ویزای کار ترکیه

ویزای کار ترکیه و بررسی شرایط اخذ آن

 • ویزای کار ترکیه و شرایطی عمومی آن
 • ویزای کار ترکیه و نرخ بیکاری در ترکیه
 • ویزای کار ترکیه و انواع آن
 • ویزای کار ترکیه و مدارک مورد نیاز برای اخذ آن
 • ویزای کار ترکیه و مراحل اخذ آن
 • ویزای کار ترکیه و میزان حقوق در ترکیه
 • ویزای کار ترکیه و نحوه کاریابی در ترکیه

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویزای کار ترکیه و مقدمه ای بر آن

ویزای کار ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق کار و کار در ترکیه در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. اساسی ترین نکات اخذ اقامت کاری ترکیه و اقامت ترکیه از طریق کار تحت نظر و مشاوره های وکیل مهاجرت مجرب به رشته تحریر در آمده است تا بهترین شرایط برای شما که قصد اخذ ویزای کار ترکیه را دارید اتفاق افتد. کشور ترکیه که یکی از مقاصد مهاجرتی سال های اخیر بوده است که به دلیل نزدیکی به کشور ایران و هزینه های پایین زندگی نسبت به سایر کشورها همواره مورد توجه بوده است. بسیاری از متقاضیان مهاجرت ترجیح می دهند که پروسه مهاجرتشان با کار در کشور خارجی همراه باشد، از این روی ما در موسسه ملک پور تصمیم گرفتیم که شرایط اخذ ویزای کار ترکیه را به صورت کلی بیان کنیم.

کشور ترکیه با مساحت ۷۸۳ هزار کیلومتر مربع و جمعیت ۸۰ میلیونی در شمال غربی کشور عزیزمان واقع شده است و راه های مهاجرت به آن در مقالات مختلف بیان شده است. یکی از مناسب ترین طرق مهاجرت به این کشور اخذ ویزای کار ترکیه می باشد. کار در ترکیه را می توان پلی برای مهاجرت به کشورهای مطرح اروپایی تلقی کرد.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد کار در ترکیه

مقاله مرتبط
کار در ترکیه

ویزای کار ترکیه و شرایط عمومی آن

تمام خارجیانی که قصد کار در ترکیه را دارند باید قبل از ورود به ترکیه برای اجازه کار این کشور اقدام کنند. اگر یک کارفرمای ترکیه یک شخص خارجی را اجازه کار در ترکیه را ندارد ، استخدام کند متخلف شناخته می شود.

تقاضا و درخواست برای اخذ اجازه کار در ترکیه و به دنبال آن اخذ ویزای کار ترکیه هم می تواند در داخل خاک ترکیه و هم خارج از آن انجام پذیرد. خارجیانی که در خارج از ترکیه اقامت دارند باید به کنسولگریهای ترکیه در کشور محل اقامت خود مراجعه کنند. خارجیانی که اجازه اقامت معتبر دارند می توانند به صورت مستقیم درخواست خود را برای اداره کار و امنیت اجتماعی ارسال کنند. در نظر داشته باشید که منظور از اقامت معتبر در اینجا اقامت های حداقل ۶ ماهه غیر از اقامت تحصیلی می باشد.

قوانین کار در ترکیه برای خارجیان از سال ۲۰۱۶ با تغییراتی همراه بوده است. قانون قبلی به شماره ۴۸۱۷ منسوخ شده و به جای آن قانون کار بین المللی ۶۷۳۵ از سیزدهم آگوست ۲۰۱۶ به اجرا درآمده است. این قانون جدید شرایطی را فراهم آورده است که متقاضیان اخذ ویزای کار ترکیه با سرعت بالاتری اقامت کاری خود در این کشور را دنبال کنند. متقاضیانی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار را دارند می توان از قوانین کار بین الملل ۶۷۳۵ و ۶۴۵۸ ترکیه استفاده کنند.

