سرمایه گذاری در جمهوری چک

سرمایه گذاری در جمهوری چک و بررسی آن

 • • سرمایه گذاری در جمهوری چک و شرایط عمومی آن
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک و استانداردهای سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک و شاخص های تاثیرگذار
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک و بررسی اخذ اقامت و تابعیت چک
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک و مزایای آن
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک و معایب آن

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در جمهوری چک و مقدمه ای بر آن

سرمایه گذاری در جمهوری چک، راه های سرمایه گذاری در کشور چک و شرایط مهاجرت و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در جمهوری چک در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد و نکات ساده و ضروری آن به صورت ساده و خلاصه بیان می شود. با سرمایه گذاری در جمهوری چک، ویزایی تحت عنوان ویزای سرمایه گذاری به افراد اهدا می شود که از طریق سرمایه گذاری، تحت شرایطی امکان مهاجرت به جمهوری چک و در نهایت امکان اخذ اقامت این کشور برای آنها مهیا می گردد، در این راستا شما می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال در باب سرمایه گذاری در کشور چک یا باقی کشورها، با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان این مؤسسه بهره مند شوید.

اینکه شرایط سرمایه گذاری در جمهوری چک چیست و شما چگونه می توانید به این ممکن دست پیدا کنید، در ادامه بطور مفصل بیان می شود. در ابتدا داشتن آگاهی مختصر نسبت به کشور جمهوری چک خالی از لطف نیست.

درباره چک

سرمایه گذاری در جمهوری چک و شرایط عمومی آن

سرمایه گذاری در جمهوری چک، می تواند برای بسیاری از افراد انتخاب مناسبی باشد. چرا که کشور چک با مساحت حدود ۷۸٬۸۶۷ کیلومتر مربع و جمعیت حدود ده میلیون و پانصد هزار نفر در قلب اروپا واقع شده و یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. موقعیت جغرافیایی بسیار خوب، همسایگی با آلمان و اتریش از غرب، اسلواکی و لهستان از شرق امتیاز ویژه ای برای این کشور محسوب می شود. همچنین شرایط اقتصادی، زیر ساخت های مناسب و وسیع کشور چک، نرخ پایین حقوق پرداختی و نرخ بیکاری پایین در این کشور( ۱٫۹ درصد )، از دلایل دیگر انتخاب این کشور برای سرمایه گذاری است و موجب شده مورد توجه سرمایه گذاران باشد. ارز رایج این کشور کرون چک (CZK) است که معادل ۰٫۰۴ یورو است. می توان گفت یکی از ضعف های اقتصادی این کشور عدم تبدیل واحد پول آن به یورو می باشد.  جهت بررسی کیفیت زندگی در کشور چک عوامل مختلفی تأثیر گذار است که برخی را در جدول زیر مورد مطالعه قرار می دهیم اما بطور کلی می توان گفت کیفیت زندگی  در این کشور بسیار مطلوب است.

شاخص قدرت خرید ۷۱٫۳۴ در حد متوسط
شاخص ایمنی ۷۳٫۵۲ بالا
شاخص سلامت ۷۴٫۷۲ بالا
شاخص آب و هوا ۷۷٫۱۳ بالا
شاخص هزینه زندگی ۴۵٫۰۶ خیلی کم
قیمت ملک به نسبت درآمد ۱۵٫۱۲ بالا
شاخص زمان حرکت ترافیکی ۲۹٫۸۱ کم
شاخص آلودگی ۴۰٫۸۲ در حد متوسط
شاخص کیفیت زندگی ۱۵۹٫۱۶ خیلی زیاد

سرمایه گذاری در جمهوری چک

سرمایه گذاری در جمهوری چک و استانداردهای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در جمهوری چک را می توان از لحاظ استانداردهای سرمایه گذاری ایده آل دانست، زیرا یکی از نکاتی که برای سرمایه گذار خارجی در اولویت قرار دارد، موضوع مصادره اموال و نحوه برخورد نظام قضایی کشور مقصد با سرمایه گذار خواهد بود. از این رو کشور چک جزو کشورهایی است که نظام قضایی خوبی داشته و تفاوتی میان شهروندان تبعه چک و افراد خارجی قائل نمی شود. برای اطمینان از این موضوع مصادره اموال در کشور چک را در ۴ سال گذشته بررسی نمودیم و بنابر اطلاعات بدست آمده ریسک مصادره اموال در کشور چک برابر با ۱ بوده که نشاندهنده ریسک پایین این موضوع و امنیت بالای سرمایه گذاری در جمهوری چک است.

