پاسپورت آمریکا و بررسی آن

پاسپورت آمریکا ، شرایط و راههای مهاجرت به کشور ایالات متحده آمریکا به منظور اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور در این مقاله علمی مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. چگونه می توان پاسپورت آمریکا را بدست آورد؟ آیا تولد فرزند در آمریکا موجب اخذ پاسپورت می شود؟ در حال حاضر میزان اعتبار پاسپورت آمریکا در بین سایر کشور های جهان  چقدر است؟ با داشتن پاسپورت کشور آمریکا می توان به چند کشور جهان آزادانه سفر کرد؟ ما در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگر در زمینه اخذ پاسپورت و تابعیت کشور آمریکا پاسخ می دهیم. اخذ پاسپورت و تابعیت آمریکا از زوایای مختلفی قابل بحث و واشکافی است که مهم ترین و اصلی ترین نکات پیرامون آن را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد. عده زیادی از افراد کماکان گمان می کنند که قوی ترین پاسپورت جهان، پاسپورت آمریکا ست؛ اما این گونه نیست. به گزارش مرجع passport index قوی ترین و ومعتبر ترین پاسپورت جهان، پاسپورت کشور امارات متحده عربی است و پاسپورت کشور آمریکا یکی از قدرتمند ترین پاسپورت های جهان را دارد. اخیرا شرایط دشواری توسط ریاست جمهوری ایالات متحده وضع شده است که به آن می پردازیم. در این مقاله سعی بر این است به سوالات شما عزیزان در خصوص پاسپورت و تابعیت کشور آمریکا پاسخ دهیم.  برای بدست آورد اطلاعت کامل تر در این زمینه با موسسه حقوقی ملک پور ، همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرمایید، تا مشاورین مجرب موسسه شما عزیزان را به صورت رایگان راهنمایی بفرمایید.

ما در این مقاله علمی نکات زیر را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد:

پاسپورت آمریکا
 • پاسپورت آمریکا و شرایط عمومی
 • پاسپورت آمریکا و اعتبار آن
 • پاسپورت آمریکا و روش های اخذ پاسپورت
 • پاسپورت آمریکا از طریق کار
 • پاسپورت آمریکا از طریق تحصیل
 • پاسپورت آمریکا از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت آمریکا از طریق تولد
 • پاسپورت آمریکا از طریق ازدواج
 • پاسپورت آمریکا و پناهندگی
 • پاسپورت آمریکا و نکات مهم در باب امریکا

پاسپورت آمریکا و شرایط عمومی

پاسپورت آمریکا جزو معتبر ترین و با ارزش ترین پاسپورت های جهان به شمار می آید. برای بدست آوردن این پاسپورت راه های مختلفی وجود دارد که به آنها می پردازیم. ایالات متحده آمریکا متشکل از ۵۰ ایالت است و باجمعیت بیش از ۳۲۷ میلیون نفر و مساحت ۹٫۸۳ کیلومتر مریع، سومین کشور پرجمعیت در جهان است. پایتخت آمریکا واشنگتن می باشد و بزرگترین شهر از نظر جمعیت نیز می باشد. ایالات متحده آمریکا بزرگترین وارد کننده کالا و دومین صادر کننده می باشد، در سال ۲۰۱۰ نفت بزرگترین کالای وارداتی این کشور بوده است. کشور آمریکا یکی از کشور های پیشرو در فرهنگ و سیاست و اقتصاد جهانی می باشد. این کشور در سال های اخیر بعد از روی کار آمدن ریاست جمهوری جدید، دونالد ترامپ سیاست های ضد مهاجرتی را در نظر گرفته است و اعطای تابعیت مشکل تر و سختگیرانه تر مخصوصا برای اتباع ایرانی شده است.