همانطور که در بالا اشاره شد، معمولا برای کار در ترکیه دو راه رایج وجود دارد:

 • خارجیانی که اجازه اقامت معتبر ( توریستی ، درمانی ، فعالیت های ورزشی و … که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشند و غیر از تحصیل باشند) دارند می توانند به صورت مستقیم برای کار در ترکیه و درخواست اجازه کار به وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه اقدام کنند.
 • در صورتی که شخص متقاضی اجازه اقامت معتبر نداشته باشد، باید به کنسولگری مربوطه ترکیه از کشور اقامت خود درخواست دهد.
مهاجرت به ترکیه

ویزای کار ترکیه و نرخ بیکاری ترکیه

یکی از مهمترین نکاتی که قبل از مهاجرت کاری به هر کشوری باید مورد بررسی قرار گیرد نرخ بیکاری آن کشور است. نرخ بیکاری ترکیه از ۱۰٫۳ درصد در اکتبر سال ۲۰۱۷ به ۱۱٫۶ درصد در اکتبر ۲۰۱۸ رسیده است. متوسط نرخ بیکاری در ترکیه از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۸ برابر با ۱۰٫۰۸ درصد بوده است. بالاترین نرخ بیکاری در ترکیه در فوریه سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاد که به رقم بالای ۱۴٫۸ درصد رسید و کمترین نرخ آن نیز در ژوئن سال ۲۰۱۲ و برابر با ۷٫۳ درصد محاسبه گردید.

ویزای کار ترکیه

ویزای کار ترکیه

ویزای کار ترکیه و انواع آن

برای اخذ اجازه کار در ترکیه ۴ روش وجود دارد که در ادامه برای شما تشریح می شود:

 • اجازه کار در ترکیه برای زمان مشخص

  طبق قانون کار بین الملل ۶۷۳۵ که بعد از انتشار در روزنامه های رسمی در سال ۲۰۱۳ به اجرا درآمد و قانون شماره ۲۹۸۰۰ اجازه کار به خارجیانی که قرارداد آن ها از یکسال بیشتر نیست اهدا می شود. بعد از به اتمام رسیدن این زمان در صورت کار در محل قبلی می توان آن را تا ۲ سال دیگر تمدید کرد. در بار سوم یا دفعات بعد اجازه کار برای حداکثر سه سال تمدید می شود.

 • اجازه کار در ترکیه به صورت نامحدود

  خارجیانی که اجازه اقامت بلند مدت و مجوز کار برای حداقل ۸ سال در ترکیه را دارند می توانند برای اخذ اجازه کار نامحدود درخواست دهند. کسانی که این نوع از ویزای کار ترکیه را کسب می کنند می توانند از تمامی مزایای که یک شهروند ترک از آن بهره می برد ، استفاده کنند. یکی سری حقوق برای شهروندان هر کشوری وجود دارد که تنها در صورت کسب کردن پاسپورت می توان آن ها را انجام داد. از این قبیل کار های می توان به رای دادن، عضویت در نظام و کار کردن در موسسات دولتی اشاره کرد.

 • اجازه کار در ترکیه به صورت مستقل

  این اجازه کار در ترکیه نیز به صورت محدود می باشد و ارزیابی ها لازم توسط اداره کار ترکیه صورت می پذیرد. معیارهای که برای انتخاب وجود دارد شامل موارد زیر هستند.

  • سطح تحصیلات
  • سابقه کار حرفه ای
  • شرکت در برنامه های تولید علم و تکنولوژی
  • شرکت در برنامه های سرمایه گذاری که در راستای اقتصاد این کشور باشد.
  • سرمایه گذاری در ترکیه از طرف یک شرکت خارجی
 • ویزای کار ترکیه از طریق کارت فیروزه ای ترکیه

  کارت فیروزه ای برای کسانی است که قصد کار و سرمایه گذاری در ترکیه را دارند. این شراکت باید در بخش های اقتصاد ، علوم ، تکنولوژی و صنعت باشد. دارنده این کارت از تمام مزایای که یک شخص دارنده اجازه کار نامحدود دارد بهرمند است. فرزندان و همسر دارنده این کارت می توانند در صورت ارائه مدارک برای اجازه اقامت نامحدود در ترکیه اقدام کنند.

  سه سال اول اخذ ویزای کار ترکیه از این روش بسیار مهم می باشد زیرا که اگر متقاضی نتواند انتظارات لازم را کسب کند، کارت فیروزه ای او باطل می شود. اشخاصی که تمامی شرایط را دارا هستند قبل از اتمام سه سال باید برای اخذ اجازه نامحدود کار در ترکیه اقدام کنند.