سرمایه گذاری در جمهوری چک

(Expropriation risk)  شاخص نشان دادن میزان ریسک مصادره اموال، امکان نقض قراردادها از طرف دولت آن کشور، ریسک چگونگی عملکرد سیستم قضایی آن کشور و تغییر ناگهانی رفتار با سرمایه گذاران خارجی است که از ۱ تا ۷ براساس کمترین ریسک و بالاترین ریسک عددگذاری می شود.

سرمایه گذاری در جمهوری چک و شاخص های تاثیرگذار

به منظور سرمایه گذاری در جمهوری چک ، شاخص های زیادی وجود دارد که فرد سرمایه گذار بایستی درمورد کشور مقصد خود در نظر داشته باشد، که مهمترین آنها نرخ مالیات آن کشور و همچنین نرخ تولید ناخالص داخلی آن کشور است:

 • تولید ناخالص داخلی (GDP) در کشور جمهوری چک

  تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product) مشخصه ای است که برای سرمایه گذاری در کشورهای دیگر بایستی بطورقطع درنظر داشت، براساس این نرخ می توان نشان داد سرمایه گذاری در آن کشور برای شما سودآور خواهد بود یا خیر. نرخ تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷ در کشور چک برابر با ۳۲۶۰۵٫۹۱ دلارآمریکا بوده و در سالهای اخیر پیشرفت بسیار چشم گیری داشته است، از این رو می توان گفت سرمایه گذاری در جمهوری چک در سالهای اخیر نسبتا سودآور بوده است.

 • مالیات (Tax) در کشور جمهوری چک

  یکی دیگر از شاخص هایی که بایستی مورد توجه  سرمایه گذاران قرار گیرد، نرخ مالیات آن کشور است.  زیرا هرچقدر میزان مالیات در کشور بالاتر باشد میزان  سود سرمایه گذار پایینتر می آید. در جدول روبرو به میزان مالیات کشور چک جهت سرمایه گذاری در جمهوری چک در دهه اخیر پرداخته شده است، که بنابر این نمودار در سال ۲۰۱۶ میزان مالیات کشور چک۱۴٫۸۱  ذکر گردیده است.

سرمایه گذاری در جمهوری چک
سرمایه گذاری در جمهوری چک

سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در جمهوری چک می تواند از طریق ثبت شرکت انجام شود بطوریکه فرد به منظور راه اندازی کسب و کار خود شرکتی را ثبت نموده و از طریق ثبت شرکت مجوز ورود و کارت اقامت دریافت میکند، سپس زمانی را فرصت دارد تا بیزینس پلن خود را اجرا نموده و کسب و کار خود را راه اندازی کند. انواع ثبت شرکت در کشور چک وجود دارد که پرطرفدارترین نوع ثبت شرکت، شرکت با مسئولیت محدود است. در کشور چک با ثبت شرکت فرد می تواند دو نوع ویزا دریافت نماید که هر کدام از این ویزاها شرایط خاص خود را داشته و امکان های متفاوتی را برای سرمایه گذار فراهم می آورد. ویزای نوع اول ویزای کسب و کار بلند مدت است که به کارآفرینان داده می شود و ویزای نوع دوم ویزای سرمایه گذاری است که برای سرمایه گذاری های بزرگ در نظر گرفته شده است.

ویزای کسب و کار بلند مدت کارآفرینان در کشور چک

این نوع ویزا برای افرادی است که قصد کارآفرینی و شروع یک بیزینس جدید در کشور چک را دارند، تا بتوانند از طریق این ویزا سرمایه گذاری در جمهوری چک انجام دهند. معمولا در این پروسه، کارآفرینان با توجه به ساختار و امکانهایی که شرکت با مسئولیت محدود ارائه میدهد مورد توجه سرمایه گذاران خارجی بوده و ثبت این نوع شرکت را انتخاب میکنند. برای شرکت با مسئولیت محدود بایستی سرمایه اولیه را حداقل ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ کرون چک معادل ۸۰٫۰۰۰ یورو در نظر گرفت، از این طریق تنها مدیر عامل شرکت و اعضای خانواده او می توانند برای ویزای بلند مدت کسب و کار درخواست دهند و سرمایه گذاری در جمهوری چک را انجام دهند، دریافت ویزا بلند مدت کسب و کار معمولا ۱۲۰ روز طول خواهد کشید و سپس در ابتدا این ویزا برای مدت ۶ ماه صادر شده و پس از آن برای مدت یکسال تمدید می گردد.