آمریکا ـ اقامت و تابعیت ایالات متحده آمریکا

گفتنی است که اعطای پاسپورت به معنای اعطای حق شهروندی و تابعیت آن کشور است. به این معنی که اگر شخصی موفق به اخذ پاسپورت کشوری شود، به آن معنی است که همانند شهروندان آن کشور علاوه بر حقوق شهروندی عمومی، حق رأی و دخالت در سرنوشت آن کشور را خواهد داشت. اعطای تابعیت از طریق تولد در بین سایر کشور ها جهان بر اساس دو قاعده خاک و خون صورت می پذیرد. کشور هایی که به صرف تولد یک کودک در خاکشان به وی پاسپورت و تابعیت اعطا می نمایند، از قاعده خاک در اعطای تابعیت پیروی می نمایند و کشور هایی که صرف عطف به تابعیت پدر یا مادر کودک، تابعیت اعطا می کنند، از قاعده خون پیروی می نمایند. با این مقدمه در زمینه اعطای تابعیت و پاسپورت از طریق تولد، شما را به ادامه مقاله برای آگاهی از شرایط و قواعد کشور آمریکا در اعطای تابعیت از طریق تولد دعوت می نماییم.

فایل ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور در مورد مقایسه آمریکا و اروپا برای مهاجرت

مقاله مرتبط

مقایسه اروپا و آمریکا برای مهاجرت

پاسپورت آمریکا و اعتبار آن

همانگونه که در ابتدای مقاله عنوان شد، پاسپورت آمریکا قوی ترین و معتبر ترین پاسپورت جهان نیست، اما در مقایسه با پاسپورت دیگر کشور ها از اعتبار بالایی برخوردار است. در واقع اعتبار پاسپورت به تعداد سفر هایی که می توان بدون ویزا داشته باشید، در نظر گرفته شده است. در آخرین وضعیت، دارندگان پاسپورت کشور آمریکا می توانند به ۱۶۵ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر داشته باشند و از بین این ۱۶۵ کشور سفر به ۴۹ کشور نیازمند اخذ ویزای فرودگاهی در کشور ( Visa on Arrival ) مقصد می باشد. پاسپورت آمریکا در کنار پاسپورت کشور های بلژیک، یونان، مالت، نروژ، ژاپن و ایرلند در رده چهارم از اعتبار بین المللی پاسپورت ها قرار دارد. در جدول زیر رتبه بندی پاسپورت کشور ها را بر اساس اعتبار مشاهده میفرمایید.

جدول قوی ترین ومعتبر ترین پاسپورت های جهان

مقایسه پاسپورت آمریکا با پاسپورت سایر کشور ها به صورت جدول زیر است:

اعتبار پاسپورت آمریکا در رنکینگ بین المللی پاسپورت ها

در نقشه زیر می توانید آزادی سفر برای دارندگان پاسپورت آمریکا به تفکیک هر کشور را مشاهده نمایید:

نقشه آزادی سفر برای دارندگان پاسپورت آمریکایی

پاسپورت آمریکا و روش های اخذ پاسپورت

جهت اخذ پاسپورت آمریکا چند روش وجود دارد که به صورت جداگانه و طبقه بندی شده به ارائه مطالبی درباره هر کدام از این روشها می پردازیم :

 • پاسپورت آمریکا از طریق کار
 • پاسپورت آمریکا از طریق تحصیل
 • پاسپورت آمریکا از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت آمریکا از طریق تولد
 • پاسپورت آمریکا از طریق ازدواج
 • پاسپورت آمریکا و پناهندگی

پاسپورت آمریکا از طریق کار

پیش از مهاجرت کاری و اخذ مجوز کار هر کشوری باید نرخ بیکاری آن کشور را مورد بررسی قرار داد. چنانچه نرخ بیکاری در آن کشور بالا باشد، قطعا کار پیدا کردن در آن دشوار تر خواهد بود. همانطور که در نمودار زیر ملاحظه می فرمایید، کشور آمریکا در ۵ سال اخیر در حال طی نمودن نرخ بیکاری نزولی است. نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۸ در ایالات متحده آمریکا ۴ درصد گزارش شده است:

