پناهندگی ایسلند

پناهندگی ایسلند و بررسی آن

  • پناهندگی ایسلند و مقدمه ای بر آن
  • پناهندگی ایسلند و شرایط عمومی آن
  • پناهندگی ایسلند و کنوانسیون ژنو
  • پناهندگی ایسلند و خطرات آن
  • پناهندگی ایسلند و مراحل آن
  • پناهندگی ایسلند و کیس های پناهندگی در ایسلند
  • پناهندگی ایسلند و روش های جایگزین
  • پناهندگی ایسلند و سخن پایانی

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

پناهندگی ایسلند و مقدمه ای بر آن

پناهندگی ایسلند ، خطرات ناشی از پناهندگی ایسلند و مهاجرت به ایسلند و اخذ اقامت از طریق پناهندگی مجموعه ای از مطالبی است که هر شخص قبل از انتخاب پناهندگی باید مطالعه نماید. بطور کلی مهاجرت از طریق پناهندگی، خطرناکترین نوع مهاجرت در کل جهان شناخته شده است. مؤسسه حقوقی ملک پور به هیچ عنوان این روش را پیشنهاد نمی دهد و هیچگونه مشاوره و خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد، صرفاً برای کسب اطلاعات راجع به پناهندگی ایسلند در این مقاله نکات ساده و ضروری آن را  بررسی نموده و بصورت ساده و خلاصه بیان می کنیم. لازم به ذکر است روش های دیگری نیز برای مهاجرت به ایسلند وجود دارد مانند مهاجرت از طریق تحصیل در ایسلند، کار در ایسلند، سرمایه گذاری در ایسلند و … که شما می توانید برای اطلاعات بیشتر مقالات مربوط به این موضوعات را مطالعه فرمایید. به یاد داشته باشید مشورت با وکیل حقوقی معتبر، همواره می تواند روشنگر راه شما باشد و در انتخاب مسیر شما را راهنمایی نماید.

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد پناهندگی بخش اول

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد پناهندگی بخش دوم

پناهندگی ایسلند و شرایط عمومی آن

مؤسسه ملک پور همکار مؤسسه  MIE اتریش، هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و این مقاله را صرفاً جهت افزایش آگاهی و اطلاع رسانی در خصوص خطرات پناهندگی و نکات مهم پناهندگی به عرض شما عزیزان می رساند.

پناهندگی ایسلند، شمالی ترین کشور اروپا، با مردمانی خونگرم و مهربان ممکن است هدف جمعی از پناهجویان باشد. ایسلند کشوری با مساحت ۱۰۳٫۰۷۰ کیلومتر مربع و جمعیت حدود ۳۵۰٫۷۱۰ نفر، عضو منطقه شینگن و اتحادیه اروپا می باشد. به این دلیل که کشور ایسلند عضو کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل ۱۹۵۱ است بنابراین به موجب این کنوانسیون پذیرفته است که به خارجیانی که در خاک این کشور درخواست پناهندگی می دهند پناه دهد. بر اساس قوانین حاکم بر این کنوانسیون دولت ایسلند باید تمام امکانات اولیه زندگی را برای پناهجویان فراهم آورده و پناهندگان را از هر لحاظ حمایت کند. اما این در صورتی است که درخواست پناهندگی پناهجویان واقعی بوده و دلیل پناهندگی آنها و کیسی که ارائه داده اند، دقیقا بر اساس مواردی باشد که در کنوانسیون ذکر شده است. اگر صحت این موضوع به دولت ایسلند ثابت نشود، یا به آنها ثابت شود ادعای شما دروغ بوده است، درخواست پناهندگی ایسلند را رد کرده و می توانند فرد را دیپورت کنند. در زیر تعداد درخواست های پناهندگی ایسلند در سال های اخیر دیده می شود.

پناهندگی ایسلند

تعداد درخواست های پناهندگی ایسلند در سال های اخیر 

کشور ایسلند همچنین از قانون دوبلین نیز پیروی می کند. بر اساس این قانون زمانی که شخص از کشور خود خارج شده و وارد یک کشور دیگر می شود و در آن کشور انگشت نگاری انجام می دهد، از این پس تمام مسئولیت های آن شخص با  کشور اولیه خواهد بود. بنابر قانون دوبلین درصورتی که فرد به کشور دوم رفته و آنجا درخواست پناهندگی دهد، کشور دوم می تواند پناهنده را به کشور اول دیپورت کرده و از کشور خود خارج کند. در این مقاله سعی بر آن شده تمام شرایط و قوانین موجود در کشور ایسلند در باب پناهندگی ایسلند توسط مؤسسه حقوقی ملک پور بطور ساده و خلاصه خدمت شما بزرگواران ارائه شود.

