هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان و شرایط تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در آلمان از موارد مهمی است که هر فردی برای اقدام به تحصیل در آلمان در این رشته ها بدان نیازمند است. شخصی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان را دارد با آگاهی از هزینه تحصیل پزشکی در آلمان می تواند برنامه ریزی بهتری برای مهاجرت به آلمان داشته باشد. هزینه تحصیل پزشکی در آلمان در هر مقطعی و هر دانشگاهی می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در آلمان بسیار مناسب تر از کشورهای دیگر اروپایی می باشد.

موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE  اتریش در این مقاله قصد دارد تا هزینه تحصیل پزشکی در آلمان را برای شما خوانندگان گرامی بررسی نماید. در ابتدا شما می توانید فایل های صوتی و تصویری مربوط به تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در آلمان را مشاهده کنید. این ویدیو حاوی نکات بسیار مهمی است که هم اکنون شما می توایند آن را مشاهده و ذخیره نمایید زیرا که این فایل ها برای مدت کوتاهی به صورت رایگان در اختیار شما قرار دارند.

شرایط و هزینه تحصیل پزشکی در آلمان 

تحصیل پزشکی در آلمان جز رشته هایی است که از طرفداران بسیاری برخوردار است و همه ساله تعداد بسیاری از افراد قصد تحصیل پزشکی در آلمان و یا در کشورهایی را دارند که دارای تحصیل رایگان باشد. با توجه به اینکه هزینه تحصیل پزشکی در آلمان بسیار پایین یا به عبارتی می توان گفت رایگان می باشد به همین دلیل همه ساله دانشجویان بسیاری برای تحصیل در این کشور اقدام می نمایند . برای تحصیل پزشکی در آلمان شخص دانشجو باید دارای مدرک زبان آلمانی در سطح B2 باشد تا بتواند برای این کشور اقدام نماید. طول دوره تحصیل پزشکی در آلمان ۶ سال خواهد بود که دانشجویان با گذراندن این دوره می توانند مدرک پزشکی خود را اخذ نمایند.

نکته مهمی که دانشجویان برای تحصیل در آلمان باید به آن توجه نمایند این است که برای ورود به آلمان و اخذ ویزای تحصیلی آلمان محدودیت سنی وجود دارد که بهتر است شخص دانشجو سنی کمتر از ۲۱ سال داشته باشد تا بتواند برای تحصیل در آلمان اقدام نماید.

دانشگاههای پزشکی در آلمان به ۲ دسته تقسیم می شوند :

 • دانشگاههای رایگان
 • دانشگاههای خصوصی

که هزینه تحصیل پزشکی در آلمان در این دانشگاهها به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

مراحل و هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

برای تحصیل پزشکی در آلمان مراحلی وجود دارد تا فرد دانشجو بتواند مدرک پزشکی خود را اخذ نماید که این مراحل در حدود ۶ سال و ۳ ماه برای تکمیل دوره خود زمان می برد که این مراحل به شرح زیر خواهد بود :

 • مرحله قبل از بالینی برای تحصیل پزشکی در آلمان

در این مرحله دانشجویان با مسائل و اصول ابتدایی پزشکی آشنایی لازم را پیدا می نمایند تا بتوانند برای دوره های تخصصی پزشکی ورود نمایند این مرحله ۲ ساله می باشد که شامل ۴ ترم خواهد بود.

 • مرحله بالینی برای تحصیل پزشکی در آلمان

در این مرحله دانشجویان اصول عملی پزشکی را فرا می گیرند که بیشتر شامل سمینارها ، دوره های عملی ، سخنرانی ها ، دوره های کار آموزی و دیگر آموزش ها می باشد . این مرحله ۳ ساله و در ۶ ترم به طول می انجامد .

 • مرحله عملی برای تحصیل پزشکی در آلمان

در این مرحله که یک مرحله عملی می باشد شامل آموزش های بالینی است که در این مرحله موارد عملی مانند جراحی ، طب داخلی  و سایر امور عملی آموزش داده و تدریس می شود.