نمودار نرخ بیکاری آمریکا در پنج سال اخیر

در نمودار زیر نیز می توان نرخ بیکاری در کشور آمریکا را در مقایسه با کشور‌های فرانسه و بریتانیا در سالهای اخیر مشاهده کرد :

نمودار مقایسه ای نرخ بیکاری در آمریکا ، فرانسه و بریتانیا

یکی از راههای اخذ پاسپورت آمریکا ، مهاجرت به آمریکا از طریق کار و اخذ ویزای کاری و مجوز کار در این کشور است. البته توجه داشته باشید این نوع ویزا برای افرادی که ایرانی هستند ، امکان پذیر نمی باشد. انواع ویزا های کاری آمریکا عبارت اند از ویزای H1 ، H1B ، EB3 ،P می باشد که ارائه شرخ مختصری درباره هر یک می پردازیم :

 • H1

   این نوع ویزا برای مدت یک سال صادر می شود و برای افراد متخصصی مناسب است که تحصیلات آنها مربوط به کار آنها می باشد. در صورت پیدا کردن کارفرمای آمریکایی و تایید آن توسط اداره مهاجرت آمریکا می توان درخواست اقامت و گرین کارت را به اداره مهاجرت دهید.

 • EB3

  این نوع ویزا یکی از رایجترین ویزای کار آمریکا می باشد که بیشتر در زمینه فنی می باشد. لیست مشاغل از طرف وزارت کار آمریکا ارائه می شود و این نوع ویزا نیز برای ایرانیان امکان پذیر نمی باشد.

 • H1B

   این نوع ویزا همانند ویزای H1 می باشد که تفاوت آن در این می باشد که به مدت ۳ سال ویزا صادر می شود و در ویزای H1  یک ساله می باشد.

 • P

  این نوع ویزا برای ورزشکاران و هنرمندان که در جهان شناخته شده اند، می باشد.

پاسپورت آمریکا از طریق کار ـ ویزای کاری آمیرکا ـ مهاجرت کاری به آمریکا

با احتساب آنچه که گفته شد، مهاجرت کاری به آمریکا و اخذ پاسپورت آمریکا از طریق کار در این کشور، حداقل در دوره کنونی برای ایرانیان امکان پذیر نمی باشد. پیشنهاد ما این است که اگر قصد مهاجرت کاری به خارج از کشور را دارید، به گزینه های آلمان و اتریش به عنوان گزینه های بسیار عالی برای مهاجرت کاری به خارج از کشور نیز بیندیشید. زیرا این کشور ها علاوه بر نرخ بیکاری بسیار پایین دارای ویزای جستجوی کار نیز می باشند و می توانید با ورود به خاک این کشور ها به دنبال کار بگردید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی مقالاتی با عنوان ویزای جستجوی کار آلمان و شرایط اخذ ویزای کار اتریش از همین وبسایت کلیک نمایید.

