اقامت آلمان

گرفتن اقامت آلمان

گرفتن اقامت آلمان

گرفتن اقامت آلمان

گرفتن اقامت آلمان و مهاجرت به آلمان با توجه به شرایطی که این کشور دارد یکی از مناسب ترین مقاصد مهاجرتی است. گرفتن اقامت آلمان ، اخذ ویزای آلمان و اخذ اقامت و تابعیت آلمان از روش های مختلفی میسر است. در این نوشتار سعی می کنیم که به صورت کلی طرق گرفتن اقامت آلمان و روش های مهاجرت به آلمان را بررسی کنیم. در مورد گرفتن اقامت آلمان سوالات فراوانی وجود دارد که بخشی از آن ها را در ادامه می توانید مشاهده کنید.

در این مقاله توضیحاتی در جهت راهنمایی شما برای گرفتن اقامت آلمان متناسب با شرایط شما ارائه می شود. اگر قصد مهاجرت به آلمان برای زندگی در آلمان ، تحصیل در آلمان ، کار در آلمان و یا پیوستن به بستگان خود را دارید، می توانید برای شرایط گرفتن ویزای کار آلمان و یا دیگر مجوزها درخواست دهید. در این مقاله الزامات و شرایط انواع مختلف مهاجرت به آلمان، مهاجرت به آلمان از طریق کار، امتیاز مهاجرت به آلمان، هزینه مهاجرت به آلمان ، مهاجرت به آلمان از طریق تخصص ، شرایط مهاجرت به آلمان را توضیح می دهیم که می تواند در انتخاب ویزای مناسب با وضعیت فردی شما کمک کننده باشد. به طور معمول، ملیت و دلیل مهاجرت شما به آلمان ، نوع ویزا و اقامت مورد نیاز شما را تعیین می کند.

فایل صوتی استاد ملک پور (دانشجوی دکترای رشته حقوق در دانشگاه ملی وین در اتریش) در باب گرفتن اقامت آلمان

شرایط گرفتن اقامت آلمان برای شهروندان اتحادیه اروپا

اخذ اجازه اقامت آلمان درست مانند دریافت ویزای آلمان، به شدت به ملیت و دلایل شما برای ورود به آلمان بستگی دارد. اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا به طور کلی به مجوز اقامت نیاز ندارند. در صورتی که آنها به قصد کار یا تحصیل در آلمان به آلمان سفر کنند یا بتوانند مخارج زندگی خود را تامین کنند، می توانند به طور کامل در اتحادیه اروپا رفت و آمد داشته باشند. البته پس از ورود به آلمان باید در دفاتر شهروندی محلی ثبت نام کنند.

شرایط گرفتن اقامت آلمان برای مهاجران خارج از اتحادیه اروپا

در مورد مهاجران خارج از اتحادیه اروپا، مجوز اقامت معمولاً به منظور اشتغال یا تحصیل در آلمان صادر می شود. کسانی که قصد پیوستن به همسر یا پدر و مادر خود در آلمان داشته باشند نیز می توانند مجوز اقامت بگیرند. با این حال، در این مورد، مجوز اقامت لزوماً به معنای اجازه کار در آلمان نیست.

مدت اعتبار مجوز اقامت شما معمولاً وضعیت شخصی، یعنی وضعیت زندگی و شرایط کاری شما را نشان می دهد. در صورتی که وضعیت شما تغییر نکند، تمدید اجازه اقامت اغلب ساده است. برای مثال، اگر سال های متمادی برای یک شرکت خاص کار کنید، می توانید مجوز اقامت خود را به راحتی تمدید کنید.

انواع مجوز اقامت در آلمان

همه اتباع خارجی از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا برای گرفتن اقامت آلمان بیشتر از ۹۰ روز، صرف نظر از کشور مبدأ خود نیاز به اجازه اقامت دارند. ویزای کوتاه مدت تنها در شرایط خاص تمدید می شود، برای مثال اگر دارنده آن قبل از تاریخ سفر خود به طور جدی بیمار شود.

متقاضیان گرفتن اقامت آلمان معمولاً باید برای ویزا و مجوز اقامت (و اجازه کار، در صورت لزوم) در سفارت یا کنسولگری درخواست بدهند. اتباع چند کشور خاص می توانند پس از مهاجرت به آلمان به این منظور اقدام کنند. تنها چند استثناء در این قانون وجود دارد که به ویژه شامل پناهجویان و پناهندگان سیاسی می شود. بدیهی است که آنها مجبور نیستند که فرایند درخواست خود را به روش دیپلماتیک انجام دهند.