انواع مختلفی از قراردادهای کاری در ترکیه وجود دارد که در ادامه تعدادی از آن ها را برای شما بیان می کنیم:

 • قرارداد استخدامی موقتی و دائم برای کار
 • قرارداد کار محدود و نامحدود
 • قرارداد کاری ترکیه به صورت پاره وقت و تمام وقت
 • قرارداد کاری به صورت فراخوان
 • قراردادی کاری برای دوره های آزمایشی کار در ترکیه
 • قراردادهای کاری گروهی و تیمی
مهاجرت از طریق کار به کشور ترکیه

ویزای کار ترکیه و مدارک مورد نیاز برای اخذ آن

متقاضیان اخذ ویزای کار ترکیه باید مجموعه از مدارک را تهیه کرده و مراحل خاصی را طی کنند. درخواست اجازه کار خارجیان که در یکی از کنسولگری های این کشور اقدام می کننند و اجازه اقامت ترکیه را کسب می کنند نیازمند مدارک زیر است:

 • قرارداد کار
 • دعوت نامه
 • نامه درخواست برای اجازه کار
 • فرم درخواست پرسنل خارجی
 • کپی پاسپورت
 • کپی مدرک تحصیلی یا گواهینامه های مرتبط ترجمه شده به زبان ترکی
 • وکالت مستقیم به شخص که درخواست الکترونیکی را ثبت می کند
 • ترتیبات تجاری ترکیه که نشان می دهد ساختار و شرایط شرکتی که اقدام به جذب پرسنل می کند چگونه است
 • صورتحساب و صورت سود و زیان سال گذشته که توسط اداره مالیات یا حسابدار رسمی تایید شده است

در عین حال، سازمان یا موسسه که کارکنان خارجی را در ترکیه استخدام می کند، مستلزم اسکن اسناد لازم در زمان درخواست الکترونیکی و ارسال این اسناد به صورت آنلاین در زمان تعیین شده است. همچنین لازم است که پس از تکمیل درخواست، مدارک مورد نیاز را به وزارت کار و امور اجتماعی ارسال کنید. برای درخواست مجوز کار، خارجیانی که در ترکیه زندگی می کنند، باید اقامت مجاز ترکیه را برای حداقل ۶ ماه داشته باشند. خارجیانی که این شرایط را دارند، مستلزم ارائه برنامه های خود به صورت آنلاین هستند. ظرف ۶ روز کاری پس از درخواست، فرم درخواست و نامه درخواست باید به وزارت کار و امور اجتماعی ارسال شود.

راه های اخذ اقامت کشور ترکیه

ویزای کار ترکیه و مراحل اخذ آن

متقاضیانی که از کشور خود برای اخذ ویزای کار ترکیه اقدام می کنند:

پاسپورت

درخواست ویزای کار

یک عکس

کپی قرارداد کاری

تکمیل درخواست آنلاین تا ۶ روز

درخواست مستقیم به وزارت تا ۱۰ روز

اگر مدارک ارائه شده کامل و معتبر باشند بررسی درخواست معمولا در ۳۰ روز انجام می پذیرد. بعد از بررسی ها کامل و تایید متقاضی از طریق ایمیل یا تماس از شریاط مطلع می شود . کسانی که در خارج از ترکیه برای اخذ ویزای کار ترکیه اقدام می کنند با شخصی را در ترکیه داشته باشند که وکالت آن ها را برای انجام امور الکترونیکی داشته باشد زیرا که این درخواست ها نیازمند شماره شناسایی اتباع ترکیه است.

توجه داشته باشید متقاضیانی که پاسپورت آن ها تا ۶۰ روز بعد از اتمام کار در ترکیه معتبر نباشد برای اخذ ویزای کار ترکیه نمی توانند اقدام کنند.

بعد از اینکه شرایط به صورت کامل بررسی و تایید شد حال باید متقاضی به سفارت ترکیه مراجعه کند و هزینه های ویزای کار و اجازه کار را پرداخت کند. بنابر قوانین جدید کسانی که اجازه کار در ترکیه را دارند دیگر نیاز به اخذ اجازه اقامت ترکیه ندارند.

متقاضیانی که از داخل کشور ترکیه اقدام به گرفتن ویزای کار ترکیه می کنند

اشخاصی که دارای اجازه اقامت معتبر هستند می تواند به صورت مستقیم درخواست خود را به وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه ارسال کنند.

ویزای کار ترکیه و میزان حقوق در ترکیه

یکی دیگر از مهمترین مسائلی که قبل از کار در ترکیه و اخذ ویزای کار ترکیه باید در نظر داشت این است که هر شغلی دارای چه شرایطی است و از همه مهمتر میزان حقوق دریافتی در هر حرفه ای به چه صورت است. ما در ادامه بعضی از مشاغل پرطرفدار را برای شما بیان کرده و میزان حقوق دریافتی هر کدام را ذکر می کنیم.

