۸۰ درحد متوسط
شاخص آلودگی ۶۹٫۳۱ بالا
شاخص کیفیت زندگی ۱۲۵٫۵۴ بالا

سرمایه گذاری در ترکیه و استانداردهای سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در ترکیه و یا هر کشور دیگر، سرمایه گذار باید چندین عامل را در ابتدا بطور کامل بررسی نماید. مهم ترین و اولین نکته ای که اغلب سرمایه گذاران باید در نظر داشته باشند، امنیت سرمایه گذاری آنها در کشور مقصد است. خطر سوءاستفاده دولت از سرمایه شما، نقض قراردادها توسط دولت، تغییر نگرش آن کشور نسبت به سرمایه گذار خارجی و همچنین سیستم قضایی کشور مقصد، نکاتی است که بایستی برای انتخاب هر کشور جهت سرمایه گذاری در نظر داشت. درصورتی که این مسائل توسط کشور مقصد رعایت نشود و تعهدی نسبت به سرمایه گذار نداشته باشند، بطور حتم انتخاب خوبی نبوده و بهتر است برای این کشورها اقدام نشود، زیرا در صورتی که امنیت سرمایه گذاری در کشور مقصد تایید نشده باشد، شما نه تنها سودی از این سرمایه گذاری کسب نکرده و این سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت و تابعیت کشور مقصد نمی شود، حتی ممکن است سرمایه خود را نیز از دست بدهید. برای بررسی این امر بهتر است نرخ مصادره اموال (Expropriation risk) در آن کشور را مطالعه نمایید، بر اساس این شاخص، کشورها به ۷ دسته تقسیم میشوند: عدد ۱ کم خطرترین و ۷ پر خطرترین نرخ مصادره اموال در کشورها را نشان می دهد، براساس این تقسیم بندی کشور ترکیه در سال ۲۰۱۷ نمره ۵ را دریافت کرده است. البته در راستای سرمایه گذاری در ترکیه، کشور ایران چندین توافق نامه تجاری با کشور ترکیه امضا کرده است تا بنابر این توافق نامه ها امنیت سرمایه سرمایه گذاران تا حد زیادی تضمین شود.

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و شاخص های تاثیرگذار

برای سرمایه گذاری در ترکیه و رسیدن به سودآوری در این کشور، باید چندین عامل را  که در تجارت و صنعت کشورها تاثیر میگذارد، در کنار هم بررسی نمود. از مهم ترین این عوامل می توان به نرخ تولید ناخالص داخلی کشور و همچنین میزان مالیات تصویب شده در آن کشور توجه نمود، در زیر بطور دقیق و علمی به بررسی این عوامل می پردازیم:

تولید ناخالص داخلی

یکی از عوامل تاثیرگذار در سرمایه گذاری در ترکیه، میزان سرانه تولید داخلی و امکان سود آوری در آن کشور است، که بر اساس نرخ تولید ناخالص داخلی بررسی می شود، در سال ۲۰۱۷ نرخ تولید ناخالص داخلی در کشور ترکیه برابر با ۲۵۱۲۹٫۳۴ دلار آمریکا بوده است که در مقایسه با کشورهای اروپایی مانند اتریش، آلمان، اسپانیا و … نرخ متوسطی محسوب می شود.

سرمایه گذاری در ترکیه

مالیات

یکی از نکاتی که اکثر سرمایه گذاران جهت انتخاب  کشور مقصد در نظر دارند میزان نرخ مالیات آن کشور است. زیرا هرچه میزان مالیات بالاتر باشد به همان نسبت میزان سود سرمایه گذار پایینتر خواهد آمد. بنابراین نرخ مالیات پایین از عوامل جذب سرمایه گذار خواهد بود. در نمودار روبرو میزان مالیات کشور ترکیه جهت سرمایه گذاری در ترکیه بررسی گردیده است، در سال ۲۰۱۶ نرخ مالیات این کشور ۱۶٫۲۵ درصد ثبت شده است که نرخ قابل قبولی است.