برای مهاجران عادی که به آلمان سفر می کند، انواع مجوز اقامت زیر گزینه های مناسبی است:

 • اجازه اقامت موقت
 • کارت آبی
 • اجازه اقامت بلند مدت EC
 • اجازه اقامت دائم

شرایط کلی گرفتن اقامت آلمان

در خصوص گرفتن اقامت آلمان لازم به ذکر است که اجازه اقامت موقت (Aufenthaltserlaubnis) رایج ترین نوع مجوز اقامت است که به طور کلی برای یک سال معتبر است. مدت زمان تمدید آن تا حد زیادی به وضعیت اشتغال، شغل و ملیت شما بستگی دارد. مثلاً برای یک مهاجر آمریکایی که قرارداد کاری نامحدود با یک شرکت مستقر در آلمان دارد، نوعی مجوز صادر می شود که باید پس از سه سال آن را تمدید کند. با این حال، اگر همان شخص تنها یک قرارداد کاری محدود برای دو سال آینده داشته باشد، پس از گذشت دو سال، مجوز اقامت او منقضی می شود.

در بحث گرفتن اقامت آلمان تا زمانی که وضعیت شخصی شما تغییر نکند ، تمدید مجوز اقامت شما عمدتاً به صورت فرمالیته است. با این حال، اگر کارفرمای خود را تغییر دهید، از کار خود اخراج شوید، از همسر خود جدا شوید، و غیره، وضعیت اقامت شما تغییر خواهد کرد. در چنین مواردی بهتر است بلافاصله به Ausländerbehörde (اداره ثبت نام از خارجیان) محلی خود مراجعه کنید.

کارت آبی اتحادیه اروپا برای گرفتن اقامت آلمان

کارت آبی اتحادیه اروپا نوعی مجوز اقامت موقت به همراه اجازه کار برای کارکنان حرفه ای است. درخواست برای دریافت آن ساده تر از درخواست برای اخذ ویزای اشتغال معمولی است. در حال حاضر، متقاضیان گرفتن اقامت آلمان برای دریافت این نوع مجوز نیاز به مدرک دانشگاهی و یک پیشنهاد شغلی تایید شده با حقوق سالیانه ۴۷۶۰۰ یورو یا بیشتر دارند.

مهاجرانی که در زمینه مهندسی، فناوری اطلاعات، مراقبت های پزشکی یا علوم طبیعی فعالیت دارند نیز در صورتی که حداقل ۳۷۱۲۸ یورو در سال درآمد داشته باشند، برای دریافت کارت آبی واجد شرایط هستند. کارت آبی اتحادیه اروپا معمولاً تا چهار سال اعتبار دارد. همسر دارندگان کارت آبی نیز مجاز به زندگی و کار در آلمان هستند. علاوه بر این، دریافت مجوز اقامت دائم برای مهاجرانی که کارت آبی دارند، آسان تر است.

اجازه اقامت دائم برای گرفتن اقامت آلمان

در خصوص گرفتن اقامت آلمان می توان بیان نمود که اکثر شهروندان خارجی می توانند پس از پنج سال برای دریافت مجوز اقامت دائم آلمان یا اجازه سکونت (Niederlassungserlaubnis) درخواست دهند. برخی از افراد ممکن است این مجوز را زودتر از سایرین دریافت کنند: به عنوان مثال، اگر شما شهروند یکی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستید که با یک شهروند آلمانی ازدواج کرده اید، می توانید درخواست خود برای اخذ اقامت دائم آلمان را پس از سه سال ثبت کنید. اگر از یک دانشگاه آلمانی فارغ التحصیل شده و یک اجازه اقامت موقت برای اشتغال به کار داشته باشید نیز می توانید درخواست خود را پس از گذشت دو سال ارائه دهید.

دیگر شرایط گرفتن اقامت آلمان

با این حال، متقاضیان گرفتن اقامت آلمان باید شرایط دیگری نیز داشته باشند: آنها باید آشنایی مقدماتی با زبان آلمانی، سیستم سیاسی آلمان، و جامعه آلمان داشته باشند و آن را به اثبات برسانند. علاوه بر این، باید ثابت کنند که قادر به کسب درآمد بوده و یک برنامه پنج ساله برای ثبت نام در برنامه بازنشستگی ملی آلمان دارند. مدارک اقامت متقاضی گرفتن اقامت آلمان نیز مورد نیاز است.

در برخی موارد نادر، مجوز اقامت دائم آلمان به طور فوری صادر می شود. به عنوان مثال، افراد بسیار حرفه ای و متخصص مانند کارکنان آموزشی، علمی و پژوهشی و محققان در صورتی که بتوانند خود را به لحاظ مالی تامین کنند و با فرهنگ محلی آلمان هماهنگ شوند، می توانند بلافاصله مجوز اقامت خود را دریافت نمایند.