ویزای کار در جمهوری چک

ویزای سرمایه گذاری در کشور چک

 نوع دیگری از ویزا از طریق ثبت شرکت در کشور چک وجود دارد که درصورتی که فرد، شرکتی را ثبت نماید و شرایط زیر را داشته باشد می تواند برای مدیران اجرایی و سهامداران، ویزای سرمایه گذاری در جمهوری چک را دریافت کند. اما شرکتی که بیش از پنج مدیر اجرایی دارد یا سهامداران شرکتی که سهم کمتر از ۳۰ درصد در این شرکت دارند، باید ثابت کنند حضور آنها در جمهوری چک تاثیر قابل توجهی بر کسب و کار شرکت مربوطه دارد تا به آنها ویزای سرمایه گذاری در جمهوری چک اهدا شود. این برای جلوگیری از سوء استفاده از ویزای سرمایه گذاری در جمهوری چک است. شرایط این ویزای سرمایه گذاری به شرح زیر است:

 • سرمایه گذار به منظور سرمایه گذاری در جمهوری چک باید حداقل بیست شغل تمام وقت (برای شهروندان اتحادیه اروپا) ایجاد کرده و در طول مدت قرارداد آنها را تحت استخدام خود نگه دارد.
 • سرمایه گذار باید سرمایه ای در حدود حداقل ۷۵٫۰۰۰٫۰۰۰ کرون چک (تقریبا معادل ۰۰۰،۸۵۰،۲ یورو ) داشته باشد و در جمهوری چک سرمایه گذاری نماید، او می تواند کل مبلغ سرمایه گذاری را به صورت نقد و یا تا ۶۰٪ از مقدار سرمایه گذاری را بصورت دارایی هایی ( ملموس یا غیر ملموس ) نشان دهد که مربوط به بیزینس و سرمایه گذاری است که قصد دارد راه اندازی نماید، مثلا ماشین آلات، املاک و مستغلات، و غیره
 • سرمایه گذار باید به منظور سرمایه گذاری در جمهوری چک، یک طرح تجاری ارائه دهد و نوع سرمایه گذاری خود را در این کشور نشان دهد.

برای سرمایه گذاری در جمهوری چک شرایط دیگری نیز وجود دارد که بایستی سرمایه گذار آنها را نیز درنظر داشته باشد. برای مثال باید سابقه کیفری خود و اظهارنامه مالی دو سال مالی گذشته شرکت خود را نشان دهد و مواردی دیگر که برای شروع کسب و کار و سرمایه گذاری در جمهوری چک لازم است. زمان دریافت این نوع ویزای سرمایه گذاری حدود ۳۰ تا ۴۵ روز بوده و اعتبار آن نیز ۲ ساله می باشد.

سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در جمهوری چک را می توان از طریق خرید ملک انجام داد بصورتیکه این سرمایه گذاری می تواند در ملک های مسکونی، ملک های تجاری و یا صنعتی از قبیل خرید ملک برای شرکت و یا کارخانه باشد. البته لازم به ذکر است که خرید ملک در کشور چک منجر به اعطای اقامت نمی شود و درصورتیکه فرد از راههای مختلف اقامت کشور چک را بدست آورده است می تواند سرمایه گذاری خود را در این بخش انجام دهد. اما بطور کلی خرید ملک در کشور چک برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا نیز ممکن است.

سرمایه گذاری در جمهوری چک

سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاری در جمهوری چک و خرید اوراق قرضه، علاوه بر اینکه برای شهروندان چک ممکن است، برای شهروندان خارجی بالای ۱۸ سال نیز قابل اجرا است. از طریق فروش اوراق قرضه، دولت بدهی های خود را تامین می کند و درنهایت برای خریداران نیز سودی در نظر خواهد داشت. این سود سالی یکبار به خریداران پرداخت می گردد. حداقل سرمایه گذاری در اوراق قرضه در کشور چک ۳۰٫۰۰۰ کرون چک است اما لازم به ذکر است که دولت چک از طریق خرید اوراق قرضه به شهروندان خارجی اقامت نمیدهد و این راه را فقط می توان بعنوان راهی برای سرمایه گذاری در جمهوری چک درنظر داشت.