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و مزایای سرمایه گذاری در این کشور

سرمایه گذاری در ترکیه می تواند برای سرمایه گذار مزایایی داشته باشد، از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موقعیت جغرافیایی خوبی دارد و پل ارتباطی دو قاره اروپا و آسیا است.

 • شرط حضور در کشور ترکیه برای تمدید اقامت کوتاه مدت وجود ندارد.

 • دریافت پاسپورت ترکیه در زمان کوتاه بین ۳ تا ۶ ماه انجام می شود.

 • پاسپورت کشور ترکیه جزو ۴۰ پاسپورت برتر جهان شناخته شده است.

 • همه اعضا خانواده از تحصیل و درمان رایگان بهره مند می شوند.

 • تمام سرمایه گذاری ها در ترکیه می تواند به دلار آمریکا یا لیر ترکیه انجام شود.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در ترکیه از راه های زیادی ممکن است، یکی از این راه ها که طرفداران زیادی دارد سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت است. در این روش شخص باید پس از ثبت شرکت، کسب و کار خود را در کشور ترکیه راه اندازی کرده و حداقل برای پنجاه شهروند ترکیه شغل ایجاد کند. این کسب و کار باید مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه باشد. محبوبترین نوع ثبت شرکت، شرکت با مسئولیت محدود است. در این نوع شرکت باید هیئت مدیره آن مشخص و حداقل یک سهامدار برای این شرکت تعیین شود. علاوه بر آن سرمایه اولیه شرکت با مسئولیت محدود در کشور ترکیه را باید حداقل حدود ۱۰٫۰۰۰ لیر ترکیه معادل ۲٫۶۰۰ دلار آمریکا درنظر گرفت.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت می توانید به مقالات زیر مراجعه فرمایید .

ثبت شرکت در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق املاک و مستغلات

سرمایه گذاری در ترکیه در بخش املاک و مستغلات در ابتدا یک میلیون دلار آمریکا تعیین گردیده بود اما پس از سپتامبر ۲۰۱۸، کشور ترکیه برای استقبال از سرمایه گذاران خارجی میزان تعیین شده را تا حد زیادی کاهش داد. در حال حاضر جهت سرمایه گذاری در ترکیه در بخش املاک و مستغلات باید حداقل مبلغ ۲۵۰٫۰۰۰ دلار آمریکا ملک خریداری نمود تا اقامت کشور ترکیه به شخص اهدا شود. یکی از شروط سرمایه گذاری در بخش املاک نگهداری این ملک به مدت حداقل ۳ سال است. این روش یکی از راحتترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه است زیرا قبلا مقدار تعیین شده برای خرید ملک و اهدای اقامت از این طریق بسیار بالا بوده اما الان به ۲۵۰٫۰۰۰ دلار آمریکا کاهش یافته است.

اشکالات ثبت شرکت در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی و اخذ اقامت این کشور از این طریق برای گروهی از سرمایه داران همیشه مورد توجه بوده است. جهت سرمایه گذاری در ترکیه به روش سپرده بانکی باید مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا را در حساب بانکی در کشور ترکیه بصورت سپرده نگه داری کرد و این مبلغ را حداقل حدود ۳ سال حفظ نمود. این نکته مهم است که این نوع سرمایه گذاری در ترکیه می تواند بصورت دلار آمریکا باشد. در صورتی که این مبلغ را به مدت ۳ سال در حساب نگه دارید، می توانید با سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی اقامت کشور ترکیه را کسب نمایید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

سرمایه گذاری در ترکیه می تواند از طریق خرید سهام نیز اتفاق بیافتد و در نهایت به اخذ اقامت و تابعیت ترکیه خاتمه یابد. به این منظور باید سرمایه گذار مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا، سهام صندوق های سرمایه گذاری و یا سهام سرمایه گذاری در املاک خریداری نماید. شرطی که در این بخش وجود دارد این است که، سهام خریداری شده را باید به مدت ۳ سال نگه داری نمایید و در این مدت سهام خریداری شده، فروخته نشود. این نوع سرمایه گذاری باید زیر نظر وزارت صنایع و فناوری انجام شود و مورد تایید آنها باشد.