 • مرحله آزمون دولتی برای تحصیل پزشکی در آلمان

در این مرحله که یک دوره تحصیلات تکمیلی برای اخذ مدرک پزشکی می باشد نیازمند تصویب امتحانات دولتی و استاندارد ملی می باشد پس از گذراندن این دوره می توانید مدرک پزشکی خود را دریافت نمایید و به عنوان پزشک در آلمان مشغول به کار شوید .

 

لینک مقاله پیشنهادی => اقامت آلمان

 

بررسی هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

در ادامه به هزینه تحصیل پزشکی در آلمان پرداخته خواهد شد تا در صورت اقدام بتوانید اطلاعات درستی از هزینه تحصیل پزشکی در آلمان را داشته باشید. در مورد هزینه تحصیل پزشکی در آلمان باید بگوییم که دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند می توانند به ۲ طریق در دانشگاه تحصیل نمایند.

یکی از این طرق تحصیل در دانشگاه های رایگان می باشد که برای تحصیل در این دانشگاه ها دانشجویان نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارند و می توانند به تحصیل رایگان در آلمان بپردازند اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی را دارید باید بدانید که  باید هزینه تحصیل پزشکی در آلمان و در دانشگاه های خصوصی را پرداخت نمایید که این هزینه بسیار هزینه بالا و قابل توجهی می باشد که در مورد دانشگاههای خصوصی آلمان باید بدانید که هزینه تحصیل پزشکی در آلمان و در دانشگاههای خصوص در سال مبلغی در حدود ۲۰۰۰۰ یورو می باشد.

اگر شما در هر کدام از ایالات های آلمان بجز Baden-Württemberg قصد تحصیل پزشکی را دارید باید برای هر نیمسال هزینه ای در حدود ۲۵۰ یورو برای امور اداری و ثبت نام پرداخت کنید. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در ایالت Baden-Württemberg باید هزینه ای ۳ هزار یورو در هر سال را پرداخت کنند.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در آلمان

 • Heidelberg University
 • Rwth Aachen University
 • Lübeck University
 • Witten/Herdecke University
 • Magdeburg University
 • Mϋnster University
 • Würzburg University
 • Tϋbingen University
 • Freiburg University

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان 

 1. ترجمه پاسپورت فرد متقاضی
 2. ترجمه شناسنامه فرد متقاضی
 3. ترجمه و ارائه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
 4. ترجمه و ارائه مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 5. ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B2
 6. ارائه نامه تمکن مالی
 7. ارائه بیمه نامه برای شخص دانشجو

هزینه زندگی در آلمان 

در مورد هزینه زندگی در آلمان باید گفت که دانشجویان بسیاری کشور آلمان را برای تحصیل پزشکی و یا تحصیل در رشته های دیگر انتخاب می نمایند چرا که در این صورت هزینه های بسیار پایینی برای تحصیل و زندگی خواهند داشت . در مورد هزینه زندگی در آلمان باید گفت که یک دانشجو در ماه هزینه ای در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو برای زندگی باید بپردازد که این مبلغ شامل هزینه های خوراک ، پوشاک ، رفت و آمد و دیگر هزینه ها خواهد بود.

در صورتی که دانشجویان بخواهند وارد دانشگاههای خصوصی شوند باید بتوانند هزینه تحصیل پزشکی در آلمان و در دانشگاههای خصوصی را نیز بپردازند که این هزینه دانشگاه نیز به هزینه زندگی اضافه خواهد شد.  همچنین در صورتی که قصد اجاره خوابگاه و یا خونه را داشته باشند هزینه در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰  یورو نیز باید به عنوان اجاره خوابگاه نیز بپردازند.