کار در آلمان یا اتریش
ویزای EB1‌ ویزای کاری آمریکا

پاسپورت آمریکا از طریق تحصیل

به طور کلی صرف تحصیل در یک کشور و داشتن مجوز اقامت تحصیلی نمی توان به اقامت دائم یا پاسپورت کشوری دست یافت،‌ اما اگر بتوانید پس از اتمام تحصیلاتتان با یک کارفرمای معتبر از آن کشور آشنا شده و وی را مجاب کنید که با شما قرارداد کاری ببندد، می توانید به اقامت دائم و سپس پاسپورت آن کشور دست یابید. زیرا همانگونه که در بخش قبلی گفته شد، اقامت کاری می تواند به اقامت دائم ، تابعیت و پاسپورت ختم شود، اما به طور کلی اقامت تحصیلی آثار اقامت دائم و تابعیت را در پی ندارد. لذا یکی از روش های غیر مستقیم اخذ پاسپورت آمریکا ، تحصیل و مهاجرت تحصیلی به این کشور می باشد. پس این نکته را در نظر بگیرید که پس از اتمام تحصیل می توان به واسطه کار و پروسه های مهاجرتی اقامت و پاسپورت را بدست آورد و در واقع تحصیل در یک کشور به عنوان سکوی پرتابی برای پیدا کردن کار در آمریکا و اقامت دائم این کشور، نقش ایفا می کند. بهترین دانشگاههای جهان در کشور آمریکا واقع شده اند و اکثر دانشجویان تمایل به تحصیل در این کشور دارند. خبر خوب برای علاقمندان تحصیل در آمریکا این است که در دوره کنونی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و همه راههای مهاجرتی به این کشور تقریبا بسته شده اند،‌ اما کماکان امکان تحصیل در آمریکا و اقامت تحصیلی این کشور وجود دارد. برای تحصیل در آمریکا باید از یکی از دانشگاههای این کشور پذیرش بگیرد و سپس فرم های مربوط به ویزا DS-2019 , I-20 تکمیل نمایید. پس از دریافت نامه تاییدیه پذیرش، با مراجعه به کنسولگری درخواست ویزای دانشجویی نمایید. دانشجویان حین تحصیل اجازه کار پاره وقت را دارند. پس از تحصیل در کشور آمریکا می توان به واسطه استخدام و پرداخت مالیات گرین کارت را دریافت نمود و سپس برای پاسپورت اقدام نمود. برای کسب اطلاعات بیشتری می توانید به مقاله ای با عنوان تحصیل در آمریکا و اخذ ویزای تحصیلی آمریکا مراجعه نمایید.

تحصیل در آمریکا ـ مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مقاله مرتبط

تحصیل دکتری در آمریکا

فایل ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور در مورد تحصیل در آمریکا

پاسپورت آمریکا از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های اخذ پاسپورت آمریکا ، سرمایه گذاری در این کشور می باشد. رایج ترین نوع سرمایه گذاری و اخذ اقامت آمریکا از طریق ویزای EB5  می باشد. مبلغ مورد نیاز این نوع سرمایه گذاری ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا می باشد که بایستی در منطقه ای در ایالات متحده (منطقه مشخص شده) به بازده و سود دهی برسد. به واسطه این روش می توان بعد از ۱۸ ماه به اقامت دائم (گرین کارت) دست پیدا کرد، در این نوع برنامه اقامت سرمایه گذاری، خانواده سرمایه گذار ( همسر و فرزندان ) نیز می توانند اقامت گرین کارت را اخذ نمایند. نوع دیگر ویزای EB5 سرمایه گذاری به مبلغ ۱ میلیون دلار می باشد که بایستی سرمایه گذاری در محلی که تمایل هست صورت گیرد و به سود دهی برسد. در این نوع سرمایه گذاری باید به مدت دو سال۱۰ نفر آمریکایی را استخدام کنید و به مدت ۱۸ ماه اقامت دائم ( گرین کارت) را می توان بدست آورد. در نظر داشته باشید که این نوع سرمایه گذاری با توجه به شرایط اخیر و قوانین تصویب شده توسط رییس جمهور در برخورد با ایرانیان این روش پیشنهاد نمی شود و بهتر است برای کشورهایی با شرایط بهتر و راحت تر نظیر اتریش، پرتغال، یونان، اسپانیا و … اقدام نمود. این مقاله توسط تیم موسسه حقوقی ملک پور با همکاری MIE اتریش نگارش شده است و هرگونه کپی برداری از آن شرعا حرام و غیر قانونی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله ای با لینک سرمایه گذاری در آمریکا مراجعه نمایید.