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه نیز امکان پذیر است. حداقل سرمایه گذاری در اوراق قرضه کشور ترکیه که در نهایت منجر به اخذ اقامت این کشور شود ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا مشخص شده است، این طرح به این دلیل که با سرمایه گذاری در اوراق قرضه به اقتصاد ترکیه کمک می شود، پایه گذاری شد.  بطور قطع یکی از شروط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه و نگه داری اوراق خریداری شده به مدت ۳ سال است، که بایستی این اقدام تحت نظارت وزارت امور خارجه ترکیه باشد.

سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت و تابعیت ترکیه

برای سرمایه گذاری در ترکیه راه های بسیار زیادی وجود دارد که می توان از طریق این راه ها در نهایت اقامت و تابعیت این کشور را دریافت نمود. زمانی که برای هر یک از پروسه های سرمایه گذاری اقدام کنید پس از آن حدود ۳ تا ۶ ماه زمان میبرد تا اقامت به شخص داده شود. یکی از شرایطی که برای تبدیل اقامت کوتاه مدت ترکیه به اقامت بلند مدت ترکیه لازم است، ادامه سرمایه گذاری در ترکیه و نگه داشتن سرمایه به مدت ۳ سال در این کشور است. معمولا در کشور ترکیه اقامت هر ۶ ماه تمدید می شود. از دیگر نکات مثبت سرمایه گذاری در ترکیه امکان اخذ اقامت برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال فرد است.

درصورتی که فرد از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری و یا هر راه دیگری به این کشور وارد گردد، به فرد در ابتدا اقامت کوتاه مدت داده می شود که این اقامت از ۳ ماه تا ۱سال متغیر خواهد بود و این ویزا در ادامه تمدید خواهد گشت. پس از اقامت موقت این اقامت به اقامت بلند مدت تبدیل می شود، این درصورتی است که فرد ۸ سال متوالی در کشور ترکیه سکونت داشته باشد و در طول ۳ سال گذشته درآمد کافی برای حمایت از خود و خانواده خود که به همراه شخص به ترکیه منتقل شده اند داشته باشد. لازم به ذکر است که برای به دست آوردن اقامت بلند مدت باید شخص حداقل ۱ سال آخر اقامت خود را بطور کامل در کشور ترکیه حضور داشته باشد در غیر این صورت اقامت برای شخص صادر نمی گردد.

مهاجرت به ترکیه
راه های اخذ اقامت ترکیه
مهاجرت به کشور ترکیه
سرمایه گذاری در ترکیه و سخن پایانی

سرمایه گذاری در ترکیه ، کلیه راه ها ی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و ریسک ها و مزایای سرمایه گذاری در ترکیه، در این مقاله بررسی شده است. بعضی از راه های سرمایه گذاری در ترکیه، برای کسانی که به اقامت در این کشور علاقه مند هستند قابل قبول است. اما با مقایسه این کشور با کشورهای پیشرفته اروپایی مانند اتریش، مجارستان، اسپانیا و … پیشنهاد می شود شرایط ثبت شرکت و سرمایه گذاری در کشورهای دیگر را نیز بررسی نمایید شاید به نتایج بهتر و شرایط مطلوبتری دست پیدا کنید. بطور قطع دریافت راهنمایی از متخصصان این امر شانس شما را برای موفقیت در پروسه سرمایه گذاری بالاتر میبرد. شما می توانید در خصوص سرمایه گذاری در ترکیه با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی این موسسه بهره مند شوید. در ادامه پیشنهاد می شود تمام نظرات، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر همین مقاله در قسمت دیدگاه بیان داشته تا کارشناسان ما بتوانند در اسرع وقت پاسخگوی تمام سوالات شما باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