 

لینک مقالات پیشنهادی :

کار در آلمان

ویزای کار آلمان

 

در انتها و در مورد هزینه تحصیل پزشکی در آلمان باید گفت که در صورتی که قصد تحصیل رایگان را داشته باشید آلمان می تواند یک گزینه مناسب برای انتخاب های شما باشد چرا که اگر بتوانید وارد دانشگاه رایگان شوید در این صورت هزینه تحصیل پزشکی در آلمان بسیار پایین خواهد بود اما در صورتی که قصد تحصیل در دانشگاههای خصوصی را داشته باشید باید هزینه ای معادل ۲۰۰۰۰ یورو در سال به عنوان هزینه تحصیل پزشکی در آلمان بپردازید. برای تحصیل در آلمان در صورتی که بخواهید وارد دانشگاههای رایگان شوید باید بتوانید مدرک B2  زبان آلمانی خود را ارائه نمایید که پس از گذراندن آزمون ورودی می توانید در دانشگاههای رایگان به تحصیل خود بپردازید.

سخن پایانی در مورد هزینه تحصیلی پزشکی در آلمان

موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE اتریش در مقاله ای که مطالعه فرمودید هزینه های تحصیل پزشکی در آلمان را بررسی نموده است برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان حقوقی موسسه حقوقی ملک پور مشاوره نمایید و تمام سوالات خود در مورد هزینه تحصیل پزشکی در آلمان و تحصیل در آلمان را مطرح کنید. همچنین بخش پرسش و پاسخ همگانی در اختیار شما قرار دارد که تجارب خود در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان و نکات بخصوص هزینه تحصیل پزشکی در آلمان را به اشتراک بگذارید.

Rating: 4
22 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. الینا گفته:

  سلام من ۲۳ سالمه معدل پیش دانشگاهیم ۱۸.۴۶ میخوام در المان پزشکی بخونم ایا امکان پذیره؟ شرایط بورس گرفتن چطوره؟ هزینه دانشگاه چقدره؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام دوست عزیز با توجه به سن شما ریسک ویزای شما بالاست ولی می توانید براد تحصیل رایگان در فرانسه که بدون ازمون می باشد اقدام نمائیدـ

   پاسخ
 2. Alireza گفته:

  با سلام
  من دانشجو سال سوم مهندسی شیمی هستم(۲۱سالمه) ولی بعد از اتمام مهندسی میخوام پزشکی بخونم و مدرک دیپلمم ریاضی فیزیک هستش خواستم بدونم ایا منم میتونم برا پذیرش در رشته پزشکی در المان اقدام کنم یا اینکه باید مدرک علوم تجربی داشته باشم.

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب.
   دوست عزیز برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان بایستی پیش دانشگاهی تجربی را داشته باشید و معدلتان بالا باشد و همچنین شرایط سنی دارد نهایتا تا ۲۰ سال امکان پذیر هست. برای برخی از کشورها مانند اتریش و فرانسه می‌توانید اقدام کنید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام دوست عزیز
   دوست عزیز در نظر داشته باشید که تحصیل در رشته های پزشکی به زبان رسمی هر کشور می باشد و در آلمان نیز شما به زبان آلمانی تحصیل می کنید و سطح زبان بالائی نیز می بایست داشته باشید چرا که شما با جان افراد در ارتباط هستید و می بایست برای ارتباط با بیمار و درمان وی تسلط بالائی به این زبان داشته باشید.

   پاسخ
 3. پوریا گفته:

  با سلام من الان کنکور دادم ب زبان المانیم کمی مسلطم میخواستم بدونم میتونم اقدام کنم اونجا درس بخونم یا نه
  و هزینه هاش چجوریه

  Rating: ۴
  پاسخ
 4. Samaneh گفته:

  سلام، من دانشجوی سال ۵ پزشکی هستم و میخام برای تخصیل تخصص در آلمان اقدام کنم، اما نمیدونم چطوری از هزنیه های زندگی در آلمان بر بیام.
  اونجا وام میدن یا میشه توی بیمارستان کار کرد؟ چقدر میشه حدودن؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • MIE Malekpour07 گفته:

   با سلام، برای المان دانشگاه ها رایگان هست و اگر بتونین ازمون ورودی رو قبول بشین هزینه زیادی ندارین. برای کار باید مدارکتون معادلسازی بشه در ابتدا ، رو سطح زبان آلمانی کار کنید.