سرمایه گذاری در آمریکا ـ‌ تابعیت و پاسپورت آمریکا از طریق سرمایه گذاری

مقایسه خود حمایتی اتریش و سرمایه گذاری در آمریکا

پاسپورت آمریکا از طریق تولد

یکی از روش های اخذ پاسپورت و تابعیت آمریکا تولد می باشد، کشور آمریکا از دو قانون خاک و خون پیروی می کند. قانون خون بدین معنی است که پدر یا مادر دارای تابعیت آمریکایی باشد و تابعیت را به فرزند متولد شده منتقل می کنند ولی در قانون خاک اگر فرزندی در خاک این کشور به دنیا بیاید، طبق  این سیستم تابعیت تعلق می گیرد، کشور آمریکا نیز صرف نظر از اینکه پدر و مادر چه تابعیتی داشته باشد، به فرزندان متولد شده در خاک کشور آمریکا تابعیت و پاسپورت اعطا می کند. در واقع به چند صورت تابعیت و پاسپورت از طریق تولد به دست می آید:

 • نوزاد متولد شده در خاک آمریکا از پدر و مادر خارجی( سیستم خاک)
 • نوزاد متولد شده از پدر یا مادر آمریکایی(سیستم خون)
 • نوزاد متولد شده از پدر و یا مادر آمریکایی در خارج از آمریکا( سیستم خون)

تابعیت از طریق تولد ـ تولد در خارج از کشور ـ اخذ پاسپورت از طریق تولد

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد اخذ اقامت از طریق تولد

مقاله مرتبط

تابعیت آمریکا از طریق خاک و خون

پاسپورت آمریکا از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش های اخذ پاسپورت آمریکا و تابعیت این کشور، ازدواج با فرد آمریکایی می باشد. در واقع طبق قانون کشور آمریکا، اگر مرد یا زنی که تابعیت آمریکایی داشته باشند، با فرد خارجی ازدواج نماید، به دو صورت می تواند وارد خاک آمریکا شوند. در ابتدا زوجین می توانند در صورت داشتن ازدواج رسمی در خارج از آمریکا از طریق ویزای IR1می توانند وارد این کشور شوند و به مدت ۲ سال بایستی باهم زندگی مشترک داشته باشند تا بتوانند کارت اقامت (Green card) را دریافت نمایند. نوع دیگری از ویزا وجود دارد که از آن طریق می توان اقدام نمود به نام ویزای K1 . در واقع این نوع ویزا ، ویزای نامزدی می باشد که با این نوع ویزا فرد آمریکایی با اثبات قصد ازدواج با شخص خارجی درخواست این نوع ویزا را می توانند ارائه دهند و در صورت ازدواج پس از ۲ سال زندگی در خواست اقامت دائم دهند. توجه داشته باشید حداقل سن قانونی ازدواج در آمریکا ۱۸ سال می باشد. مدارک مورد نیاز جهت ویزای ازدواج عبارت اند از:

 • گواهی و سند ازدواج
 • تکمیل فرم N-400 پس از ازدواج
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات محل زندگی و ارئه تمکن مالی
 • شناسنامه
 • انجام آزمایشات مربوطه

پاسپورت آمریکا از طریق ازدواج ـ ازدواج در آمریکا ـ ویزای نامزدی آمریکا

مقاله مرتبط

ویزای نامزدی آمریکا

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد اخذ اقامت از طریق ازدواج

پاسپورت آمریکا و پناهندگی

پناهندگی در آمریکا یکی از روش های پرخطر می باشد و از سال ۱۹۷۵ تا کنون ایالات متحده بیش از ۳٫۳ میلیون نفر پناهنده را پذیرفته است.  در واقع پناهنده فردی است که به دلایل مختلف شامل مذهب، نژاد، سیاسی و اعتقادی و …. در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته است و با ارائه مدارک و شواهد و اثبات آن که در صورت بازگشت به کشورش جانش در خطر است از دولت آمریکا تقاضای پناهندگی می کند. معمولا افراد پس از اعلام پناهندگی، وقت مصاحبه با نمایندگان اداره مهاجرت در کشور آمریکا خواهند داشت که پس از بررسی پرونده فرد و کافی بودن مدارک در صورت تایید می توانند، پس از یک سال درخواست اقامت دائم آمریکا را بدهند و برای الحاق خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال درخواست دهد. توجه داشته باشید که شرایط پناهجویان از نظر بهداشت و محل زندگی بسیار نامطلوب است و پناهجویان معمولا آسیب های جدی روحی می بینند.