پناهندگی ایسلند و کنوانسیون ژنو

پناهندگی ایسلند و قوانین حاکم بر آن از کنوانسیون ژنو پیروی می کند، زیرا کشور ایسلند عضو کنوانسیون ژنو بوده و بنابر این کنوانسیون به حمایت از پناهندگان تعهد داده است. کنوانسیون ژنو، قراردادی بین المللی است مربوط به وضعیت پناهندگان، که به موجب این قرارداد همه انسانها در سرتاسر جهان حق دارند که زندگی عادی بشری داشته و از امکانات اولیه زندگی برخوردار باشند. بر اساس کنوانسیون ژنو پناهنده به شخصی الحاق می شود که امکان بازگشت به کشور خود را به دلیل ترس از جان، آزار و اذیت و یا تهدید به خاطر مذهب، نژاد، عقاید سیاسی، گرایشات جنسی و … ندارد، زیرا در صورت بازگشت این امکان وجود دارد که آسیب دیده یا جان خود را از دست دهد. از این رو کشورهای عضو کنوانسیون ژنو به این افراد پناه داده تا بتوانند زندگی عادی داشته و در امان باشند. لازم به ذکر است این قانون درصورتی درمورد شخص صدق می کند، که کیس ارائه داده شده واقعی بوده و شخص حقیقتاً در خطر باشد، تنها در این صورت است که پناهندگی ایسلند به او داده می شود.

پناهندگی ایسلند و خطرات آن

پناهندگی ایسلند خطراتی به همراه دارد. این اولین نکته ای است که تمام افرادی که به مهاجرت از طریق پناهندگی فکر می کنند باید بررسی نمایند. افرادی که اقدام به پناهندگی ایسلند می کنند در وهله اول با خطرات بسیاری برای رسیدن به کشور مقصد روبرو هستند. بسیاری از افراد از راه های زمینی، هوایی و یا دریایی برای مهاجرت و پناهنده شدن استفاده می کنند که در هر یک از این راه ها خطراتی وجود دارد. خطر غرق شدن، عدم الحاق تمام اعضای خانواده به هم و یا حتی شک کردن پلیس کشورهای دیگر و امکان دیپورت شدن و یا حتی زندان رفتن شما و … در این اقدام وجود دارد. علاوه بر این، درصورتی که فرد به مقصد مورد نظر خود برسد درخواست پناهندگی کند، ممکن است حتی پناهندگی ایسلند او پذیرفته نشده و فرد را از کشور خود خارج نمایند.

متأسفانه بسیاری از افراد تصور غلطی از پناهندگی داشته و قبل از اقدام خطرات آن را درنظر نمی گیرند. این موضوع باعث می شود که نه تنها خود، بلکه تمام اعضای خانواده خود و بعضاً فرزندان خود را نیز به خطر می اندازند. البته لازم به ذکر است این توصیه ها برای کسانی است که با دروغ اقدام به پناهندگی ایسلند می کنند، در غیر اینصورت افرادی وجود دارند که حقیقتاً در معرض آسیب و تهدید جانی هستند و به اجبار این راه را انتخاب می کنند.

پناهندگی ایسلند و مراحل آن

برای پناهندگی ایسلند باید پس از ورود به این کشور در ابتدا به اداره پلیس مراجعه کرده و درخواست پناهندگی خود را به این کشور ارائه دهید. پرونده شخص از طریق اداره پلیس به اداره مهاجرت ایسلند فرستاده می شود تا بررسی های اولیه را بر روی پرونده انجام دهند. پس از آن با شخص مصاحبه انجام می دهند و درمورد کیس ارائه شده وعلت پناهندگی ایسلند سوالاتی پرسیده می شود تا به حقیقی بودن ادعا یا دروغ بودن آن پی ببرند. درصورتی که فرد توانایی زبانی خوبی نداشته باشد و تنواند به سوال ها پاسخ دهد یک مترجم در این مصاحبه او را همراهی خواهد کرد.