   پاسخ
 5. Raha گفته:

  سلام من سال دیگه کنکورتجربی دارم و الان ۱۷سالمه میخواستم بدونم اگه اینجا پزشکی قبول نشدم میتونم واسه ویزای تحصیلی آلمان توی همون رشته پزشکی اقدام کنم؟باید چیکار کنم؟کلا سرمایه اولیه ای ک باید داشته باشم رو میشه حدودی بگین؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، بله میشه اقدام کرد. پزشکی آزمون ورودی داره و باید آلمانی رو کامل بلد باشین. برای اطلاع از هزینه ها با دفاتر تماس بگیرید.

   پاسخ
 6. صبا گفته:

  سلام،من متولد سال ۷۷ هستم میخوام بدونم هیچ شانسی دارم برای رفتن به آلمان؟
  و اینکه آزمون ورودی ندارن برای دانشگاه یه چیزی مثل sat؟
  یعنی از طریق معدل ثبت نام میکنند؟و اگه آره چه نمره ای لازمه؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، دوست گرامی باید در ابتدا بفرمایید که چه رشته ای مدنظر شماست. در اکثر رشته ها به زبان المانی باید ازمون ورودی بدین. اول باید رشته مشخص باشه که بشه دقیق راهنمایی کرد.

   پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، سنتون رو بفرمایید ، مدرک زبان رو همچنین ، شما باید در ابتدا دانش زبان آلمانی رو افزایش بدین بعدش در یک امتحان وررودی و دوره پیشنیاز شرکت می کنید و در صروت قبولی و ارائه مدرک زبان آلمانی با نمره بالا میتونید برای تحصیل پزشکی اقدام کنید.

   پاسخ
 7. عرفان گفته:

  سلام ، من ۱۸سال دارم و امسال کنکور خواهم داد. میخواستم بدونم میتونم بدون قبولی در کنکور ایران در دانشگاه پزشکی آلمان شرکت کنم؟ من در حال حاظر سرمایه زیادی ندارم و میخوام خرجم رو با کار کردن در آلمان بدست بیارم.لطفا در زمینه ورود به دانشگاه آلمان راهنماییم کنید ممنون

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، برای پزشکی در ابتدا باید آزمون ورودی بدین که باید دانش زبانتون بالا باشه که بتونید قبول شید. معمولا دانشجوهای بین المللی اجازه کار دارند ولی به نحوی نیست که تمام هزینه های زندگیتون رو پوشش بده . شما می تونید دوره های پیش پزشکی در کشورهای مثل مجارستان و چک برید بعد برای تحصیل در آلمان اقدام کنید.

   پاسخ
 8. رویا گفته:

  سلام
  پسر من ۱۹ ساله هست وزبان المانی را تا c1 درالمان گذرانده وهم‌اکنون در المان هست ایشان در دبی ومدرسه سیستم ایرانی دیپلم گرفته با معدل ۹۷ . انچه که تا کنون اطلاعات داره باید یک سال کالج بخونه . ولی چون هزینه کالج خصوصی برامون زیاده مجبوره کالج خصوصی بخونه می خواستم ببینم شما راهکاری برای پذیرش در کالج دارید ؟ یا اصولا این راه که داره می ره صحیح هست . ایسان حدود یکسال هست که در المان هست

  پاسخ
  • MIE Malekpour07 گفته:

   با سلام، اگر به زبان آلمای مسلط هستند می توانند برای دانشگاه های آلمان بعد از قبولی در آزمون ورودی اقدام کنند. البته شما می توانید اطلاعات خود را با تماس با دفاتر کامل کنید.

   پاسخ