 پیشنهاد می شود جهت مهاجرت روش های قانونی و صحیح انتخاب شود، موسسه حقوقی ملک پور با همکاری MIE  اتریش روش پناهندگی را به هیچ عنوان  پیشنهاد نمی کند و بهتر است جهت ارزیابی شرایط خود با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید تا بهترین و صحیح ترین مسیر مهاجرت پیش روی شما قرار گیرد.

پناهندگی ـ مهاجرت از طریق پناهندگی ـ اخذ تابعیت از طریق پناهندگی

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

پاسپورت آمریکا و نکات مهم در باب امریکا

پاسپورت آمریکا نکات مهمی دارد که به آنها می پردازیم:

نکاتی در مورد پاسپورت آمریکا و تابعیت آمریکا

تصویر پاسپورت آمریکا ـ شمای پاسپورت آمریکا ـ پاسپورت آمریکا

اقامت آمریکا
راهنمای گام به گام بهترین مسیر مهاجرت

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

پاسپورت آمریکا و سخن پایانی

در این مقاله تمامی راههای اخذ پاسپورت آمریکا و تابعیت این کشور مورد بررسی قرار گرفت. گفته شد یکی از معتبرترین پاسپورت های جهان پاسپورت آمریکا می باشد که بعد از اقامت دائم( گرین کارت) پس از ۵ سال برای دریافت پاسپورت می توان اقدام نمود. ولی این نکته را در نظر بگیرید که با توجه به شرایط دشوار برای ایرانیان توسط ریاست جمهموری این کشور متاسفانه به جز ویزای تحصیلی ویزای دیگری صادر نمی کنند و پیشنهاد می شود برای کشور هایی با شرایط ایده آل همانند کانادا، اتریش، هلند، دانمارک و …. اقدام نمایید. برای اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی ملک پور با همکاری MIE اتریش، تماس حاصل فرمایید تا مشاورین مجرب شما عزیزان را به صورت رایگان راهنمایی بفرمایند، همچنین می توانید با تهیه ویدیو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت همانند وکیل مهاجرت اطلاعات کامل را بدست آورید و خود وکیل خود باشید. در صورت داشتن هر گونه سوال، ابهام، نظر یا پیشنهاد در باب پاسپورت آمریکا می توانید آن را در بخش انتهایی همین مقاله ، در قسمت دیدگاهها مطرح کنید تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن در صدد پاسخگویی به آن برآیند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ
 1. mahdi گفته:

  با سلام و عرض ادب خدمت شما
  سوالی داشتم از حضورتون اگر زوجی در زمان تحصیل خود در خاک امریکا صاحب فرزند شود
  ۱٫ فرزند از چه زمانی پاسپورت آمریکا را دریافت خواهد کرد ؟
  ۲٫ کسب پاسپورت از رطیق سیستم خاک تاثیر مثبتی بر پرونده مهاجرت والدین خواهد داشت ؟

  با تشکر از سایت خوبتان

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز پس از تولد می توانید انجام امور مربوط به اخذ پاسپورت فرزندتان را آغاز کنید . قطعا کسب پاسپورت در دریافت اقامت و اخذ تابعیت والدین تاثیر گذار خواهد بود ولی بلافاصله پس از تولد نمی توان برای اخذ اقامت دائم و یا پاسپورت اقدام نمود .

   پاسخ