در بحث گرفتن اقامت آلمان لازم به ذکر است که مجوز اقامت بلند مدت اتحادیه اروپا تقریباً برابر با مجوز اقامت دائم آلمان است. این نوع مجوز عمدتاً برای مطابقت با دستورالعمل جدید اتحادیه اروپا معرفی شد. با این حال، اگر شما مجوز اقامت بلند مدت اتحادیه اروپا را در آلمان اخذ کنید، این به شما امکان می دهد تا به راحتی به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بروید. همچنین بر خلاف افرادی که مجوز اقامت معمولی یا اقامت دائم دارند، به بازار کار و طرح های امنیت اجتماعی در اتحادیه اروپا دسترسی کامل خواهید داشت.

سخن پایانی در مورد گرفتن اقامت آلمان

حال با توجه به اطلاعاتی که در مورد گرفتن اقامت آلمان شرح دادیم به نظر می رسد داشتن وکیل متخصص این مسیر را برای شما متقاضی گرامی بهتر و امن تر میکند . موسسه حقوقی ملک پور با داشتن سال ها تجربه و با قرار دادن اطلاعات جامع در باب و گرفتن اقامت آلمان و سایر کشورها به شما متقاضی گرفتن اقامت آلمان کمک میکند که به راحتی بتوانید شرایط مهاجرت را با شرایط خود تطبیق داده و بهترین طریق را برای مهاجرت انتخاب نمائید.

در  راه گرفتن اقامت آلمان حتما با کارشناسان حقوق بین الملل مشورت نموده و از انها یاری بخواهید . شما می توانیید با موسسه حقوقی ملک پور در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و اطلاعات تکمیلی در رابطه با راه های مهاجرت به آلمان و همچنین راه های گرفتن اقامت آلمان از طرق مختلف مانند تحصیل در آلمان و یا کار در آلمان و یا سرمایه گذاری در آلمان مشاوره رایگان اخذ نمائید . مشاورین با تجربه ی ما شرایط را به طور کامل برای شما شرح داده و شما را به بهترین شکل ممکن در راه گرفتن اقامت آلمان یاری خواهند نمود.

Rating: 5
6 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. iman گفته:

  سلام
  بنده فوق دیپلم معماری و همسرم دیپلم انسانی هر دو کارمند با دو فرزند آیا شرایط گرفتن اقامت دائم در آلمان راباید چطور کسب کنیم.

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، لطف سن هر دو بزرگوار رو بفرمایید. در نگاه اول شاید تحصیل بهترین راه باشد. اما بین نفر اصلی و سایر اعضای خانواده یک فاصله ۵ الی ۶ ماه برای ورود وجود دارد.

   پاسخ
 2. mrymkhrsnd گفته:

  سلام وادب وتبریک سال نو ، آیا فردی بیست سال مقیم آلمان بوده واکنون سیزده سال است که درایران زندگی میکند،،،میتواندمجددا درخواست تمدید اقامت کند؟ وآیا میتواند پاسپورت آلمانی خود را جهت تمدید به امور اداری وکنسولی برای تعویض ارجاع دهد؟ باتشکرازشما

  Rating: ۵
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام ، شرایط خاص رو باید به صورت کامل بررسی کنیم. آیا در طول بیست سال اقامت شما پاسپورت آلمانی داشتید ، اگر پاسپورت داشتین میشه اقدام کرد ، برای بررسی تخصصی با دفتر وین تماس بگیرید.

   پاسخ
 3. Farshad گفته:

  باعرض سلام وخسته نباشيد خدمت دكتر ملك پور عزيز , ممنون از راهنمايي هاتون و پاسخ گويي هاتون : من وهمسرم مبلغ حدودا” ٣٠٠ تا ٤٠٠ ميليون پول داريم كه قصد مهاجرت به المان رو داريم و الان هم در حال حاضر داريم زبان الماني رو بصورت فشرده ميگذرونيم و تا ٧تا ٨ ماه ديگر به b1 ميرسيم تحصيلات بنده ديپلم برق صنعتي و سنم هم ٢٤ سال و و همسرم هم سنشون ٢٩ سال هست وليسانس علوم سياسي دارن ميخواستم ببينم كه ما ميتونيم از طريق قانوني اقدام كنيم چون ما قبل از اينكه با گروه شما اشنا بشيم به اصرار يكي از دوستانم كه المان هستش ميخواستيم غير قانوني بريم كه خدا رو شكر با كانال شما اشنا شديم و كلا” نظرمون نسبت به اين قضيه عوض شد ممنوم ميشم كه وضعيت ما رو يه ارزيابي بكنيد و پاسخ بديد سپاس از لطف شما و همكارانتون ??

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام
   بله امکان مهاجرت قانونی برای شما فراهم است و روش های متعددی برای مهاجرت وجود دارد اما در حال حاضر بهترین راه این است که از طریق تحصیل اقدام نمایید و سپس وارد بازار کار شوید البته بهتر است برای اطلاعات بیشتر با دفاتر MIE تماس حاصل نمایید .

   پاسخ