در مدت بررسی پرونده شخص، به او اقامت ۶ ماهه کشور ایسلند داده خواهد شد. اما در طول این ۶ ماه و تا زمان جواب اداره مهاجرت شخص فقط می تواند در کشور ایسلند اقامت کرده و اجازه کار نخواهد داشت. اما اداره مهاجرت ایسلند موظف است در سریع ترین زمان ممکن پرونده را بررسی نموده و به شخص پناهنده پاسخ دهد. در صورتی که جواب پناهندگی ایسلند برای شخص بیاید و با پرونده او موافقت شود به شخص اقامت ۴ ساله کشور ایسلند داده می شود. در طول مدت این ۴ سال تمام حقوق پناهندگی ایسلند به فرد داده خواهد شد. علاوه بر آن شخص اجازه کار نیز دارد. اگر جواب پناهندگی ایسلند شخص رد شود، شخص باید سریعا خاک کشور ایسلند را ترک نماید. البته امکان اعتراض و تجدید نظر در مورد رای صادر شده نیز وجود دارد.

پناهندگی ایسلند و کیس های پناهندگی در ایسلند

پناهندگی ایسلند قبل از آنکه به شخص داده شود توسط اداره مهاجرت کشور ایسلند بررسی می شود. درصورتی که کیس ارائه داده شده بر اساس بند های کنوانسیون ژنو بوده و صحت ادعای فرد اثبات شود، پناهندگی ایسلند به شخص ارائه می شود. بر اساس کنوانسیون ژنو درصورتی که فرد بدلایلی از جمله نژاد، مذهب، عقاید سیاسی و … در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار بگیرد، درصورت پناه بردن به کشور دیگر به او اقامت داده شود. در زیر به بررسی انواع کیس های پناهندگی می پردازیم:

پناهندگی ایسلند بر اساس نژاد: در بعضی از کشورها، افراد به دلیل نژاد خود مورد آزار گروه دیگر از مردم یا دولت آن کشور قرار میگیرند. همانطور که مطمئنا شنیده اید از گذشته تا حال نسل کشی نژادی در بعضی کشورها اتفاق افتاده است و یا افرادی به خاطر رنگ پوست خود مدام مورد آزار قرار می گیرند.

پناهندگی ایسلند بر اساس عضویت در یک گروه اجتماعی خاص: اغلب ممکن است این موضوع اتفاق بیوفتد که مردم در بعضی از کشورها، افراد را بخاطر تمایلات و طرز تفکرشان در میان خود نپذیرند. این موضوع به وضوح در همجنس گرایان یا دو جنس گرایان قابل مشاهده است.

پناهندگی ایسلند بر اساس مذهب: از دیرزمان مشاهده شده است که انسانها بخاطر دین خود در جنگ بوده اند. متاسفانه در حال حاضر نیز هنوز در بعضی کشورها افراد براساس دینشان قضاوت شده و بر این اساس مورد آزار و اذیت قرار میگیرند، نمونه این موضوع را می توان راجع به بهاییان ساکن در ایران دید.

پناهندگی ایسلند بر اساس دلایل سیاسی: بسیاری از افراد در شرایط سیاسی موجود میان کشورهای مختلف، عقاید سیاسی خاصی داشته و یا در کنار عقاید خود، فعالیت های سیاسی زیادی نیز داشته اند و ممکن است بر اساس این فعالیت ها در خطر باشد. در این صورت فرد می تواند برای حفظ جان خود پناهنده شود.

پناهندگی ایسلند به دلایل اجتماعی: در این نوع از پناهندگی فرد باید نشان دهد که در شرایط موجود در کشور برای او غیر قابل تحمل بوده و امکان داشتن یک زندگی عادی نیز در کشور خود نداشته است. که این کیس براحتی داده نمی شود و شخص باید مدارک قوی در این زمینه ارائه دهد.

پناهندگی ایسلند به دلیل جنگ: جنگ یکی از مهم ترین علت های مهاجرت و پناهندگی در سال های گذشته بوده است. افراد به دلیل ترس از جان، نابود شدن خانه و زندگی آنها و نبودن امکانات اولیه زندگی بشری به کشورهای دیگر پناه میبرند. این افراد اغلب پذیرفته می شوند اما به محض اینکه جنگ در کشورشان تمام شود، به کشورشان برگردانده خواهند شد.

در نمودار زیر تعداد درخواست های پذیرفته شده ( سبز ) و درخواست های رد شده ( قرمز ) پناهندگی ایسلند از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۷ نشان داده شده است.

پناهندگی ایسلند

پناهندگی ایسلند و روش های جایگزین

پناهندگی ایسلند خطرناکترین راه مهاجرت به ایسلند شمرده می شود. که پیشنهاد می شود این راه را به هیچ عنوان پیش نگیرید. زیرا علاوه بر پناهندگی ایسلند راه های قانونی دیگری برای مهاجرت به ایسلند وجود دارد که هر شخص با توجه به شرایط خود می تواند هر یک از این راه ها را انتخاب کند. در زیر به بررسی انواع این راه ها میپردازیم. در ضمن شما می توانید جهت دریافت اطلاعات راجع به مهاجرت به ایسلند به لینک زیر نیز مراجعه کنید.