 • بنابر آمار متوسط میزان حقوق کل در ترکیه برابر با ۱۳۵۹۱۷ لیر ترکیه می باشد.
 • متوسط درآمد خاصل نیز ۹۶۵۳۴ لیر می باشد
 • بالاترین درآمد که بیشترین تکرار را در بین مشاغل دارد برابر با ۷۳۰۴۳ لیر می باشد.
 • رایج ترین مدرک تحصیلی برای کار مدرک لیسانس می باشد
 • سابقه کاری متداول نیز ۸ الی ۱۲ سال برآورده شده است.

همچنین بنابر آمار میزان حقوق دریافتی در شهرهای استانبول ، آنکارا و ازمیر از شایر شهرهای ترکیه بیشتر است.

شغل  میانگین حقوق کل به لیر ترکیه میانگین حقوق کل به دلار آمریکا
مهندس TRY 106,828 US$ 33,421
مدیرعامل TRY 305,723 US$ 103,786
مدیر TRY 156,215 US$ 56,514
مدیریت منابع انسانی TRY 155,668 US$ 57,159
مدیریت عمومی TRY 364,130 US$ 120,444
مدیریت فروش TRY 151,130 US$ 59,050
توسعه دهنده نرم افزار TRY 87,746 US$ 31,186
مهندس IT TRY 188,443 US$ 67,684
معمار TRY 83,554 US$ 67,684
مدیریت بازار و تجارت TRY 136,417 US$ 58,142

ویزای کار ترکیه و نحوه کاریابی در ترکیه

یکی دیگر از مهمترین مسائلی که قبل از اخذ ویزای کار در ترکیه باید در نظر داشت این موضوع است که چگونه می توان کار مناسب را در ترکیه یافت. آیا باید راه خاصی در پیش گرفت و حتما با ضوابط کاریابی در ترکیه آشنا بود یا می توان به راحتی در این کشور کار پیدا کرد؟

پروسه کاریابی در ترکیه همانند سایر کشورها دارای شرایط خاص مربوط به خود است. متقاضیان می تواند از طریق آگهی های عمومی و تبلیغات ، روزنامه و سایت های کاریابی برای یافتن شغل مناسب در ترکیه اقدام کنند. همچنین اگر شما خارج از کشور ترکیه باشید باید در ابتدا مجوز اقامت معتبر دریافت کنید و از طریق آن برای کاریابی در ترکیه اقدام کنید. ما سعی می کنیم در این نوشتار برخی از موسسات کاریابی و روش های یافتن شغل در ترکیه را برای شما بیان کنیم.

با توجه به شرایط ترکیه وضعیت کار برای تولید کنندگان ، معملمان زبان و افراد مرتبط با توریسم مناسب است.

 • http://www.iskur.gov.tr/ یا ISKUR : آژانس استخدام برای کاریابی در ترکیه
 • https://www.learn4good.com/jobs/language/english/list/country/turkey/ یا Learn4Good : متمرکز بر روی مشاغل آموزشی
 • https://www.secretcv.com/ یا Secret CV : مجموعه از شغل ها از سطوح مختلف
 • https://www.yenibiris.com/ یا Yenebiris : یکی از بهترین موتورهای جستجو برای یافتن کارهای تخصصی

همچنین برخی از مشاغل تابستانی وجود دارد که به صورت کوتاه مدت می باشند و معمولا در ارتباط با توریسم هستند

 • http://www.marmarisrecruitment.com/marmaris_workers_2016.html
 • https://www.seasonworkers.com/summerjobs/searchresults.aspx?sec=2&count=173
ویزای کار ترکیه و سخن پایانی

ویزای کار ترکیه و شرایط اخذ آن به صورت کامل در این نوشتار بررسی شد. شما متقاضیان عزیز می توانید با مقایسه شرایط کار در ترکیه با سایر کشورهای مطرح انتخاب مناسب تری برای مهاجرت از طریق کار داشته باشید. با توجه به نزدیکی ترکیه به ایران و شرایط آسان اخذ ویزای کار می توان به این کشور به عنوان یک سکو پرتاب بسیار مناسب نگاه کرد. اگر شما سن مناسب داشته و از تخصص کافی برخوردار هستید می توانید از طریق ترکیه به سایر کشورهای اروپایی وارد شوید. مشاوران مجرب موسسه ملک پور آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در مورد کار در ترکیه و اقامت کاری ترکیه هستند. در این مقاله سعی شده که همه جوانب ویزای کار کشور ترکیه بررسی شود با این حال اگر نکته ناگفته ای در این مورد وجود داشت حتما آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید امیدوار است که از مقاله ویزای کار ترکیه نهایت استفاده را برده باشید.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