سرمایه گذاری در جمهوری چک و بررسی اخذ اقامت و تابعیت چک

سرمایه گذاری در جمهوری چک و انواع راه های مهاجرت از این طریق را در این مقاله بررسی نمودیم. از بعضی راه های سرمایه گذاری در جمهوری چک می توان درنهایت به اقامت و تابعیت کشور چک دست یافت. به طوری که در بالا ذکر کردیم از طریق دریافت ویزای کسب و کار طولانی مدت، به فرد و خانواده او در ابتده اقامت کوتاه مدت ۶ ماهه و سپس اقامت ۱ ساله داده خواهد شد. علاوه بر آن با استفاده از ویزای سرمایه گذاری نیز به فرد اقامتی داده می شود که این اقامت ۲ ساله خواهد بود. این اقامت علاوه بر خود فرد به اعضای خانواده و مدیران اجرایی شرکت نیز داده خواهد شد. درصورتی که فرد از طریق هر یک از ویزاهای گفته شده اقامت کشور چک را دریافت نماید، پس از مدت ۵ سال از اقامت او، فرد می تواند درخواست اقامت دائم نموده و پس از ۱۰ سال از اقامتش نیز می تواند پاسپورت و تابعیت کشور چک را بدست آورد.

راه های مهاجرت به جمهوری چک
راه های اخذ اقامت جمهوری چک

سرمایه گذاری در جمهوری چک و مزایای آن

سرمایه گذاری در جمهوری چک از مزایای بسیاری برخوردار است که به شرح زیر است:

 • کشور جمهوری چک عضوی از اتحادیه اروپا است هرچند که جزو منطقه یورو نیست.
 • بانک مرکزی کشور چک بسیار قوی و مستقل عمل میکند و معمولا ارز در این کشور پایدار است که این موضوع باعث می شود کشور چک دسترسی خوبی به بازار اروپا داشته باشد و همچنین روابط بین المللی این کشور نیز مثبت و پایدار باشد.
 • رشد اقتصادی کشور چک قوی و در حدود ۳٫۲٪ در سال ۲۰۱۷ بوده است (OECD)
 • هزینه های عمومی در این کشور پایین و در سطح رضایت بخشی می باشد.
 • کیفیت نیروی کار در این کشور بالا بوده و درمقابل هزینه ها متوسط است.
 • موقعیت بسیار خوب جغرافیایی و قرار گرفتن در اروپای مرکزی.

سرمایه گذاری در جمهوری چک و معایب آن

سرمایه گذاری در جمهوری چک علاوه بر مزایای زیادی که دارد، معایبی نیز دارد که در زیر بررسی مینماییم:

 • اقتصاد جمهوری چک علاوه بر تولیدات داخلی خود کشور، به سرمایه گذاری های خارجی و میزان صادرات در این کشور نیز بستگی دارد. که این موضوع به مرور زمان و به ویژه در زمان بحران ها بطور قطع آسیب محسوب می شود.
 • بسیاری از کارآفرینان خارجی بدلیل اینکه ارز این کشور همچنان به یورو تغییر پیدا نکرده است از سرمایه گذاری در این کشور دلسرد شده اند.
 • بدلیل اینکه در سال های گذشته کشور چک تنش های سیاسی و اقتصادی زیادی داشته است، از این رو با وجود اینکه در حال حاضر کشور چک شرایط بسیاری خوبی دارد اما کارفرمایان خارجی اغلب برای سرمایه گذاری در این کشور دچار نگرانی هستند.
 • از آنجاییکه جمعیت کشور چک رو به پیری رفته است، از این رو با کمبود نیروی کار روبرو هستند، بنابراین این موضوع از لحاظ توسعه کشور مانع مهمی محسوب شده و باعث می شود توانایی کشور و تولید داخلی با مشکل روبرو شود.
سرمایه گذاری در جمهوری چک و سخن پایانی

سرمایه گذاری در جمهوری چک به طور کلی شرایط نسبتا آسانی ندارد و بیشتر برای سرمایه گذاران بزرگ که دلایل خاصی برای سرمایه گذاری در این کشور دارند، مناسب است. زیرا در مقایسه با میزان سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی دیگر مانند مجارستان، اتریش، اسپانیا و …، سرمایه گذاری در جمهوری چک سرمایه اولیه بیشتری نیاز دارد. به همین منظور پیشنهاد می شود قبل از تصمیم برای سرمایه گذاری در جمهوری چک، سرمایه گذاری های دیگر کشورهای اروپایی را مد نظر قرار دهید. می توانید در این راستا با مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش مشورت نموده تا شما را برای رسیدن به انتخاب بهتر کمک نمایند، همچنین می توانید از مشاوره رایگان تلفنی این مؤسسه استفاده نمایید. در زیر این مطلب در قسمت دیدگاه نیز می توانید نظرات، سؤالات و تجربیات خود را بیان نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