راه های مهاجرت به ایسلند

تحصیل در ایسلند

مهاجرت به ایسلند می تواند به جای پناهنگی ایسلند از طریق تحصیل اتفاق بیوفتد به صورتی که فرد می تواند با توجه به مقطع تحصیلی خود انتخاب کند در مقطع لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا در این کشور ادامه تحصیل دهد. دانشگاه هایی در این کشور وجود دارد که در سطح جهان قابل قبول هستند و از رنکینگ خوبی برخوردارند، برای مثال دانشگاه ایسلند ( university of Iceland ) که جزو شناخته شده ترین دانشگاههای ایسلند هستند. علاوه بر آن  پس از تحصیل در ایسلند به شما اجازه داده می شود در این کشور دنبال کار بگردید. که مطمئنا در صورتی که در این کشور کار کنید بطور خودکار پروسه اقامت شما در کشور ایسلند آغاز می شود.

تحصیل در دانشگاه های برتر ایسلند

کار در ایسلند

افراد بسیاری با توجه به امکانات خوب کشور ایسلند و نرخ بیکاری پایین در این کشور( % ۲٫۷۵ ) علاقه مند هستند که در این کشور مشغول به کار شوند، اما از این لحاظ که کشور ایسلند مانند کشورهای اروپایی دیگر مانند آلمان و اتریش، ویزای جستجو کار ارائه نمیدهد و شرایط خاصی برای کار شهروندان خارجی فراهم نکرده اند، تنها درصورتی که فرد بتواند پیشنهاد کاری از یک کارفرما در کشور ایسلند داشته باشد می تواند برای ویزای کار در ایسلند اقدام نماید. اما درصورتی که این ویزا را بدست بیاورد، اقامت این کشور را بدست خواهد آورد و دیگر نیازی به درخواست پناهندگی ایسلند نخواهد داشت.

مهاجرت کاری به ایسلند

سرمایه گذاری در ایسلند:

سرمایه گذاری در ایسلند می تواند یکی از راه های مهاجرت به ایسلند باشد. این درصورتی است که فرد سرمایه لازم جهت سرمایه گذاری را داشته باشد. معمولا سرمایه گذاری در ایسلند از طریق ثبت شرکت در ایسلند اتفاق میوفتد که نیازمند داشتن طرح تجاری نیز هست. پیشنهاد می شود در صورت نیاز به بدست آوردن اطلاعات دقیق راجع به سرمایه گذاری ایسلند به مقالات زیر که توسط مؤسسه حقوقی ملک پور تدوین شده است، مراجعه نمایید.

سرمایه گذاری در ایسلند
کار آفرینی و ثبت شرکت در ایسلند

تولد و ازدواج در ایسلند

شما میتوانید اقامت کشور ایسلند را از طریق ازدواج با یک فرد تبعه ایسلندی به دست آورید. این در صورتی است که ازدواج شما واقعی بوده و با همسر خود زندگی کنید. بطور قطع با توجه به بالا رفتن آمار ازدواج های سوری کشورها در این زمینه حساسیت های لازم را اعمال خواهند کرد. با تولد در ایسلند تابعیت درصورتی به فرد داده می شود که از پدر و یا مادری ایسلندی باشد زیرا این کشور از قانون خون پیروی می کند. لذا فقط با تولد فرزند در کشور ایسلند اقامت و یا تابعیت داده نمی شود.

مهاجرت به ایسلند از طریق ازدواج
پناهندگی ایسلند و سخن پایانی

پناهندگی ایسلند ، خطرناک ترین و بدترین نوع مهاجرت و رسیدن به اقامت ایسلند می باشد. افراد اغلب در این مورد ریسک کرده و با اعتماد کردن به قاچاقچیانی که در این مسیر کار می کنند، علاوه بر خود، کل خانواده خود را نیز به خطر می اندازند. در صورتی که این افراد می توانند با بررسی دیگر راه های مهاجرت به ایسلند، انتخاب بهتری داشته باشند. از این طریق نه تنها افراد مهاجرت امن تری خواهند داشت بلکه می توانند جایگاه اجتماعی بهتری نیز در کشور مقصد داشته باشند. شما می توانید با دریافت مشاوره از کاشناسان امر مهاجرت، راه های مهاجرت را بررسی نموده تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خود و خانواده خود داشته باشید. شما می توانید در انتهای همین مقاله تمام سوالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه نوشته تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی تمامی سوالات شما باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